Jump to content
1337

[crypto chall] crypto.cs.ubbcluj.ro

Recommended Posts

    "Facultatea de Matematica si Informatica din cadrul UBB Cluj organizeaza competitia „Crypthochallenge UBB 2016″. Concursul se desfasoara online si este destinat tuturor celor care sunt pasionati de criptografie, cu precadere elevilor si studentilor.
Criptografia este atat o stiinta, cat si o arta. Metodele de ascundere a mesajelor, dar si cele de detectare a secretelor ascunse intr-un mesaj au acompaniat dezvoltarea civilizatiei umane de la bun inceput.
    Lumea moderna, a carei dezvoltare depinde de comunicatiile digitale, se bazeaza intr-o masura, adeseori, nebanuita pe diferite tehnici de criptare. Aceasta competitie reprezinta o provocare si totodata o invitatie adresata inteligentei, capacitatii de inovare si gândirii neconventionale.
    Competitia este organizata pe mai multe nivele, accesul la nivelul urmator fiind conditionat de rezolvarea problemei de pe nivelul curent. Inscrierile se fac online, incepand de vineri, 22.01.2016, pe site-ul competitiei: https://crypto.cs.ubbcluj.ro/.
    Evenimentul se desfasoara in cadrul activitatilor prijeluite de aniversarea jubileului “20 de ani de studii in limba germana la UBB”.
    Universitatea Babes-Bolyai Cluj si Facultatea de Matematica si Informatica isi propun prin organizarea competitiei „Crypthochallenge UBB 2016″ sa stimuleze interesul elevilor si al studentilor fata de aceasta arta moderna a ascunderii informatiilor si sa identifice persoane care dovedesc un real talent in aceasta directie."

 

sursa

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

N-am avut somn asa ca am analizat distributia literelor din mesajele personale.

(al meu si inca unul gasit de google)

Logica mea e ca "embracing the random()" inseamna defeating it trough statistics.

FYETYBEV
AZWTUWWE
DZFBWUTW
YZWETEAC
XDWAUWTY
WBYXWXWY
FWWZBXXY
BZXZXXXC

La o prima vedere W-13 X-9 Y-7 (distributia este foarte inegala) si lipsesc (in ambele mesaje analizate) caracterele : GHIJKLMNOPQRS

 

Spoiler

Distributie M1

A    3
B    5
C    2
D    2
E    5
F    3
G    0
H    0
I    0
J    0
K    0
L    0
M    0
N    0
O    0
P    0
Q    0
R    0
S    0
T    5
U    3
V    1
W    13
X    9
Y    7
Z    6

 

Spoiler

Distributie M2

A    1   
B    5
C    3
D    4
E    7
F    4
G    0
H    0
I    0
J    0
K    0
L    0
M    0
N    0
O    0
P    0
Q    0
R    0
S    0
T    1
U    3
V    3
W    8
X    12
Y    11
Z    2

Dupa mine aici ar consta randomul. Caracterele WXYZ sunt fie shiftate fie adaugate aleator in spatiile libere ale Grille.

Forta bruta de a asocia litere din matricea 8X8, tinand in calcul si distributia nu mi-a dat mari rezultate pana acum.

 

Daca descopera cineva ceva pe Public Challange care e util si pt private ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...