Jump to content
DJNeo

Cumpar script DNS

Recommended Posts

Am nevoie de un script/program/orice in care sa bag o lista de ip-uri (sute de mii de ip-uri) ,si sa`mi scoata o lista de domenii ...

Gen /dns 98.139.183.24  * Dns resolved 98.139.183.24 to ir2.fp.vip.bf1.yahoo.com

Plata o fac prin btc

 

papizdas@jabber.ru

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
import socket
import time

with open('fisier_ips.txt', 'r') as ip_file:
	ip_content = ip_file.read()
ip_content = ip_content.splitlines()

for each_ip in ip_content:
	print(socket.gethostbyaddr(each_ip))
	time.sleep(10)

 

Asta e facut rapid in Python. Iti face treaba. Daca vrei mai multa viteza + putere de procesare poti sa folosesti threaduri.

 

Bafta :)

Edited by MrGrj
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kandykidd said:

Am incercat acum nene,cu NirSoft ,problema e ca daca ip-urile de la  domeniu x.com si y.com sunt hostate de catre serverul xyz.com ,resultatul va fii mereu serverul xyz.com ...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, blech said:

cat vrei sa dai pe script?

ce alte functii mai doresti la el?

ai preferinta la limbaj sau platforma?

Ma gandeam undeva la 50$ ... poate sa fie php/python/orice ...si daca ar merge pe fedora/centos ... si mai bine,dar e ok orice platforma,ma adaptez

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MrGrj said:

import socket
import time

with open('fisier_ips.txt', 'r') as ip_file:
	ip_content = ip_file.read()
ip_content = ip_content.splitlines()

for each_ip in ip_content:
	print(socket.gethostbyaddr(each_ip))
	time.sleep(10)

 

Asta e facut rapid in Python. Iti face treaba. Daca vrei mai multa viteza + putere de procesare poti sa folosesti threaduri.

 

Bafta :)

 

read() sau readlines() este no-no/bad habit in cazul fisierelor mari, ele stocand datele in memorie. Scapi usor cu `for line in file'.

 

http://i.imgur.com/UAcyqm1.pngUAcyqm1.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, johnndoee said:

Cantitatea mare de DNS Requests probabil necesita si folosirea mai multor servere de DNS, iar pentru o cantitate atat de mare probabil e necesar si multithreading sa nu stai langa script 2 zile pana termina. In cei 50$ iti fac tot ce trebuie. PM

De ce futi piata pentru 50$? Mai putin de 100$ nu merita.Mancamiati curu de indieni.

Link to comment
Share on other sites

worm128, am facut acest 'proiect' pentru mine in trecut si de nu l-as fi facut 50$ mi se pare mult oricum pentru o chestie atat de simpla. Daca nu rupi google/stackoverflow.com la fiecare linie e munca de 5-10minute in Python. Nu a fost intentia mea, probabil nu estimez eu bine 'valoarea'.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, johnndoee said:

worm128, am facut acest 'proiect' pentru mine in trecut si de nu l-as fi facut 50$ mi se pare mult oricum pentru o chestie atat de simpla. Daca nu rupi google/stackoverflow.com la fiecare linie e munca de 5-10minute in Python. Nu a fost intentia mea, probabil nu estimez eu bine 'valoarea'.

Nu conteaza cat lucrezi tu,conteaza sa castigi cat mai mult ,sunt aplicatii foarte simple vandute pe sute de dolari.Vezi aplicatile gen:"shutdown timer" 

Un exemplu: http://www.aquariussoft.com/buy/pc-shutdown.aspx

Edited by worm128
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...