Jump to content
scama101

Achizitie smartphone?

Recommended Posts

Vreu sa imi achizitionez un smartphone la bugetul de maxim 700 ron, inclin spre modelele din China, gen Meizu , Xiaomi, as vrea sa vad opinia voastra despre aceste branduri 

daca merita sa cumperi un smartphone cu specificatii bune made in China sau e mai bine sa cumperi unul cu specificatii mai slabe si de brand cunoscut gen Samsung, Nokia, LG, ect.

Edited by scama101
Link to comment
Share on other sites

Allview (sau olviu, ca sa fim romani pana la capat) e cel mai mare cacat, la fel ca si Utok (sau utzoc). Am avut Allview si imi venea sa dau cu el de pamant, ei nu fac optimizare in momentul cand iti pun androidul, si il incarca si cu bloatware enervant (jocuri Gameloft si alte cacaturi). Decat sa iei utzoc si olviu mai bine iei de pe geekbuying.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Allview e un mare rahat chinezesc invelit in ambalaj romanesc. Terminalele sunt facute desigur in China, cea ce nu ar fi ceva rau daca nu ar fi de foarte proasta calitate din toate punctele de vedere. Recomand Huawei sau ceva cat de cat branded din pricina faptului ca nu isi permit asa usor sa isi faca o imagine de rahat, aruncand pe piata device-uri de toata jena.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gearbest.com

 

Am cumpărat telefon de la ei, nu am probleme cu el. Softul e cam prost optimizat dar vreau sa îl schimb (telefonul este lansat cam acum juma' de an) 

Un prieten a luat un telefon de pe același site, dar l-a primit fără husa și folie. 

A dat mesaj la ei și au spus că-i trimit imediat. 

Am comandat mai multe lucruri de la ei. La tichete au răspuns relativ repede,aproximativ 24h

Ulefone Paris e ok la preț și performanta 

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Chiar daca nu mi s-a cerut sfatul, mba ag si eu ca musca-n lapte.

 

Daca vreti sfatul meu, sfatul unui om care a schimbat zeci de telefoane(si nu, nu "aifonuri", chiar daca au fost si iphone printre ele), urmariti 3 lucruri mari si late cand cumparati un telefon.

 

1. Garantia. Daca este internationala, e bine. Daca trebuie sa te duci la 100 de km sau sa platesti transportul cativa zeci de euro si sa astepti luni de zile, mai bine spune pas. Si nu, nu o sa il reparati voi la un baiat asa cum ziceti. Daca ai dat 4-500 de euro pe un telefon vrei sa ai parte de experienta placuta.

 

2. Firma. Da, logo-ul face banii. Si Meizu si Apple fac telefoane in China. Unii platesc o suma, altii alta. Unii au anumite materiale, altii altele. Unii verifica calitatea intr-un fel, altii deloc. Tot ce tineti in mana, atingeti, priviti sau purtati este facut in China. Cu mici exceptii.

 

3. Experienta. Este la fel de important precum este garantia ca firma de la care cumparati telefonul sau firma care a branduit telefonul sa aiba un istoric in spate. Sunt sute, sute de exemple de telefoane placute ochiului, cu hardware bun dar care nu sunt bine optimizate. Si aici nu vorbim de un OS si alte chestii. 

 

PS: O intrebare pentru cei care sunt addicted telefoane chinezesti(foarte bine): de ce toate chinezariile copiaza la exterior iPhone si Samsung? Daca oferi ceea ce promiti, adica performanta mare iti poti construi propriul tau design, propria ta marca. De ce toate au un cerculet in partea de jos sau un dreptunghi cu margini rotunjite? Telefonul meu (G3) are buton pe spate. Asta inseamna ca nu vor sa copieze, for sa isi impuna propriul design.

Edited by SynTAX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, SynTAX said:

 

PS: O intrebare pentru cei care sunt addicted telefoane chinezesti(foarte bine): de ce toate chinezariile copiaza la exterior iPhone si Samsung? Daca oferi ceea ce promiti, adica performanta mare iti poti construi propriul tau design, propria ta marca. De ce toate au un cerculet in partea de jos sau un dreptunghi cu margini rotunjite? Telefonul meu (G3) are buton pe spate. Asta inseamna ca nu vor sa copieze, for sa isi impuna propriul design.

 

Ca sa te faca sa cumperi de la ei, faptul ca virgula copiaza chestii de la Samsung si Apple e ca sa iti dea impresia de calitate la pret mic, intelegi, toata lumea vrea Samsung si Apple dar nu au bani, cred ca ai inteles la ce ma refer.

Link to comment
Share on other sites

1. Fa abonament la RCS.

2. Strange pentru un LG Nexus 5x sau Huawei Nexus 6P. 

3. http://m.gsmarena.com/acer_liquid_z530s-7527.php

E undeva la 1000 lei.

 

@Silviu, ce te face sa crezi ca Allview sunt proaste?

Tata are V1 Viper S de 2 ani si inca fuctioneaza bine atat ca nu au facut update la Android.

Edited by .Breacker
Link to comment
Share on other sites

On ‎07‎.‎02‎.‎2016 at 7:26 PM, Silviu said:

Allview e un mare rahat chinezesc invelit in ambalaj romanesc. Terminalele sunt facute desigur in China, cea ce nu ar fi ceva rau daca nu ar fi de foarte proasta calitate din toate punctele de vedere. Recomand Huawei sau ceva cat de cat branded din pricina faptului ca nu isi permit asa usor sa isi faca o imagine de rahat, aruncand pe piata device-uri de toata jena.

Poate ca ai avea dreptate daca n-ai vorbi fara sa stii. Sotia mea are V1 Viper de 2 ani si eu am un P6 Energy de 6-7 luni. Merg excelent!  Ti-a mai raspuns unul pe aici si am citit si multe despre ele.

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2016 at 5:29 PM, scama101 said:

Vreu sa imi achizitionez un smartphone la bugetul de maxim 700 ron, inclin spre modelele din China, gen Meizu , Xiaomi, as vrea sa vad opinia voastra despre aceste branduri 

daca merita sa cumperi un smartphone cu specificatii bune made in China sau e mai bine sa cumperi unul cu specificatii mai slabe si de brand cunoscut gen Samsung, Nokia, LG, ect.

De ce nu ti-ai lua un Samsung S4 la mana a doua?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, hellhacker2 said:

De ce nu ti-ai lua un Samsung S4 la mana a doua?

Pentru că e foarte nașpa să iei la mâna a doua... Dacă cumva respectivul își mângâia mânzul și apoi punea mâna pe telefon, sau chestii de genul? Nu știi ce s-a întâmplat cu device-ul respectiv. Și mai e o vorbă... Ce e nou nu e vechi.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frate-miu are un  Philips I908, Dual Sim, 16Gb, la achizitionat de pe emag la promotie 650 Ron.

Din cate am observat nu se blocheaza,camera scoate foarte bine,are si cateva jocuri care ruleaza perfect fara lag sau alte prostii.

Bateria cu o utilizare medie tine cam 2 zile .

Uitate pe net vezi poate il gasesti la promotie pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, scama101 said:

Mi-am comandat un Huawei P8 lite la un abonament Orange de 8 euro, si mia mai venit de platit 570 lei, sper sa nu fi facut o alegere gresita.

Astept parerile tuturor despre alegerea mea.

 

Felicitări. Da, alegerea e foarte bună şi ai să vezi şi tu pe parcurs. Însă pentru 180 de RON merita să-l cumperi de pe OLX, recomandarea pe care ţi-am făcut-o. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...