Jump to content
strikers

Cursuri IT - Jademy sau X ?

Recommended Posts

Anul acesta m-am hotarat sa merg la un curs IT la cei de la Jademy, chiar daca inca am 18 ani, as vrea sa urmez cursuri pentru a deveni un mic profesionist si pe viitor cine stie.. oricum, eu pe asta vreau sa ma bazez. Caut de ceva timp pe internet niste pareri despre cei de la Jademy, am cautat si pe Youtube, dar gasesc numai video-uri facute de ei. Vreau o parere persoanala de la cineva care a facut aceste cursuri sau sa-mi recomandati niste cursuri voi. Initial nu vroiam sa mentionez, dar ca sa stiti banii nu sunt o problema(sper sa nu se inteleaga gresit). Multumesc anticipat. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am fost: nu merita

 

argumente:

- problemele de la curs sunt copiate din diferite surse GRATUITE de pe internet (luate de la facultati străine și traduse în română) - dacă ai chef să aprofundezi un topic cauți pe net probleme și încerci să le rezolvi, apoi verifici rezolvarea, de ce te-ai duce la un curs fizic pe care să dai bani?

- să zicem că te-ai duce pentru că „profesor”, doar că instructorii de acolo am impresia ca nu sunt instructori, sunt orice altceva în sensul că nu știu să dea lămuriri, nu se adaptează la lipsa de cunoștințe preliminare a cursanților (unii chiar vin acolo sperând că vor putea învăța programare așa cum le promite reclama, dar în reliatate află că mai durează un an sau doi de muncă și învățare) - am impresia că nu toți instructorii au atestate, deși ei susțin că le au, totuși nu contează atestatul, un instructor este bun dacă se adaptează la omul din fata lui si face tot posibilul ca indivisul ala sa invete

- înveți de la zero dacă ai capacitatea de a învăța copiind exerciții de la colegii mai avansați și dacă înțelegi modul în care funcționează codul - chestia asta o poti face si acasa, fără să fie nevoie să plătești aprox 1000 euro

- dacă ai chef de socializare și de ieșit din casă, du-te, îți faci cunoștințe, prieteni, networking, chestii

- dacă ai bani plătește pe cineva după ce îți pui bazele singur, sau pur si simplu invata singur si găsește-ți de lucru mergând la interviuri pe entry-level positions unde să prezinți prorpiile proiecte, diplomele lor nu valorează nimic, oricum, fără o facultate relativ asemănătoare ca profil cu IT-ul (gen ase, mate-info de la univ bucuresti si altele asemenea) - la job vei avea de demonstrat practic abilități

- chiar dacă te duci acolo, fă-ți un bine și învață algoritmi și teorie java dinainte, altfel îți pierzi vremea aiurea

 

Concluzie: e doar gargară de marketing, poveștile cu indivizi care s-au angajat prin bănci pe la IT departments după doar 2 luni de curs nu sunt altceva decât povești - la mine în grupă au fost cel puțin 2 persoane care deja știau programare bine și care puteau fi angajați, dar ghici cine e încă pe bară după ce a terminat cursul? - poveștile alea sunt doar povești

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ai Microsoft, Oracle, LPIC si tu te duci la no name-uri ca astea ?

Pentru LPIC e 50Euro examenul si 500 RON cursurile. 

10milioane e prima certificare pentru Java la Oracle. Ai cursuri online daca vrei sa inveti, nu o sa te invete nimic din ceea ce gasesti pe internet.

Daca ai banii si nu iti place programarea "pura" poti sa te bagi la SAP.

Edited by tjt
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poți să te angajezi la o firmă de software chiar și fără o diplomă de la orice curs privat sau de stat. La orice interviu te duci vei da și un test tehnic care e luat primul în considerare față de experiență sau diplome. Știu persoane care s-au angajat fără probleme și de asemenea, știu o persoană care a făcut cursul de la Jademy și s-a angajat după terminarea cursului. Referitor la ce a zis Ria, cred că depinde tare mult cu care dintre instructori ai făcut, am înțeles că unii sunt mai buni, alții nu, dar programa ar trebui să fie aceeași...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, cris_3n said:

Poți să te angajezi la o firmă de software chiar și fără o diplomă de la orice curs privat sau de stat. La orice interviu te duci vei da și un test tehnic care e luat primul în considerare față de experiență sau diplome. Știu persoane care s-au angajat fără probleme și de asemenea, știu o persoană care a făcut cursul de la Jademy și s-a angajat după terminarea cursului. Referitor la ce a zis Ria, cred că depinde tare mult cu care dintre instructori ai făcut, am înțeles că unii sunt mai buni, alții nu, dar programa ar trebui să fie aceeași...

 

Oare sa fie chiar asa? 

Nu este greu interviul, greu este sa ajungi la el.

La cati IT-isti sunt acum ca sa ajungi fara nicio diploma la interviu la o firma cat de cat serioasa trebuie sa fii recomandat din interior sau sa ai proiecte  trecute in CV.

