Jump to content
unic

Permis port arma neletala (pistol)

Recommended Posts

M-am apucat sa fac cursul de port arma neletala pentru paza si autoaparare peste o saptamana trebuie sa merg la poligon sa fac tragere si eu habar nu am sa trag cu pistolul :))

Mai mult mi-a explicat de cate feluri sunt armele, conditiile de pastrare a armei, cand avem voie sa facem uz de arma etc

Problema sta in felul urmator daca cineva a mai facut cursul respectiv imi poate spune exact ce anume trebuie sa invat, cei de la curs ma invata aiureli care nu prea imi sunt de folos :(

 

Auzi la ei cei care au internet sa se documenteze de pe internet dar intrebarea e urmatoarea atunci de ce mai platesc cursul ca sa invat eu singur de pe internet ? o prostie si cu legile lor...

 

Link to comment
Share on other sites

La poligon doar 6-7 cartuse te lasa sa folosesti (1 singur incarcator) atat, nu cred ca ai cum sa inveti doar din cateva trageri, mi se pare aiurea si au si niste legi... doar 25 cartuse pe luna ai voie si asupra ta doar 12 cartuse, atunci cand faci uz de arma trebuie sa anunti politia chiar daca tragi in aer...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gecko said:

Probabil se bazeaza pe faptul ca nu il vei folosi niciodata. 

 

"doar 25 cartuse pe luna ai voie"

La ce iti trebuie mai multe? Te pregatesti sa impusti lumea ca un descreierat, fara motiv? Nu se dau si teste psihologice la asa ceva?

Cel mai simplu si frumos e sa faci pt un club sportiv. Sunt o gramada de cluburi sportive pt tras cu arma (letala, neletala etc.) Trebuie sa treci teste dar in cadrul uni club poti sa tragi cu arma pana te saturi. (asta daca vrei sa te distrezi)

Daca vrei sa te 'protejezi' legea e asa de complicata pt ca se bazeaza pe principul ca tu nu vei folosi arma respectiva niciodata, deaia trebuie sa inveti multa legislatie si putina practica. Practica e concentrata mai mult pe cum sa intretii arma, cum sa o descarci, cum sa o blochezi etc. si mai putin pe cum sa tragi.

Link to comment
Share on other sites

@Gecko

Testul pshiologic l-am trecut cu bine

Ce faci cu 25 de cartuse hai raspunde dar sincer? 12 cartuse ai voie maxim sa ai asupra ta si daca vin 20 de persoane peste tine ce faci cu 12 cartuse ca ti-o ei pe cocoasa automat

 

@fusername

Testul pshiologic il faci odata la 5 ani

 

@yoyois

Atunci de ce mai este curs de paza si autoaparare daca nu folosesti niciodata arma? Sau tu ai impresia ca intri in casa peste mine si eu stau cu arma fara sa o folosesc ? hai sa fim seriosi iti incerci norocul sa vezi ?

 

@EssenceOfLife

Eu am luat amenda pentru ca am folosit un sprei NATO, deci mare grija si cu ele

 

 

PS:

Cu noile legi daca te prinde cu pistol gen airsoft o sa aveti probleme deci mare grija cei care le aveti, este necesar un permis de port arma pentru ele, legea au aprobato nenorocitii (vroiam sa spun parlamentarii) incepand cu data de 15 decembrie 2015 sau interzis armele airsoft si atentie nu aveti voie mai mult de 1.000 de bile pentru pistoalele airsoft, si odata la 5 ani pentru armele letale si neletale trebuie sa faceti iar cursul pentru port de arma.. o prostie cu legile lor

 

Edited by unic
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere is foarte bune legile pt arme. Nu vreau sa ajungem ca in state sau in alte tari in care armele sunt liberalizate sa te impuste orice cretin.

In toate orasele mai mari sunt poligoane in care poti trage pana te plictisesti doar cu ci.

Link to comment
Share on other sites

Daca vin 20 pe tine, chiar daca ai pistol, doar nu sunt retardati si te lasa sa tragi in ei, sa incarci si apoi sa tragi din nou in ei :)) wtf?

Esti putin cam paranoic, nu intra nimeni peste tine in casa sa te bata/omoare/futa in cur.

Edited by Byte-ul
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, behave said:

Din punctul meu de vedere is foarte bune legile pt arme. Nu vreau sa ajungem ca in state sau in alte tari in care armele sunt liberalizate sa te impuste orice cretin.

