Jump to content
wirtz

Declaratie la ANAF.

Recommended Posts

Salut,

 

Din cate am aflat de la un prieten, ANAF-ul va verifica conturile celor ce fac bani pe net, mai ales cei ce incaseaza sume destul de bunicele de la adsense si alte companii de monetizare. Stie cineva ceva? Este neaparat necesar sa mergi sa declari la anaf pana pe 1 mai venitul pe anul trecut?

Precizez ca persoana care mi-a zis se pricepe si face destul de mult pe net din siteurile care le detine.

 

Alte surse: http://www.luizadaneliuc.ro/modalitatea-declarare-romania-veniturilor-obtinute-strainatate-catre-freelanceri-2016/

Link to comment
Share on other sites

nu prea. sa cititi bine ce e pe net despre asta. totodata am sunat si de pe alt "nume" la anaf acum ceva zile si exista impozit si pt treburi de genul. ei tot ce vad ca intra intr-un cont, de la firme precum adsense/paypal/adnow s.a.m.d. , baga la impozit iar apoi iti pot baga poprire pe conturi. am mai patit doar cu niste amenzi pe care a trebuitsa le platesc ce e drept, treaba cu poprirea, insa legat de ce am specificat mai sus, treaba e destul de serioasa. s-au pus pe facut bani (pt mariri de pensii speciale celor ce fura de sus banuiesc)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tjt said:

Daca esti o persoana fizica, simpla, pe ce baza depui declaratiile ?

In mod legal, atunci cand esti freelancer ar trebui sa ai un pfa, srl, microintreprindere, ceva care sa iti permita sa tii o contabilitate. 

 

Ai auzit de impozitul unic pe venit de 16%? Unite declaratia 200 pentru persoane fizice. Nu muscati vrajeala cu srl, o sa platit 16% impozit pe profit pentru firma si inca 16% impozit pe dividente.

Cine nu vrea sa plateasca 16% se poate muta intr-un paradis fiscal pentru persoane fizice, cel mai apropiat find Monaco. 

 

Spor la venituri.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, gaddafi said:

 

Ai auzit de impozitul unic pe venit de 16%? Unite declaratia 200 pentru persoane fizice. Nu muscati vrajeala cu srl, o sa platit 16% impozit pe profit pentru firma si inca 16% impozit pe dividente.

Cine nu vrea sa plateasca 16% se poate muta intr-un paradis fiscal pentru persoane fizice, cel mai apropiat find Monaco. 

 

Spor la venituri.

 

Credca ai ramas in urma cu cativa ani legat de SRL.

 

Anu asta impozitul pe dividente e 5%.

 

+ pe Micro firme, de care poti avea oricate atat timp cat sunt 2 administratori ( tu + un membru al familiei ) si impozitul e 3%.

 

Anu viitor e planuit sa mai platesti inca 5.5% sanatate, dar cu limita de maxim 10 salarii. dupa niste calcule facute dupa cum gandesc eu treaba asta vine undeva maxim 5.5 milioane platit catre sanatate, cu un calcul de 10 * 1000 RON = 10.000 RON * 5.5 / 100 = 100 * 5.5 = 550

 

Dar, asta e cea mai mica problema, marea problema e birocratia cand e vorba de micro-tranzactii, gen 5$ - 7$, efectiv nu prea ai optiuni decat sa trimiti factura individuala, pe cand in America, ai voie sa bagi bani in firma fara Factura daca vin din PayPal spre exemplu, pentru ca ei dau "chitanta" pentru tine.

Edited by Robert1995
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2016 at 2:12 PM, Robert1995 said:

 

Credca ai ramas in urma cu cativa ani legat de SRL.

 

Anu asta impozitul pe dividente e 5%.

 

+ pe Micro firme, de care poti avea oricate atat timp cat sunt 2 administratori ( tu + un membru al familiei ) si impozitul e 3%.

 

Anu viitor e planuit sa mai platesti inca 5.5% sanatate, dar cu limita de maxim 10 salarii. dupa niste calcule facute dupa cum gandesc eu treaba asta vine undeva maxim 5.5 milioane platit catre sanatate, cu un calcul de 10 * 1000 RON = 10.000 RON * 5.5 / 100 = 100 * 5.5 = 550

 

Dar, asta e cea mai mica problema, marea problema e birocratia cand e vorba de micro-tranzactii, gen 5$ - 7$, efectiv nu prea ai optiuni decat sa trimiti factura individuala, pe cand in America, ai voie sa bagi bani in firma fara Factura daca vin din PayPal spre exemplu, pentru ca ei dau "chitanta" pentru tine.