 

 

 

Edited by tjt
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cei de la jademy sunt o bataie de joc. O sa va povestesc lucrurile importante de la acest curs pentru care am achitat peste 5000 ron. Pe parcursul intregului curs am avut peste 3 instructori dintre care 2 nu au mai predat avand 0 experienta pedagogica!!! Peste 90% din grup vroiau la un moment dat sa se schimbe un instructor pentru ca habar nu avea( imi amintesc o intamplare: era un exercitiu si tot nu reusea sa o rezolve , abia dupa ce a vazut rezolvarea la un student de anul I s-a prins si incerca sa se scoata!!) Am propus acest lucru celor 2 reprezentanti  si rasp lor a fost evaziv: sa vedem, poate nu suntem noi obijnuiti, nu toti aveti aceasi parere( precizez ca 2-3 care nu ii interesa schimbarea instructorului aveau deja notiuni elementare de java si nu ii interesau). Cand a venit vorba despre joburi: La inceput la sediul lor , la interviu te intreaba de toate, pana si cum vrei sa achiti ( in rate/ integral) apoi de la mijlocul cursului pana la final nu auzi nimic de la ei, cum te descurci, ce nu iti place, despre interviuri nu se zice nimic.... Apar pe site max 5 persoane din 50-100 care au reusit sa se angajeze!!!!! acest lucru va spun sigur : inainte de examenul final un coleg a intrebat in clasa unde eram aprox 30 persoane: Cine s-a angajat??? pauza totala:)))). La final ti se ofera o bataie de joc de diploma si pentru cei care nu au promovat o adeverinta in care scrie ca nu ai promovat:)))))))) o bataie de joc mai mare nu exista!!! De ce te oferi sa dai diplome si adeverinte din care sa rezulte ca studentul tau este inapt!!! Despre curs va mai spun ca de la inceput pana la sfarsit te sacaie cu niste diagrame si iti spune in fiecare saptamana ca tu trebuie sa inveti pe zi 8h java!!!  deci 5h la ei la sediu +8h acasa in fiecare zi timp de 3 luni! - nu are rost sa comentez, dar cand semnezi contractul iti spune doar ca mai trebuie sa depui un mic efort si acasa... Sunt mu,lte lucruri de spus dar unul este cert: NU SUNT PROFESIONISTI, SUNT O ECHIPA DE AMATORI CARE NU AU EXPERIENTA SI PROFITA DE ACEASTA DORINTA  IN IT. Apropo salariu pentru inceput este de 2000-2500 SI NU 4000 CUM VA SPUN CAND INTREBATI. La final va spun ca nu are rost sa faceti acest curs: pierdeti bani si timp!! 
Edited by iaiwa
Link to comment
Share on other sites

Cei de la jademy sunt o bataie de joc. O sa va povestesc lucrurile importante de la acest curs pentru care am achitat peste 5000 ron. Pe parcursul intregului curs am avut peste 3 instructori dintre care 2 nu au mai predat avand 0 experienta pedagogica!!! Peste 90% din grup vroiau la un moment dat sa se schimbe un instructor pentru ca habar nu avea( imi amintesc o intamplare: era un exercitiu si tot nu reusea sa o rezolve , abia dupa ce a vazut rezolvarea la un student de anul I s-a prins si incerca sa se scoata!!) Am propus acest lucru celor 2 reprezentanti  si rasp lor a fost evaziv: sa vedem, poate nu suntem noi obijnuiti, nu toti aveti aceasi parere( precizez ca 2-3 care nu ii interesa schimbarea instructorului aveau deja notiuni elementare de java si nu ii interesau). Cand a venit vorba despre joburi: La inceput la sediul lor , la interviu te intreaba de toate, pana si cum vrei sa achiti ( in rate/ integral) apoi de la mijlocul cursului pana la final nu auzi nimic de la ei, cum te descurci, ce nu iti place, despre interviuri nu se zice nimic.... Apar pe site max 5 persoane din 50-100 care au reusit sa se angajeze!!!!! acest lucru va spun sigur : inainte de examenul final un coleg a intrebat in clasa unde eram aprox 30 persoane: Cine s-a angajat??? pauza totala:)))). La final ti se ofera o bataie de joc de diploma si pentru cei care nu au promovat o adeverinta in care scrie ca nu ai promovat:)))))))) o bataie de joc mai mare nu exista!!! De ce te oferi sa dai diplome si adeverinte din care sa rezulte ca studentul tau este inapt!!! Despre curs va mai spun ca de la inceput pana la sfarsit te sacaie cu niste diagrame si iti spune in fiecare saptamana ca tu trebuie sa inveti pe zi 8h java!!!  deci 5h la ei la sediu +8h acasa in fiecare zi timp de 3 luni! - nu are rost sa comentez, dar cand semnezi contractul iti spune doar ca mai trebuie sa depui un mic efort si acasa... Sunt mu,lte lucruri de spus dar unul este cert: NU SUNT PROFESIONISTI, SUNT O ECHIPA DE AMATORI CARE NU AU EXPERIENTA SI PROFITA DE ACEASTA DORINTA  IN IT. Apropo salariu pentru inceput este de 2000-2500 SI NU 4000 CUM VA SPUN CAND INTREBATI. La final va spun ca nu are rost sa faceti acest curs: pierdeti bani si timp!! 
Link to comment
Share on other sites

bun, si-acum ca sa risipim orice urma de indoiala despre abilitatile celor de la jademy, iata cursul pe care l-au copiat ei cuvant cu cuvant si pe care il folosesc ca baza de predare a java https://programmingbydoing.com/. Costa 64 de euro cu tot cu oop. Nu ca nu e ok sa folosesti o resursa gratuita, dar asa cum au mai mentionat si altii, e important sa stii sa explici ceea ce face chiar si cel mai simplu program, si rolul unui instructor este sa se transpuna in mintea studentului si sa ii lamureasca problemele `pe intelesul lui` - chestie care la jademy nu se intampla. Iar cei care isi imagineaza ca pot invata programare 13 ore pe zi, 3 luni de zile continuu ... :)) (guys, inca nu sunteti agentul brown din matrix, dar voi puteti sa visati mai departe)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...