Jump to content
llxXxll

Note legale , taxe si plati dropshipping

Recommended Posts

Salut, cu ceva timp in urma am cautat pe aici ceva baieti care ar fi fost interesati intr-o colaborare pentru dropshipping din pacate nu am gasit nici unul serios asa ca am luat-o pe cont propriu am muncit aproximativ 3 saptamani la un site cu peste 400 de produse din diferite categorii. Am siteuri bune cu preturi de producatori am o lista de marketing cu cele mai cautate produse , un nume ceva pluginuri de plata etc. Cam tot ce trebuie mai putin partea cu reclama la care lucrez. Asta a fost o introducere sa zicem intrebarea mea este daca eu dau drumu la website-ul asta trebuie sa fiu inregistrat ca firma ? Ca sa fii o firma ai nevoie de un sediu oficial si un inventar activ pentru vanzari ma refer. Dar daca eu fac dropshipping si sunt mai mult un intermediar deci practic nu detin nimic nu pot spune ca am un inventar sau ca vand ceva ce imi apartine si mai degraba ca ofer un serviciu de intermediere intre vanzator si client. Unde ma incadrez exact? Trebuie sa platesc ceva taxe ? O sa am probleme cu paypal ul si bancile respective daca imi intra bani pentru asa ceva ? Si care ar fii cel mai legal mod posibil sa fac asta fara sa ma complic fara sa stau sa fac acte oficiale la diferite societati si sa prapadesc o gramada de timp si bani . Tin sa zic ca nu stau in tara si ma gandeam ca website-ul sau store-ul respectiv sa fie pus pe romania sau alta tara iar eu sa apar a un tehnician mai mult. Chiar nu am nici o idee legata de partea legala de plati si unde ma incadrez. 

 

Daca cineva imi poate da un sfat util si imi poate zice unde sunt cu treaba asta si ce risc sau nu risc facand asta m-ar ajuta foarte mult tinand cont ca este prima data cand incerc lucrul asta. Iar pentru cei cu "cauta pe google" nu am gasit lucruri care te ajuta prea mult doar tutoriale micute cum sa faci si de unde sa incepi. Mai departe despre plati taxe note legale etc nu este nimic.

 

Multumesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie firma, daca nu o sa detii fizic niciun produs, si nici nu ai de gand in viitor sa iti faci stoc provizoriu pentru produsele cele mai cumparate, iti ajunge codu caen 4791 - comert cu amanuntul prin intermediul de comenzi sau prin internet . Iti recomand totusi sa te gandesti ce vei face pe viitor cu firma, pentru ca activarea de coduri caen ulterior te costa.

Iti ajunge sediu social , nu ai nevoie de punct de lucru (cazul codului caen 4791). Trebuie sa platesti impozit pe venit, pana in 10 000euro nu esti platitor de TVA, pe langa taxele la stat mai trebuie sa platesti comisioane la banca.

Edited by Church
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Church said:

Iti trebuie firma, daca nu o sa detii fizic niciun produs, si nici nu ai de gand in viitor sa iti faci stoc provizoriu pentru produsele cele mai cumparate, iti ajunge codu caen 4791 - comert cu amanuntul prin intermediul de comenzi sau prin internet . Iti recomand totusi sa te gandesti ce vei face pe viitor cu firma, pentru ca activarea de coduri caen ulterior te costa.

Iti ajunge sediu social , nu ai nevoie de punct de lucru (cazul codului caen 4791). Trebuie sa platesti impozit pe venit, pana in 10 000 nu esti platitor de TVA, pe langa taxele la stat mai trebuie sa platesti comisioane la banca.

Pe viitor daca merge bine iti dau seama ca voi putea face un depozit depinzand de venit cu anumite produse. But still abia ce sunt major si nu stiu ce inseamna sa ai o firma si la ce risc ma supun daca deschid una. Sa platesc doar un anumit comision la banca nu ma deranjeaza atat timp cat nu ma cauta nimeni acasa pentru cine stie ce ilegalitate. Adica abia imi permit sa platesc un host ceva mai scump si ceva chesti pentru SEO si addwords. Banuiesc ca intelegi ce zic sunt abia la inceput bani mai greu student incerc sa ma ridic cumva. Faza cu firma oficiala as putea sa o fac intr-un an 2 daca am si  un buget care sa imi permita deschiderea ei. Eu acum sunt multumit sa vand si de 50 de euro pe luna cat sa imi acopar primele luni de investitie.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Church said:

caen 4791 - comert cu amanuntul prin intermediul de comenzi sau prin internet

M-am interesat si de treaba asta ce imi trebuie sa obtin asta ? Trebuie sa ma inregistrez in tara si sa dau venit-ul anual banuiesc iar daca nu depasesc acea suma nu platesc tva-ul. Cam cat dureaza pana iti elibereaza actele sa vinzi cu articolul asta si ce documente ar trebuii sa prezinti? Mersii frumos si de raspunsu de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Church said:

Iti trebuie firma, daca nu o sa detii fizic niciun produs, si nici nu ai de gand in viitor sa iti faci stoc provizoriu pentru produsele cele mai cumparate, iti ajunge codu caen 4791 - comert cu amanuntul prin intermediul de comenzi sau prin internet . Iti recomand totusi sa te gandesti ce vei face pe viitor cu firma, pentru ca activarea de coduri caen ulterior te costa.