In toate orasele mai mari sunt poligoane in care poti trage pana te plictisesti doar cu ci.

Sunt sanse mai mari sa te calce un bmw condus de un tigan fara ocupatie, scoala si cu permis luat pe naspa. Infractorii oricum au arme. Si nu cu proiectile de cauciuc.

 

@unic, welcome. Sa-ti cumperi macar un Fort 17R. In rest, pe piata sunt doar pocnitori.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, unic said:

PS:

 

Cu noile legi daca te prinde cu pistol gen airsoft o sa aveti probleme deci mare grija cei care le aveti, este necesar un permis de port arma pentru ele, legea au aprobato nenorocitii (vroiam sa spun parlamentarii) incepand cu data de 15 decembrie 2015 sau interzis armele airsoft si atentie nu aveti voie mai mult de 1.000 de bile pentru pistoalele airsoft, si odata la 5 ani pentru armele letale si neletale trebuie sa faceti iar cursul pentru port de arma.. o prostie cu legile lor

 

Nu o sa mai vedem pe plaja tigani care vand pistoale "airsoft" =))

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, unic said:

@Byte-ul

Esti tu sigur ca nu trag in tine ? Daca scoti un cutit la mine logic ca trag doar am voie

Vise. Nu ai voie! Intrii la parnaie pentru vatamare sau crima(daca il belesti prea tare).

Armele de aparare sunt gandite ca sa le folosesti de 1-2 ori in viata in situatii critice. Atunci tragi la nimereala sa ii sperii pe atacatori. Nu te gandi la filme americane cu "pac pac" omori sute de mafioti.

 

(arme se pot obtine si de pe piata neagra, nu chiar asa de greu)

Dar daca te intereseaza strict aparare, un spray lacrimogen e ft eficient si legal. (nu te baza pe arme, la noi legislatia e prea stricta, nici politistii nu sunt incurajati sa traga)

Link to comment
Share on other sites

@yoyois

Trebuie sa trag in aer daca nu te sperii si vi cu un cutit/sabie am voie sa iti trag in picior dar trebuie sa evit cat posibil sa nu trag in tine dar la nevoie trebuie sa trag daca agresorul este foarte violent, exact asa ne-au spus la curs, dupa ce ti-am tras in picior si agresorul este la pamant nu mai am voie sa fac uz de arma si trebuie sa astept acolo pana vine salvarea sa il ia pe agresor si eu sunt obligat sa astept politia sa vina sa imi ia o declaratie, asta e legea.. de tras am voie sa trag dar nu in cap sau in piept, doar in picior atat

Link to comment
Share on other sites

cine intra cu sabia cu luneta peste tine? creca esti cam paranoic..

ON:

se vand la magazine electrosocuri 2000W 40 ron cu lanterna si alarma pt caini xD sperii orce tigan cu putina lumina

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, unic said:

@yoyois

Trebuie sa trag in aer daca nu te sperii si vi cu un cutit/sabie am voie sa iti trag in picior dar trebuie sa evit cat posibil sa nu trag in tine dar la nevoie trebuie sa trag daca agresorul este foarte violent, exact asa ne-au spus la curs, dupa ce ti-am tras in picior si agresorul este la pamant nu mai am voie sa fac uz de arma si trebuie sa astept acolo pana vine salvarea sa il ia pe agresor si eu sunt obligat sa astept politia sa vina sa imi ia o declaratie, asta e legea.. de tras am voie sa trag dar nu in cap sau in piept, doar in picior atat

 

 

Hahahahaha,asa iti zic aia,sa tragi in picior?Hahahahaha.Da ce pula mea e shotgun?E un cacat de pistol cu bile.Bile,intelegi?Adica daca bag niste pietricele in prastie,se duc cu mai multa viteza.Teava cu cornete face mai mult damage.Ce tara de sclavi,hahahahahha ce ma cac pe mine de ras.Aici in USA e simplu:a venit ala cu un cutit/sabie,simplu scoti pistolul(adevarat,nu de ala care se topeste la soare) si il impusti in cap.Caz inchis.Doar nu e mai importanta viata unei maimute negre sau tigan care ma ameninta pe degeaba  decat viata unui om cinstit.

 

Mda,ce sa astepti de la niste comunisti.Auzi,trebuie sa astepti sa vina salvarea sa-l ia pe agresor.Il impusti direct in cap si scapi lumea de un dindu nuffin.El scoate cutitul si tu sa-i tragi doar in picior,apoi sa chemi salvarea.Nu cumva trebuie sa-i faci respiratie gura la gura sau sa iti ceri iertare ca ai incercat sa te aperi?Hahahaha ce tara de cacat.Oricum infractorii fac rost de arme daca vor,e plin undernetul de asa ceva.

