Jump to content
Nonse

SURPRIZA din noul Cod Fiscal

Recommended Posts

Azi m uitam pe Romania TV si am vazut ca vorbeau astea, din 2016 toata lumea va fi obligata sa plateasca asigurare si slobozuri, nu zic ca pana acum nu a fost cam la fel, dar faza e ca de acum inainte totul va fi diferit, adica din ce vorbeau astea pe Romania Tv, si din declaratile lui ponta, incepand de acum chiar vom fi obligati sa platim asigurare de sanatatea pulii si multe altele, cica daca nu platesti te baga la parnaie, daca nu muncesti te duce la munca cu forta, doar sa te faca sa platesti. Voi ce parere aveti? mai jos aveti link-ul spre stire

SURPRIZA din noul Cod Fiscal pe care Ponta „a uitat” s? o anun?e. Cum au ajuns românii f?r? venituri pe LISTA NEAGR? a Fiscului - Gândul

Astea nu mai stiu din ce morti lor sa mai scoata bani, nu mai stiu cum sa ne fure.. pai pula mea daca tot ne obliga sa platim, frate de ce nu maresc salarile, pensile oamenilor batrani, si alocatile copiilor.

Din ce am citit pe site si am auzit la tv pe Romania pulii, va trebui sa platim pana la 200 lei lunar altfel daca nu platesti X luni, faci puscarie, iar daca nu ai conditie sa platesti nu ai loc de munca, te vor obliga sa muncesti, asta doar ca sa le platesti lor, pai de unde mortii lor sa dea lumea 200 lei cand 80% au salarile de 400-800 lei, iar cei batrani au pensii de 400 de lei.

Pe langa toate astea, ca vom fi obligati sa mergem la munca, si sa platim in fiecare luna impozituri si slobozuri de sanatate la ANAF, a mai declarat iohanis ca din 2016 sau 2017 se va fae din nou armata (asta nu e un lucru rau)

Ce parere aveti? sa te bage la parnaie ca nu platesti impozit la anaf sau sa-ti ridice bunurile care sunt pe numele tau? sa te forteze sa muncesti doar pentru a le plati lor? ( nu ar fi un lucru rau cu fortarea sa muncesti, dar macar sa ofere in mortii lor locuri de munca la lume, si salarii cat de cat, nu sa muncesti pe 400-600 lei, iti scoti doar bani doar sa traiesti de pe o luna pe alta..

In loc sa ne ajute, sa ajute lumea cu mai putine posibilitati, oameni neajutorati, ei continua sa fure si sa ceara bani, isi fac averi pe spatele nostru, ei castiga cate 5k la luna, si fac pula mare, iar oameni mai saraci care isi rup oasele pe 400 lei, si din aia 400 lei vor sa le traga.

MUIE IOHANIS, MUIE TUTUROR DIN PARLAMENT, MUIE ANAF SI MUIE CELOR CARE AU VOTAT IOHANIS!

Edited by Nonse
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Mergem la munc?, pl?tim taxe, taxe

Ei ne zâmbesc, A?a st? treaba

Au trecut 20 de ani ?i-or s? mai treac? degeaba"

Da, mergem la munca si ne rupem oasele in timp ce ei stau si fura nu? eu unul nu le voi plati nimic, fac ceva pe legea lor, eu nu imi rup oasele pe 1200 lei, iar ei vor sa le platesc o gramada de taxe? poate sa se traga pe jos taras in fata mea, tot nu le voi plati, sunt curios cum ma vor baga ei in puscarie daca nu voi plati acele taxe timp de 6 luni.

Ar trebui anuntat de acum gangsterul de Iohanis, sa goleasca toate puscariile din Romania, ca daca asa sta treaba sa te salte daca nu platesti taxe si impozite, pai fratilor se vor umplea puscariile, pentru ca 20% nu vor plati, iar alti 40% nu au posibilitatea sa plateasca, ce vor face, ne vor salta pe toti?

Vor sa platim taxe dar nu ne maresc si noua salarile? din contra, ei ne scad din salarii, au taiat sute de 'complimentare' sau cum se umeste ajutorul ala social de care benificiau persoanele ne ajutorate cu copii.

Pana si la cei batrani, care au lucrat o viata intreaga le taie din pensii, e posibil asa ceva? e corect asa ceva? noi muncim ca sclavii si tot degeaba, dupa ce ca ne taie din salarii etc, acum vor sa ne mai futa si cu alte taxe, astea nu stiu de unde morti lor sa fure bani..

