Jump to content
Hertz

Post front end developer, designer

Recommended Posts

Caut 1,2 oameni pe front-end, cu cunostinte cel putin medii de JavaScript si foarte bune de CSS / HTML / Bootstrap.

De asemenea caut designer cu experienta in template-uri, logo-uri si UX.

Posturile sunt full time, in Bucuresti, cu program flexibil si posibilitate de lucru si de acasa cat timp se incadreaza in limita bunului simt si se livreaza conform asteptarilor.

Salariul se negociaza in functie de experienta si cunostinte, rezultatele la un test dat ulterior primei intalniri primeaza in fata unui CV stufos.

 

Detalii prin PM.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut oameni buni,

M-am intalnit cu Hertz si investitorul, care era german, in centru vechi si am disctutat, experienta mea si proiectele lor, pe care vor sa le faca. Au fost de acord cu suma ceruta de mine si au zis ca vor sa inceapa cat mai repede. I-am intrebat cat de pregatiti sunt cu proiectele si au zis ca si maine daca vreau pot incepe la ei , ca au totul pregatit, birou, calculator, documentatie. A doua zi, pentru ca mi-a placut f mult de ei, ca oameni si mi-au placut proiectele pe care urma sa le facem, am le-am zis ca o sa accept oferta lor si am discutat cu seful meu sa intru pe preaviz. L-am anuntat pe Hertz, mi-a zis ca o sa vorbeasca cu Kai(investitorul german) si ca ma va anunta.

Au trecut 3 zile si n-am auzit nimic de la Hertz, asta in contile in care ma avea pe facebook si avea si numarul meu de telefon. L-am contactat iar, i-am spus ca mi-am dat demisia si daca a apucat sa vorbeasca cu investitorul. Mi-a zis ca nu este in Bucuresti, dar ca voi auzi de la el peste doua zile.

Peste doua zile, m-a cautat si mi-a zis ca a vorbit cu Kai si ca "m-am cam pripit cu demisia" si ca trebuia sa mai astept (asta in conditile in care, ei tot ziceai ca vor sa incepem cat mai repede). Mi-a zis ca mai are doua oameni cu care lucreaza si ca aia castiga cam jumatate din cat am cerut eu (de parca pe mine ma incalzea cu ceva asta....eu am cerut ca stiu ca merit), si a venit cu o oferta mai mica decat le cerusem eu si jumatate de bani primiti la negru. Am ramas uimit cum vorbesti cu omul ceva, cadeti de acord ca totul e ok, si dupa o saptamana se suceste si "parca nu e ok". De asemenea mi-a zis ca daca nu sunt de acord cu oferta lor sa vin eu cu o contra-oferta.

Fiindca imi dadusem deja demisia am zis ca o sa accept oferta lor si daca se poate sa primesc mai putin pe cartea de munca si mai mult la negru, asa in cat eu sa castig net, fix cat vorbisem initial. A zis ca in seara respectiva se intalneste cu Kai si o sa ii propuna ce i-am zis eu. Am zis sa ma anunte si pe mine a doua zi ce hotarasc, dar el mi-a spus cu convingere ca voi primi un raspuns chiar din acea seara.

Asta a fost pe 13 aprilie oameni buni , si inca n-am auzit nimic de la ei. Eu am refuzat sa il mai caut, pe motiv ca nu vreau sa lucrez cu oameni neseriosi si mi-am gasit in alta parte.

 

Tot ce vreau sa va zic este, ca Hertz este un baiat foarte neserios, si sa nu va incurcati niciodata cu el. Eu inteleg ca nu de el depindea partea financiara, dar putea sa-mi zica... "frate, s-a razgandit germanu... ai cerut prea mult", orice... stia situatia in care eram , si ca eu imi dadusem deja dimisia si nu i-a pasat deloc.

Asta a fost povestestioara mea , Paste Fericit! :) 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

@adydryan imi pare rau ca ai patit nasoale :( Insa de lucrul asta mi-au dat multi pana acum de grija: sa nu imi reziliez vreodata contractul de munca actual pana nu am o oferta pe masa in scris, fie ca e prin posta fie ca e electronic, dar in scris sa fie (pentru ca apoi se poate actiona in instanta pentru pierderi materiale, cel putin in alte tari, nu stiu exact legislatia din Ro). Poate ca ai auzit proverbul cu datul vrabii din mana pentru cioara de pe gard. Sa le fie de invatura mai ales altora care citesc aici.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Acum am aflat de postarea asta de la unul din baietii care au fost angajati. Hai sa-ti spun parerea mea: rolul meu era doar sa gasesc oameni interesati si sa le explic ce ar urma sa se intample tehnic, atat, nu de mine depindea decizia finala si mai ales cea financiara, singurul meu input constand in a spune un da sau nu legat de parerea mea in vederea capacitatii tale de a duce proiectele la bun sfarsit si ala a fost un

