Jump to content
AlexFcd

Viteza de internet

Recommended Posts

Are vreo legatura viteza de internet cu hard disk-ul ?(nu cunosc prea multe din acest domeniu, tratati ma ca atare ! :) )

Am 300 Mbps dar se descarca cu 13mbps si din cate stiu eu ar trebui sa se descarce cu 37,5.

Am schimbat placa de retea dar nu e nicio diferenta.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AlexFcd said:

Are vreo legatura viteza de internet cu hard disk-ul ?(nu cunosc prea multe din acest domeniu, tratati ma ca atare ! :) )

Am 300 Mbps dar se descarca cu 13mbps si din cate stiu eu ar trebui sa se descarce cu 37,5.

Am schimbat placa de retea dar nu e nicio diferenta.

 

 

Fa un speedtest si vezi rezultatele. (Nu o sa fie folosit HDD-ul si vei vedea daca problema este internetul sau hdd-ul)

Edited by Byte-ul
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Harddiskul influenteaza FOARTE tare viteza de descarcare. De exemplu, eu cu abonamentul 1gbps de la RDS descarcam pe HDD cu ~50mb/s dar se misca ca rahatul, se vedea ca il fortez la maxim... In schimb pe SSD e alta viata, dar durata de viata a SSD-ului e foarte mult influentata de cat "scrii" pe el, cu alte cuvinte, daca il futi intr-una si descarci in prostie, adica scrii in prostie pe el, nu o sa tina foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...