 

Uitati efectul unei arme de astea neletale pe unul in pielea goala,atentie.Deja daca ai tricou,esti nemuritor:

http://www.liveleak.com/view?i=703_1451876899

 

Ce tara de cacat,cum dracu au mai multe drepturi infractorii decat oamenii cinstiti?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Stefan-cel-Mare said:

 

 

Hahahahaha,asa iti zic aia,sa tragi in picior?Hahahahaha.Da ce pula mea e shotgun?E un cacat de pistol cu bile.Bile,intelegi?Adica daca bag niste pietricele in prastie,se duc cu mai multa viteza.Teava cu cornete face mai mult damage.Ce tara de sclavi,hahahahahha ce ma cac pe mine de ras.Aici in USA e simplu:a venit ala cu un cutit/sabie,simplu scoti pistolul(adevarat,nu de ala care se topeste la soare) si il impusti in cap.Caz inchis.Doar nu e mai importanta viata unei maimute negre sau tigan care ma ameninta pe degeaba  decat viata unui om cinstit.

 

Mda,ce sa astepti de la niste comunisti.Auzi,trebuie sa astepti sa vina salvarea sa-l ia pe agresor.Il impusti direct in cap si scapi lumea de un dindu nuffin.El scoate cutitul si tu sa-i tragi doar in picior,apoi sa chemi salvarea.Nu cumva trebuie sa-i faci respiratie gura la gura sau sa iti ceri iertare ca ai incercat sa te aperi?Hahahaha ce tara de cacat.Oricum infractorii fac rost de arme daca vor,e plin undernetul de asa ceva.

 

Uitati efectul unei arme de astea neletale pe unul in pielea goala,atentie.Deja daca ai tricou,esti nemuritor:

http://www.liveleak.com/view?i=703_1451876899

 

Ce tara de cacat,cum dracu au mai multe drepturi infractorii decat oamenii cinstiti?

Bravo boss! Ai spus-0 direct.

You're the shiznit!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stefan-cel-Mare said:

Ce tara de cacat,cum dracu au mai multe drepturi infractorii decat oamenii cinstiti?

 

asta nu e nimic.. 

 

Quote

Pe lista de intelectualilor admirați de respondenții sondajului IRES figurează și guvernatorul BNR – Mugur Isărescu, omul de afaceri Ion Țiriac, realizatorul de emisiune TV Mircea Badea și politicianul Călin Popescu Tăriceanu.

Top 10 intelectuali în percepția românilor:

Victor Ponta – 6% din intervievați

Corneliu Vadim Tudor – 4%

Klaus Iohannis – 4%

Andrei Pleșu – 4%

Traian Băsescu – 3%

Mihai Eminescu – 3%

Nicolae Iorga – 2%

Adrian Năstase – 2%

Emil Cioran – 2%

Călin Popescu Tăriceanu – 2%

Cel mai inteligent român

La întrebarea care cerea numirea celui mai inteligent român apar mai mulți oameni de știință, precum Nicolae Paulescu, Emil Palade și Henri Coandă, dar și scriitori sau politicieni (Nicolae Ceaușescu, Traian Băsescu, Alexandru Ioan Cuza etc), actori (Florin Piersic) și George Becali.

Top 10: 

Mihai Eminescu – 7%

Henri Coandă – 4%

Ion Țiriac – 4%

Corneliu Vadim Tudor – 3%

Constantin Brâncuși – 2%

Nicolae Iorga – 2%

Victor Ponta – 2%

Regele Mihai – 2%

Aurel Vlaicu – 2%

Klaus Iohannis – 1%

Traian Băsescu, Victor Ponta, Mugur Isărescu, Ion Iliescu, Vlad Țepeș. George Becali și Nicolae Ceaușescu au obținut un scor de câte 1%.

Românii se cred deștepți

Sondajul cuprinde și câteva întrebări care vizează modul în care se percep românii.

Rezultatul: 56% din românii din urban se consideră inteligenţi în foarte mare măsură și 8% în mare măsură.

Tot două treimi din cei chestionaţi apreciază că românii, ca popor, sunt în mare şi foarte mare măsură măsură inteligenţi, și că inteligența poporului român este, în mare sau foarte mare măsură, mai intelginet decât alte popoare

 

Am văzut ca s-a discutat despre acest sondaj și la tv, nu cred ca e fake...