 

Partea cu 5% pe dividende nu stiam, nu prea sunt la curent . In ceea ce priveste microintreprinderile ii impozit pe venit si nu pe profit. Degeaba ai profit 0 tot platesti 3% impozit pe venit pe cand daca era impozit pe profit nu plateai nimic. Treaba asta se numea impozit forfetar si ii de pe vremea lui Boc de prin 2010 cu recesiunea, stransul curelei si mai multi bani la buget. Pana atunci toti se eschivau pentru ca aveau 0 lei profit pe firmele cu cifra de afaceri mica.

 

Ultima parte nu o inteleg deloc. La paypal poti face invoice (factura).

 

ON TOPIC: @wirtz la adsense poti incera Western Union incasat la Posta astfel eviti bancile. La alte companii de monetizare care au PayPal poti cu Globe Money desi au comision sau cumperi ceva direct din PayPal si vinzi mai departe (un laptop, telefon etc). Dar nu uita ca trebuie sa platesti impozitul pe venit, aici pe forum nu incurajam activitatile ilegale.

Link to comment
Share on other sites

Nustiu unde am citit faptul ca daca intr-un an, diferenta de sume rulate intr-un cont bancar  fata de anul precedent depaseste 50.000 RON, acel cont este vizat controlului si bineinteles impozitarii.

 

Stiu persoane cu conturi la CEC Bank cu vreo 8000 RON ce au primit vizare de impozitare deci nu stiu ce sa cred.

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2016 at 10:37 PM, Robert1995 said:

 

Nu cand vine vorba de lucruri gen jvzoo / clickbank - care sunt folosite cand faci vanzari cu afiliati, si deobicei la o lansare buna e vorba de 500 - 2000 de vanzari. faci tu 2000 de facturi ?

Si inca o buba ar fi ca cei de la clickbank au o rata foarte mare de refund ce te faci daca din 2000 de facturi 500 sunt refund? Te ia durerea de cap.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2016 at 10:49 PM, wirtz said:

Salut,

 

Din cate am aflat de la un prieten, ANAF-ul va verifica conturile celor ce fac bani pe net, mai ales cei ce incaseaza sume destul de bunicele de la adsense si alte companii de monetizare. Stie cineva ceva? Este neaparat necesar sa mergi sa declari la anaf pana pe 1 mai venitul pe anul trecut?

Precizez ca persoana care mi-a zis se pricepe si face destul de mult pe net din siteurile care le detine.

 

Alte surse: http://www.luizadaneliuc.ro/modalitatea-declarare-romania-veniturilor-obtinute-strainatate-catre-freelanceri-2016/

Scuze ca reinvii topicul, cum a ramas pana la urma treaba ? Ce ai facut ? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua si scuze ca dezgrop acest topic, dar am o problema asemanatoare. 
Incepand cu data de 19 noiembrie 2017 am inceput sa realizez venituri pe reteaua TubeAdvertising, suma ajunge la circa 1500 de euro in prezent. (28.12.2017)
As dori sa va intreb cum pot declara aceste venituri (pe ce declaratie, la ce categorie etc) si ce dovada pot atasa cu respectiva suma.
Banii i-am primit in PayPal iar ulterior i-am retras in contul bancar, care este unul personal, de student. 
Multumesc 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Begedeu said:

Buna ziua si scuze ca dezgrop acest topic, dar am o problema asemanatoare. 
Incepand cu data de 19 noiembrie 2017 am inceput sa realizez venituri pe reteaua TubeAdvertising, suma ajunge la circa 1500 de euro in prezent. (28.12.2017)
As dori sa va intreb cum pot declara aceste venituri (pe ce declaratie, la ce categorie etc) si ce dovada pot atasa cu respectiva suma.
Banii i-am primit in PayPal iar ulterior i-am retras in contul bancar, care este unul personal, de student. 
Multumesc 

https://www.payoneer.com

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2017 at 4:01 PM, Begedeu said:

Multumesc de raspunsuri, o sa imi fac cont de payoneer, deoarece observ ca TubeAdvertising nu plateste Skrill. 

Vad ca imi cere sa introduc datele bancii, de ce le trebuie? Eu vrea sa nu mai am treaba cu bancile din Ro :))

Salut

studiaza ... Paysera  , Leupay . Revolut  ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...