Jump to content
Mikeyy

Help, daca se poate

Recommended Posts

Salut !

Incerc de ceva timp sa ma familiarizez cu acest domeniu al securitatii cibernetice. Totusi nu stiu de unde sa incep. Sunt pus pe treaba, vreau sa invat cat mai multe insa cantitate de informatii pe care o gasesc este vasta, si mai mult intru in ceata, in confuzie. Am nevoie de un mic start. Daca ma poate ajuta cineva cu ceva carti sau un video ceva.. sau un simplu sfat, as fii recunoscator. Merci anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogusan said:

pai ar trebui sa incepi cu limbajele de programare comune: c, java,php, python si apoi sa te orientezi catre aprofundari cybersec.

Stiu ceva javascrip, si la un nivel aproape de mediu as zice C++. Dar inteleg ca in hacking nu ai nevoie de cunostinte asa mari in programare, cel putin nu la inceput. Cand poti folosi 'unelte' deja existente.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mikeyy said:

Stiu ceva javascrip, si la un nivel aproape de mediu as zice C++. Dar inteleg ca in hacking nu ai nevoie de cunostinte asa mari in programare, cel putin nu la inceput. Cand poti folosi 'unelte' deja existente.

Cei ce folosesc "unelte" deja existente sunt niste prosti (denumiti script-kiddies). Nu iti recomand sa devii unul.

Edited by Byte-ul
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Byte-ul said:

Cei ce folosesc "unelte" deja existente sunt niste prosti (denumiti script-kiddies). Nu iti recomand sa devii unul.

Am citit si despre acesti script-kiddies. Insa ma gandeam sa imi 'manjesc mainile' putin, si sa incerc sa ma joc si sa caut vulnerabilitati in propriu sistem. Insa nu am nici o cunostinta despre asta :D

Edited by Mikeyy
Link to comment
Share on other sites

Nu exista o carte care te duce prin toate ramurile securitatii cibernetice. Tu trebuie sa studiezi cate putin din fiecare ramura si la sfarsit alegi ce-ti place mai mult. Pe forum o sa gasesti ebook-uri free, majoritatea postate de @aa7676, care te pot ajuta destul de mult. Bafta!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

E bine să acumulezi la început cât mai multe informații la nivel general pentru că există o oarecare legătură între toate. Trecând prin ramurile principale reușești să identifici ce îți place și o să vezi că ai o anumită afinitate spre un anumit domeniu. E bine să știi măcar un limbaj de programare sau măcar să ai habar cum funcționează un progrămel oricât de simplu, cum se compilează, ce se întâmplă în spate când se rulează. Nu toți sunt coderi însă niciunul n-a scăpat de șmirghel și ne-am lovit inevitabili de algoritmi sau măcar scripting.

 

Recomand să descarci cursurile CEH(Certified Ethical Hacker) și să le citești, e multă teorie și vorbăraie însă o să-ți faci o idee despre tool-uri și ce aspecte implică un ethical hacking. După aceea dacă vrei hands-on există cursuri de la Offensive Security care o să stoarcă tot din tine însă o să rămâi cu experiență practică. Tutoriale, platforme de testare, CTF-uri găsești cu nemiluita. Trebuie doar să știi să le cauți pentru că ăsta este un skill esențial, săpatul după informații. O să deprinzi obiceiuri care te vor ajuta atunci când ai o problemă tehnică să știi unde să cauți și să adaptezi răspunsul la necesitățile tale.

 

Și cel mai important atunci când dai de greu și ești mai adânc în rahat, nu trebuie să renunți.

 

Succes!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei ceva material video iti recomand sa incepi cu asta: https://www.pluralsight.com/courses/hack-yourself-first Acopera o parte dintre cele mai mari vulnerabilitati web si iti arata cum poti sa le exploatezi. Tipul explica bine, m-a uitat si eu in trecut la cateva.

Poti sa descarci si fisierele de exercitii si sa te joci tu cu site-ul local. Cred ca il gasesti pe torente. 

In cazul in care nu-l gasesti anunta-ma si o sa ti-l trimit eu.

 

Pont:

Poti sa te inscrii la conferinta: https://hacksummit.org/

O sa primesti pe mail un link care te lasa sa iti faci cont trial pe pluralsight pentru 2 luni. Astfel poti sa descarci materialele de acolo si sa te uiti la tutoriale fara restrictii.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 05.02.2016 at 10:12 AM, Nytro said:

Din ce am citit pare o carte foarte buna.. insa nu reusesc sa gasesc un PDF.. :( cand incerc sa accesez PDF-ul pe care l-am gasit imi da 403 ERROR... O sa mai incerc poate reusesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...