 

source: http://cursdeguvernare.ro/sondaj-ires-victor-ponta-intelectualul-cel-mai-admirat-de-romani-este-mai-admirat-chiar-decat-mihai-eminescu.html

 

56% din românii din urban se consideră inteligenţi în foarte mare măsură și 8% în mare măsură.  facepalm.gif

Edited by spider
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bună ziua!
Pentru modelele acestea de arme îți trebuie permis de port armă?
O poți folosi in autoapărare?
Poți să mergi cu ea pe stradă?

 

 
 
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Legat de armele neletale care inteleg ca viteza unui pelete(proiectil) airsoft nu trebuie sa depaseasca 220 m/s la noi in Ro insa in cazul in care doresc sa achizitionez un FX impact air rifle spre exemplu,arma la care viteza proiectilului este undeva aprox la 290 m/s, ce fel de documentatie as avea nevoie pentru acest gen de arme cu valori mai mari de 220m/s ? In cazul in care este cineva in masura sa imi ofere un sfat...Multumesc! (Stiu ca am nevoie de: analize medicale,aviz psihologic,cursul de instruire,cazier,arma declarata insa pe langa toate cerintele acestea incadrate,ar fi posibil sa achizitionez o arma de acest gen pe care intentionez sa o folosesc in poligon si spatii delimitate(semnalizate) ).  Va multumesc! 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Catanny said:

Salutare. Legat de armele neletale care inteleg ca viteza unui pelete(proiectil) airsoft nu trebuie sa depaseasca 220 m/s la noi in Ro insa in cazul in care doresc sa achizitionez un FX impact air rifle spre exemplu,arma la care viteza proiectilului este undeva aprox la 290 m/s, ce fel de documentatie as avea nevoie pentru acest gen de arme cu valori mai mari de 220m/s ? In cazul in care este cineva in masura sa imi ofere un sfat...Multumesc! (Stiu ca am nevoie de: analize medicale,aviz psihologic,cursul de instruire,cazier,arma declarata insa pe langa toate cerintele acestea incadrate,ar fi posibil sa achizitionez o arma de acest gen pe care intentionez sa o folosesc in poligon si spatii delimitate(semnalizate) ).  Va multumesc! 

Se pare ca trebuie adeverinta tip notificare sau permis pentru orice tip de arma CO2 dar nu si pentru cele cu arc.  Uite ce zic cei de la magazinul de arme:

Quote

În conformitate cu legea 295/2004, privind regimul armelor şi muniţiilor, comercializarea armelor din categoriile II B, C şi D (a armelor supuse autorizării şi notificării) din anexa 1, se face numai în magazine specializate şi autorizate în acest sens. Astfel achiziţionarea de arme de foc cu destinaţia vânătoare, tir sportiv, autoapărare, apărare şi pază, utilitare, colecţie, precum şi a armelor cu aer comprimat, se face personal prin prezentarea la magazinul nostru din Suceava, str. Soimului nr. 4, bl. 20, fiind necesare autorizaţia de procurare sau după caz adeverinţa de notificare, precum şi cartea de identitate. Achiziţionarea de muniţie se face pe baza permisului de armă, însoţit deasemenea de cartea de identitate. Alicele destinate armelor cu aer comprimat se pot achiziţiona fără restricţii, nu necesită documente justificative.

Sursa: https://vanatorulsipescarul.ro/produs/revolver-co2-r-77-110m-s/

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/53150

Care este pana la urma realitatea?

Edited by andr82
Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2016 at 1:50 PM, unic said:

M-am apucat sa fac cursul de port arma neletala.
 

 

Te salut cu respect.
Avand in vedere ca suntem aici familie poti sa ne spui adevarul.
Care este motivul pentru care vrei acea arma?
Motivul real....cauta adanc in inima ta..si spune-ne motivul real.

EDIT:
Imi pare rau,
Postul este din 2016,acum am vazut.
 

Edited by dany_love
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, dany_love said:

Te salut cu respect.
Avand in vedere ca suntem aici familie poti sa ne spui adevarul.
Care este motivul pentru care vrei acea arma?
Motivul real....cauta adanc in inima ta..si spune-ne motivul real.

Post-ul este din 2016, acum te-ai trezit? Sau ai zis sa faci repede un post inainte sa fugi la nani?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...