Jump to content
sandabot

Bunuri executate silit

Recommended Posts

Am aruncat un ochi peste licitatiile de pe executari dot com iar preturile de acolo mi se par prea bune, perfecte pentru o bijnita.

 

Cineva cu experienta in licitatiile de bunuri executate silit ?

Ati mai participat la astfel de licitatii ? Ceva cerinte ? Un om de rand poate castiga una ? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"WWW.Executari.COM, portalul numarul 1 in executari silite, centralizeaza toate anunturile in materie, din surse publice. In dorinta de a va mentine bine informati in legatura cu tot ce se intampla pe aceasta piata, veti gasi aici si toate articolele aparute in presa pe acest domeniu, dar si sfaturi si consultatii gratuite."

 

Conteaza foarte mult executorul. Din cate stiu se poate face contraoferta timp de 15 zile si daca dai de un talhar care si-a bagat firma in insolventa si faliment intentionat nu o sa te lasa sa cumperi.

Multe apartamente si case nu au poze din interior si nici nu prea ai vre-o sansa sa intri. 

 

Link to comment
Share on other sites

Te contrazic , nu ai cum sa licitezi pe ceea ce nu ai vazut . Dar sunt o gramada de reguli , iar aceste licitatii au loc cu ajutorul bancilor + ca majoritatea sunt manevrate . 

Taxe 10% din valoarea licitatiei bla bla bla . Nu are treaba executorul , pentru ca nu face de capul lui . 

Link to comment
Share on other sites

1. Nu imi par deloc mici preturile .

2. Dupa ce castigi licitatia, poate dura si 2 ani pana intri in posesia bunului .

3. La apartamente e jale mare , majoritatea nu le poti vedea inainte de licitatie .

4. Cand vei vedea ca dai afara in ploaie 2- 3 copii plangand , nu cred ca o sa mai ai acelasi entuziasm .

5. Majoritatea celor executati sunt oameni onesti , nu merita asta . Pentru niste bancnote sa distrugi viata unei familii , chiar nu mi se pare in regula.

  • Upvote 13
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MaNNNNNu said:

Te contrazic , nu ai cum sa licitezi pe ceea ce nu ai vazut . Dar sunt o gramada de reguli , iar aceste licitatii au loc cu ajutorul bancilor + ca majoritatea sunt manevrate . 

Taxe 10% din valoarea licitatiei bla bla bla . Nu are treaba executorul , pentru ca nu face de capul lui . 

 

Cunosc caz cand executorul a pus poprire inante ca hotararea judecatoreasca sa fie redacata si publicata, ceea ce nu ii legal neputandu-se face recurs. Plus ca a pus poprire pe toate conturile firmei ajungandu-se ca suma initiala sa fie blocata de 5-6 ori. Alt caz in care administrator firmei executate statea si licita peste nu cumva sa ii ia cineva bunurile. A bagat firma in faliment ca nu a avut chef sa isi plateasca datoriile la furnizori si sa ramana si fara bani. Sa nu vorbin de aia care si-au subestimat valorea bunurilor din firma si tot ei le-au cumparat prin intermediari si mana in mana cu executorul care a publicat anuntul de scoatere la licitatie pe ceva perete uitat de lume.

 

 

Numai la avocati, tribunale si medici, spitale sa nu ajungi in Romania ca ii jale.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, daatdraqq said:

Cand vei vedea ca dai afara in ploaie 2- 3 copii plangand , nu cred ca o sa mai ai acelasi entuziasm

Oamenii sunt diferiti, tipuri/rase. ( eu unu cad la un deacord cu tine)

57 minutes ago, daatdraqq said:

Majoritatea celor executati sunt oameni onesti , nu merita asta . Pentru niste bancnote sa distrugi viata unei familii , chiar nu mi se pare in regula.

Inainte de a lua o decizie nu stai si te gandesti de vreo cateva ori inainte?

Link to comment
Share on other sites

Ce zic baietii mai sus cu casele/imobile, am auzit de cazuri unde dupa 2 3 saptamani de cand au fost dati afara din casa s-au intors si au vandalizat/incinerat imobilu respectiv si nu numai. Stiu de la cineva de o cladire de birouri echipata pentru firma respectivului au intrat au luat tot la 2  luni dupa asta au revenit si iara au luat tot. Depinde ce fel de bunuri vrei sa cumperi mici/mari ,scumpe/ieftine. Si sfatul meu daca chiar vrei sa faci asta fa-o in anonimat.

Link to comment
Share on other sites

@NETGEAR ,majoritatea celor executati sunt victimele bancilor din punct de vedere informational . 

Intamplator,in perioada cand se dadeau la greu credite in franci elvetieni,am contractat un credit de la o banca ,mai exact 60 mii lei . Mi-au dat doua variante : sa iau lei si sa platesc 1400 lei rata sau sa iau franci si sa platesc 1000 lei rata(echivalent) . Eu am ales lei si am fost un caz fericit  ,cu toate ca la prima vedere am parut nebun .

Foarte multi (majoritatea)  au eles franci ,pentru ca era foarte tentant (mai ales la sune mari) si au ajuns acum in imposibilitatea de a achita rata lunara.

Asta a fost doar un exemplu ,iti pot da si altele . Am ceva "experienta" in banci .

 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, gaddafi said:

 

Cunosc caz cand executorul a pus poprire inante ca hotararea judecatoreasca sa fie redacata si publicata, ceea ce nu ii legal neputandu-se face recurs. Plus ca a pus poprire pe toate conturile firmei ajungandu-se ca suma initiala sa fie blocata de 5-6 ori. Alt caz in care administrator firmei executate statea si licita peste nu cumva sa ii ia cineva bunurile. A bagat firma in faliment ca nu a avut chef sa isi plateasca datoriile la furnizori si sa ramana si fara bani. Sa nu vorbin de aia care si-au subestimat valorea bunurilor din firma si tot ei le-au cumparat prin intermediari si mana in mana cu executorul care a publicat anuntul de scoatere la licitatie pe ceva perete uitat de lume.

 

 

Numai la avocati, tribunale si medici, spitale sa nu ajungi in Romania ca ii jale.

Stiu ca majoritatea sunt manevrate si o spun din propria experienta . In trecut am vrut sa ma implic , gen sa cumpar apoi sa vand , dar ghici , erau licitatii care nici macar nu erau anuntate :)) si am urmarit mult timp licitatiile de la banci , BT in mod special .

Link to comment
Share on other sites

Vorbim de Romania, daca e miros de profit din cumpare si apoi vanzare, trebuie sa fie ceva mafie ascunsa, ca altfel nu pute a roman.

 

So, alea de au pret de piata sunt alea legit, iar alea sub pretul de piata trebuie sa platesti 3 burtăhănoși si sa futi 2 curve de 60 ani ca sa ai access.

Edited by FarSe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Evident nu m-as încurca cu toată birocrația unui apartament, din câte am văzut mașinile sunt la super  preț, îmi imaginez că odată ce sunt prezentate în acea parcare sunt deja executate și nu m-aș chinui cu proprietarul.

 

Nu cunosc legea în cauză nici în cadrul mașinilor, îmi imaginez că vin fără înmatriculare? Ce costuri m-ar duce în plus la o mașină de vreo 3-4k ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...