Credeti ca ei platesc aceste taxe? platesc pe mortii lor, platim noi si pentru ei, ei care au salarii de 50 de ori mai mari ca noi, nu i mai satura Dumnezeu de bani si averi

Toti studenti si multi alti prosti au votat cu hotu asta de Iohanis, au votat cu mandrie, iar acum uite ca el ne fute pe toti..

Nu stiu fratilor dar e tot mai rau, toti au furat, Basescu la fel, dar macar ala nu era asa de prost, cat timp ne-a condus el noi nu am fost amenintati de toti, cum a ajuns parlitu asta la putere, care el nu are habar de nimic, nu stie sa spuna si el doua vorbe, il conduc alti de la spate..

Pe ponta nu la vrut nimeni, i-au cerut demisia, ei bine acum il vor plange multi pe ponta, ca asa cum era el macar ala facea ceva, a marit pensii etc.. nu zic ca el nu fura, dar asta macar daca fura 50% din aia 50% un 5% ne dadea si noua, in schimb mortu de Iohanis nu, vrea sa fure tot, cica va face o noua Romanie.. pai de continua asa o sa ramana doar el cu ma-sa in tara asta, ca toti vor fugi dracu in alte tari.

Daca acum e asa de rau, ce viitor vor avea copii nostri, cum va arata noua Romanie peste 5 - 10 ani? gunoaiele astea in loc sa ne ajute, sa ne ofere posibilitati sa ne intretinem familia familia, locuri de munca cu salarii pe masura, ei ne fura si se pisa pe noi.

Mie unul imi este rusine ca traiesc in Romania, tara noastra a ajuns o rusine, si asta datorita lor, nu avem, bani, tara noastra e saraca, da e saraca ca toti ne fura, ce case ce vile au ei? din averea lor, din tot ce au furat niciodata nu sau gandit sa ajute copii fara adapost, au cate 10 case care stau ampulea ca nu le locuieste nimeni, sunt acolo doar la numar, nu sau gandit as ofere ajutor la copilasi care nu au un acoperis asupra capului, care nu au ce pune pe masa acum de sarbatori, sa simta si ei ca au venit sarbatorile, nu , normal ca nu ne ajuta, continua sa isi bata joc de noi si copii nostri.

Gunoaiele astea nu merita sa ne conduca, poporul e prost, acum toti tac, pana acum cateva saptamani erau toti tari si ieseau in strazi ii cereau demisia lui Ponta, si acum? acum nimeni nu are curaj, noi sutem prosti, noi ne lasam condusi de ei asa cum vor, noi ne lasam furati, in loc sa ne pisam pe ei noi aplecam capul.. trebuie sa ne gandim la viitorul nostru, viitorul copiilor nostri, ce le va oferi tara asta de cacat? Nimic! furturi si saracie si o gramada de rahat.

Edited by Nonse
Link to comment
Share on other sites

Bun, platim taxe dar intrebarea este din ce sa platim? Vor sa bage taxe in plus sa bage dar sa mareasca salariile.

Parlamentarii vor sa isi bage pensii speciale ca nu le ajunge in rasa lor zecile de milioane care le iau degeaba.


Persoanele f?r? venituri vor trebui s? pl?teasc? lunar CASS, în valoare de 5,5% din salariul minim brut pe ?ar?. Adic? 66 de lei pe lun?, respectiv 792 de lei pe an, în condi?iile în care acea persoan? nu încaseaz? niciun ban. Contribu?ia este calculat? în func?ie de salariul minim brut de 1.200 de lei, anun?at de autorit??i pentru 2016.

Cum poate un om care are venituri 0 sa plateasca asigurarea de sanatate? Din ce? Din moment ce el are venituri 0.

Edited by nSnoopy
Link to comment
Share on other sites

Planul Marshall (en : The Marshall Plan), cunoscut oficial ca European Recovery Program (ERP), a fost primul plan de reconstruc?ie conceput de Statele Unite ale Americii ?i destinat alia?ilor europeni din Al Doilea R?zboi Mondial.

1. Mai pe scurt ce inseamna acesta?

a) un singur GUVERN - condus de S.U.A.

