Jump to content

Recommended Posts

Salut! Am un laptop,cu un procesor i3-2350 2.3ghz, 2cori reali,2 virtuali , 4gb ram 1066mhz si o placa video integrata de 32mb Intel(R) HD Graphics 3000 in total 1600 mb. Intrebarea este : pot juca jocuri care cer memorie dedicata gen 256mb dar eu am 1600 virtuala? Care e chestia? Multumesc!

Edited by rectisor
Link to comment
Share on other sites

Cu placa ta video poti juca jocuri in detalii minime, dezvoltate pana in 2013.... Iar jocuri mai vechi de 2006 le joci de la mediu in sus. De exemplu San Andreas merge bine (nu excelent), Fifa 2010 merge la calitate minima spre mediu. Filmele FullHD merg brici. Daca folosesti MPC poti rula si un 4k.... 

 

Ti-am dat cateva repere vagi. 

 

Iti recomand inca 4Gb de RAM, nu conteaza frecventa ca oricum coboara dupa prima. 

 

Ce laptop este mai exact ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, sicilianul said:

Cu placa ta video poti juca jocuri in detalii minime, dezvoltate pana in 2013.... Iar jocuri mai vechi de 2006 le joci de la mediu in sus. De exemplu San Andreas merge bine (nu excelent), Fifa 2010 merge la calitate minima spre mediu. Filmele FullHD merg brici. Daca folosesti MPC poti rula si un 4k.... 

 

Ti-am dat cateva repere vagi. 

 

Iti recomand inca 4Gb de RAM, nu conteaza frecventa ca oricum coboara dupa prima. 

 

Ce laptop este mai exact ?

Ce inseamna MPC? Media Player Clasic?

Link to comment
Share on other sites

Ma, procesorul ala e cam vechi, dar poti sa faci treaba cu el, am si eu unul din generatie asemanatoare (i3 2xxx - sandy bridge) si inca nu m-a dezamagit... Problema laptopului tau e ca are grafica integrata si doar 2gb ram in anul 2016 cand tu vrei sa rulezi geamuri pe el... Daca nu poti/nu esti dispus sa ii adaugi ram, instaleaza-ti linux si faci o partitie swap de 2gb, si o sa ai 2gb ram adevarati si 2 gb ram mai altfel, care sunt folositi de linux cand dai de belea, cand nu iti ajunge ramul...

Link to comment
Share on other sites

Eu cu laptopul meu am jucat gta iv la detalii medii, si am procesor dual core de 2.0 ghz, ram 3gb, si placa video e dedicata de 1 gb nvidia geforce ddr 3. Doar ca daca nu aveam coolerpad nu reuseam sa joc mai mult de 10 minute. Eu zic ca si tie iti merge, chiar mai bine decat mie. Parerea mea.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...