Jump to content
sleed

[Chall] Transport

Recommended Posts

Ionel vrea sa ii trimita lui Marius un email folosind Thunderbird. Laptopul lui Ionel are urmatoarele configuratii: Intel® Core™ i7-4750HQ (6M Cache, 3.20 GHz), 16GB, 128GB SSD, GeForce GTX 980M 4GB. Ca sistem de operare: Linux/GNU Debian 8.

 

Cel care reuseste sa explice corect toti pasii prin care Ionel trimite mesajul lui Marius [inclusiv: input, networking, etc..] , castiga un cont VIP pentru Pwnthecode, cand va fi gata noua platforma!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@whildchild nu cred ca ai inteles ce vrea... eu cred ca vrea ca cineva sa-i zica...si Gigel apasa pe iconita de Thunderbird si atunci un system call face x task si pe disk se produce modificarea y si apoi apsa send si se face un request de tipul z si bla bla bla...

 

adica cineva sa povesteasca in termeni tehnici si cat mai in detaliu un proces pe care cineva il face zilnic dar nu are habar cate lucruri se intampla in spate.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
18 minutes ago, wildchild said:

Nu era mai simplu să postezi la Ajutor cum se instalează și configurează de la 0 un server de SMTP cu IMAP inclus?

 

@wildchild scopul acestui chall este de a trata pana la cel mai mic detaliu trimiterea unui email (de la deschiderea PC-ului pana la final). Ex:

 

- Bios, MBR, GRUB, Kernel init, run level, routare, bridge-uri..

- encapsulare, segment packet frame, cati biti (cum se calculeaza), cum se trimit pachetele, cum cauta MAC-ul, hop-uri etc

 

Stiu ca nu este un chall in adevaratul sens al cuvantului, dar e bine sa stim ca (daca) avem useri care inteleg cum si ce se intampla la nivel low-level ^^

 

Thanks & hope it makes sense

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

Geko - exact.

Wild - Acesta este una din intrebari ce le primesti  la interviul de la Amazon. 

MrGrj - asa e, dar de unde sa ceri, daca exista 0 ?

@ Restu... Daca nu stiti, nu va intereseaza si sunteti aroganti, stati in banca voastra, ca nu va pune nimeni sa il rezolvati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...