B) FMI (Fondul Monetar International) - ei te obliga sa iei credit de la ei ca sa faca "BURTA" mare si tu sa mori

c) extinderea intereselor AMERICII in tarile Europene, "Controlul lor"

d) NATO - daca se intampla ceva cu "hamerica" tarile aliate sar sa o ajute, fiind consumate resursele noastre (vietii omenesti, bani etc)

2. Americanii sunt niste prostii si niste lacomi:

a) se duc in alte state si fura petrol cu japca, ei declarand ca se duc sa faca pace, de aici si atacul terorist la cele 2 turnuri gemene. Cum p**a mea vine asta imi iei o resursa ce-mi apartine si tu zici ca este razboi? Uitati-va la inregistrarea de le YT cand un islamic sarbatorea ziua de nastere a fetitei lui, a venit o bomba de la americani in bucataria acestuia iar femeia si fetita lui au murit, sa jurat ca nu o sa-i lase pe americani nepedepsiti.

B) in scolile din america ii jale mare, Romania o copiaza perfect. Nu ati vazut cum sunt tineri in ziua de astazi (boi si vaci), de ce spun asta, fiindca multi se dau mare scula pe bascula dar ei nu stiu nimic, doar papica, somnica, tigarele, alcool si pantaloni lasati jos de se vede curu. In urmatorii 20 de anii Romania va fii o tara plina de prostii, condusa de prostii si curve.

3) Cu armata suli:

a) sa mor eu ca sa traiasca basescu care ia cu japca terenuri, iohanis care are 10 case, ratatul ala de parlamentar care are 900 de milioane de euro in bancile din elvetia? S.A.M.D. Mai bine dezertor decat in 4 blani.

4) Ceausescu:

a) lovitura de stat din partea rusilor (betivanii), fiindca nu am mai platit daune de razboi (cele 2 mari aliante militare s.a.m.d). Cum vine asta? Noi am fost de partea nemtilor, dupa ceva timp ne-am reorientat de partea cealalta. Romania in WW2 a sprijinit rusi, aceasta era alimentata de rusi cu 300 tone de armament la Marea Neagra, ca intr-un final tot sa platim daune ? WTF. Eu te ajut sa nu mori si tu ma omori pe mine.

B) Ceausescu a depistat bubele FMI-ului, vezi YT

c) pe vremea lui traiai decent, daca nu aveai "scarbici" te lua de pe strada si iti datea si tie o paine, acum cine mai face asta?

5) In final:

ROMANIA = nu mai are temelie

CONCLUZIE: Suntem condusi de "hamericani"

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale, fara certuri (gen: prost, habar n-ai etc) pe seama acestui subiect .

Edited by madastar18
Link to comment
Share on other sites

O alta lege de rahat ce nu o sa se puna in practica, o asteptam cu nerabdare pe urmatoarea.

Personal inca datorez 12.000ron celor de la ANAF. Se face anul si tot nu au venit sa execute bunurile societatii (o canapea si o imprimanta), si nu am facut fraude sau altceva ci doar s-au gresit niste cifre in niste acte.

Tare sunt curios cum or sa te oblige sa mergi la munca sau sa platesti.

Link to comment
Share on other sites

Daca le zic ca is plecat din tara? atunci ma mai gasesc?

Btw, in ce tara as putea sa ma mut si sa nu ma coste o tona de bani, gen .. mexico?

?Cum am tr?it ca un boss cu o sut? de euro, în Venezuela, timp de o lun? | VICE | Romania

In mod normal, cand este implementata o asemenea lege abuziva, cetatenii de rand pot da statul in judecata. Teoretic sansele de a avea castig de cauza sunt foarte mari, dar tine foarte mult de skillurile avocatilor si transpunerea cazului in fata judecatorilor. Problema e ca fiecare cetatean in parte trebuie sa dea statul in judecata, asa cum e si cu taxa de inmatriculare. La noi decizia luata de un tribunal judetean intr-un asemenea caz nu are efect la nivel national, ci la nivel individual, per fiecare caz in parte.

Ma intreb cum au putut debita cretinatatea asta cand pana si in U.S., unde este mama fiscului si a taxelor, nu si-au obligat cetatenii fara venituri sa plateasca asigurarea medicala. Intr-adevar, daca nu ai asigurare mori cu zile asteptand in spitalele lor sa primesti ajutor, dar nu te obliga nimeni sa platesti asa ceva daca nu ai cu ce.

Observati ca la noi inca nu prea face nimeni gura in privinta legii respective? Sa nu credeti ca e din cauza ca romanii aproba o asemenea lege. Pur si simplu nu sunt informati si majoritatea nu stiu ca legea asta exista. Dar macar ii avem non-stop pe sticla pe Capatos, Maruta si taranca aia de la Acces Din Rect. Formatori de opinie adevarati, ce sa mai.

Edited by Nemessis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...