Jump to content
old66

Apple can comply with the FBI court order

Recommended Posts

2 hours ago, Gecko said:

Important de mentionat din articolul de pe apple.com:

 

 

 

Din punctul meu de vedere, nu prea vad scapare pentru Apple. Poate vor castiga ei acum, dar intr-o zi, guvernul va recurge la ultima arma din arsenal si ii vor ameninta/acuza de terorism. In momentul ala, tot ce au scris acolo devine nul, si, ori isi baga coada intre picioare si isi muta absolut totul in alta tara, ori se lupta la infinit prin tribunale, cel putin pana guvernul va gasi o cale si mai aspra de a castiga.

 

Intrebarea mea este, daca Apple a refuzat, cum ramane cu restul?

 

Cred ca guvernul US ii sufla de praf, totul ramane la decizia Apple cum vor proceda mai departe. Au resursele necesare sa se mute in alta parte si orice tara ii va primi cu bratele deschise, chiar vor incheia un agreement profitabil pentru ambele parti. Daca vor sa se lupte prin tribunale au resursele sa o faca. Influenta au destula in toate partile. US are doar de pierdut. Recent Apple au raportat ca au rezerve in cash de 216 miliarde de dolari din care 201 sunt in afara tarii. Adica putin peste echivalentul GDP al Romaniei pe un an de zile ca sa pui in perspectiva. Asta doar in cash, netinand cont de restul asset-urilor, etc. Ei sunt un gigant cu care US nu isi permit sa se lupte. Totul depinde de cata coloana vertebrala au Tim Cook & Co si cata aroganta au.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Gecko said:

Intrebarea mea este, daca Apple a refuzat, cum ramane cu restul?

Restul sunt insecure deja si nu au nevoie de ajutor pentru backdoor. Android-ul (nu stiu windows, care oricum tine de alt gigant) oricum e foarte vulnerabil. Problema cred ca s-a pus si pentru momentele in care sechestreaza o persoana cu iphone sa ii poata citi datele din telefon. Nu stiu eu multe de securitate dar cam asa se vede de unde privesc eu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...