Jump to content

Recommended Posts

Salut, am un Raspberry Pi 3 ultimul model.. si.. am cam facut tot ce-mi place pe el, deja m-am cam plictisit de el.

 

Am facut wifi repeater, VPN, webserver si alte cacaturi..

 

Ce sa mai fac cu el? Nu am idei, pe net sunt idei care nu-mi plac (electronica si robotica), ma intereseaza ceva virtual, eventual legat de programare (Python).

 

Puteti veni cu niste idei? Thanks.

Edited by pulamea5
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa faci un hotspot in urmatoarea configuratie:

ai un VPS cu sql si radus

ai un raspicu doua eth-uri si un AP wireless chior.

Userii se conecteaza la AP fara pass, ii preia RPI-ul care ruleaza un apache sau nginx, ii trimite intr-un Captive Portal. Acolo userul baga un cod de voucher si daca e ok la verificarea in radius... primeste acces pe net. 

Pont: foloseste coovachilli compilat pe RPi.

Spor la treaba! Daca reusesti... da un semn sa vedem rezultatul la treaba !

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2016 at 3:24 PM, pulamea5 said:

@Aghast v-am spus mai sus, fara robotica si electronica, sa fie ceva virtual ca un server web (apache/cacat).

De ce ti-ai luat un rPi atunci? Daca nu il folosesti pentru automatizari, electronica, robotica e ca si cum ai avea un laptop cu linux. Nu e nimic special.

 

Incearca sa instalezi un client de Ethereum. Faci un smart contract si apelezi niste functii. 

Cu alt cont de ethereum trimiti comenzi contractului sa iti aprinda un led. Practic platesti ledul sa se aprinda.

Asta ar trebui sa te tina ocupat ceva timp. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...