da, chiar daca suma mi se parea oarecum mare tinand cont de cunostinte, experienta si postul pe care urma sa te instalezi (dar asta a fost tinuta pentru mine), eram neafectat in mod direct si nu imi erau proprii bani in joc ci doar capacitatea de a evalua un om din nisa la prima intalnire. Si am fost total predispus sa imi asum acest mic risc, pentru ca am vazut potential in tine si aveam incredere ca te pot tine focusat pe ce e de facut, iar omul tinea mortis sa incepem in curand.

Ca neamtu' ti-a zis ca poate acoperi oferta ta si ca am vrea sa incepem "yesterday" e strict problema lui de exprimare si niste vorbe pe care si le-a asumat (ipotetic, practic nu). Pe langa asta, am fost atat eu cat si el surprinsi cand mi-ai zis ca ti-ai dat demisia pentru ca ti-am zis eu personal ca desi am vrea sa incepem imediat, o vom face in 1 mai cel mai probabil, deoarece nu sunt inca destui oameni.

Nu vreau sa fiu ipocrit, nu imi asum in niciun fel vreo vina in "tranzactia" asta esuata, pur si simplu am intermediat-o, nu tinea de mine in proportie mai mare de 20% si a fost pura ta greseala ca te-ai pripit sa ti dai demisia instantaneu dupa doar o intalnire, fara sa ai nimic palpabil. Un gest lipsit de maturitate, iar acum sa vii sa te plangi aici ca ai ramas in aer ca ala sau ala nu s-au tinut de cuvant. Sper ca nu faci astfel de greseli si in cod :).

In momentul in care mi-ai zis ca ti-ai dat demisia, am pus presiune pe el sa faca ceva ca eu am picat la mijloc si de acolo a venit si oferta aceea alterata pe care ai acceptat-o, urmata de niciun raspuns de la el si de o noua decolare din tara, alfel evident primeai un raspuns concret de la mine asa cum ti-am spus ;).

In concluzie, ar fi dragut sa iti retragi vorbele aruncate aiurea, nu ti-am zis eu personal ca iti dau sau fac ceva, am fost doar un intermediar si am incercat sa-ti fac un bine de 1700 eur/luna :). Nu subsemnatul e neserios, veriga cu bani e. Imi pare rau ca ai fost tu calul de bataie, dar a fost o intriga ce m-a facut sa realizez niste chestii legate de investitor :). Ma bucur ca ti-ai gasit altundeva.

 

Seara buna!

Link to comment
Share on other sites

Hertz, dupa cum am spus si in primul mesaj. Mi-ai promis un raspuns pe 13 aprilie, dupa ce te vedeai cu Kai. Daca a trebuit omu sa plece din tara sau alte chestii, puteai sa ma anunti si pe mine, in conditile in care stiai ca pe 20 imi expira preavizul. Ceva scurt..."bai a plecat ala din tara, nu m-am mai vazut cu el", orice, dar din 13 aprilie pana luni, 2 mai , n-am mai auzit nimic de la tine. Ai fost neserios, degeaba incerci sa zici ca nu a depins de tine. Eu cu tine am tinut legatura, tie ti-am dat mailul, nr de telefon,  cv-ul etc. M-am pripit cu demisia, probabil ca da. Dar n-am patit in viata mea, de 3-4 ani cat lucrez, sa merg la un interviu, sa ma accepte, si peste o saptamana sa mi se faca o oferta mai mica, sau sa fiu ignorat. Si probabil daca nu scriam aici, nu mai auzeam niciodata de la voi, asta in conditile in care "am fost acceptat". Partea asta nu depinde de tine, dar repet, un mesaj puteai sa dai si tu... ca nu te doare mana si sunt sigur ca stiai decizia neamtului.

Din partea mea a fost o mare lipsa de respect si neseriozitate din partea amandurora, dar mai ales din partea ta, pentru ca aveai toate contactele mele si ai preferat sa nu mai dai nici un semn de viata, ca poate inteleg eu mesajul. :) 

Nu vreau sa mai lungim postul asta, eu le-am zis oamenilor ce-am patit eu, n-am spus nici o minciuna, si le-am spus parerea mea...acum fiecare interpreteaza cum vrea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...