Iti ajunge sediu social , nu ai nevoie de punct de lucru (cazul codului caen 4791). Trebuie sa platesti impozit pe venit, pana in 10 000euro nu esti platitor de TVA, pe langa taxele la stat mai trebuie sa platesti comisioane la banca.

 

60,000 de Euro de anul asta, si anul trecut era 50,000 de euro.

 

Codul CAEN 4791

 

Această clasă include comerţul cu amănuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumpărătorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informaţiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate şi face comanda prin poştă, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achiziţionate pot fi descărcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.

 

Recomand sa mergi si pe : 4799. Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor

 

Idea e ca ai voie 5 grupe in total la SRL-D, punele pe toate din start.

 

Toate codurile astea CAEN is foarte usor de interpretat.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Robert1995 said:

 

60,000 de Euro de anul asta, si anul trecut era 50,000 de euro.

 

Codul CAEN 4791

 

Această clasă include comerţul cu amănuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumpărătorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informaţiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate şi face comanda prin poştă, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achiziţionate pot fi descărcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.

 

Recomand sa mergi si pe : 4799. Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor

 

Idea e ca ai voie 5 grupe in total la SRL-D, punele pe toate din start.

 

Toate codurile astea CAEN is foarte usor de interpretat.

Mersii frumos sper sa nu coste mult actele si nici sa ia prea mult timp ca o sa vin prin tara luna care vine si sa vad ce pot rezolva.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Robert1995 said:

 

60,000 de Euro de anul asta, si anul trecut era 50,000 de euro.

 

 

60 000e daca ai achiziti din romania, dar pentru achizitii intracomunitare  suma e de 10000e. Iar el is 98% sigur ca va avea achizitii intracomunitare.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

'es nebun man, da-i pe persoana fizica daca intermediezi, fa-ti firma si o sa sara pe tine ca mustele pe kkt,. Daca o sa ai bani de sa-ti permiti un contabil poti sa o faci da pana atunci esti unu ce nu e comerciant ci un mandatar ce mai face bani in timpu' liberi. Iar daca faci bani cu 600 de $ iti faci off-shore in Delaware

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2016 at 6:13 PM, llxXxll said:

Salut, cu ceva timp in urma am cautat pe aici ceva baieti care ar fi fost interesati intr-o colaborare pentru dropshipping din pacate nu am gasit nici unul serios asa ca am luat-o pe cont propriu am muncit aproximativ 3 saptamani la un site cu peste 400 de produse din diferite categorii. Am siteuri bune cu preturi de producatori am o lista de marketing cu cele mai cautate produse , un nume ceva pluginuri de plata etc. Cam tot ce trebuie mai putin partea cu reclama la care lucrez. Asta a fost o introducere sa zicem intrebarea mea este daca eu dau drumu la website-ul asta trebuie sa fiu inregistrat ca firma ? Ca sa fii o firma ai nevoie de un sediu oficial si un inventar activ pentru vanzari ma refer. Dar daca eu fac dropshipping si sunt mai mult un intermediar deci practic nu detin nimic nu pot spune ca am un inventar sau ca vand ceva ce imi apartine si mai degraba ca ofer un serviciu de intermediere intre vanzator si client. Unde ma incadrez exact? Trebuie sa platesc ceva taxe ? O sa am probleme cu paypal ul si bancile respective daca imi intra bani pentru asa ceva ? Si care ar fii cel mai legal mod posibil sa fac asta fara sa ma complic fara sa stau sa fac acte oficiale la diferite societati si sa prapadesc o gramada de timp si bani . Tin sa zic ca nu stau in tara si ma gandeam ca website-ul sau store-ul respectiv sa fie pus pe romania sau alta tara iar eu sa apar a un tehnician mai mult. Chiar nu am nici o idee legata de partea legala de plati si unde ma incadrez. 

 

Daca cineva imi poate da un sfat util si imi poate zice unde sunt cu treaba asta si ce risc sau nu risc facand asta m-ar ajuta foarte mult tinand cont ca este prima data cand incerc lucrul asta. Iar pentru cei cu "cauta pe google" nu am gasit lucruri care te ajuta prea mult doar tutoriale micute cum sa faci si de unde sa incepi. Mai departe despre plati taxe note legale etc nu este nimic.

 

Multumesc.

Salut! Cum ai facut, pana la urma? Ai deschis? A mers? Pe partea legala cum ai facut? De unde ai luat produse? Mersi frumos!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Totul merge ok, pe partea legala l-am declarat in belgia unde si sunt dealtfel. Totul declarat si foarte mult boost de la influenceri. Produce suficient de mult avand in vedere ca nu ii acord timpul necesar. Un mic sfat, nu stati doar pe un website faceti 5 -6 pe diferite nise cu max 10 produse. Have fun! 

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2018 at 9:32 AM, llxXxll said:

Totul merge ok, pe partea legala l-am declarat in belgia unde si sunt dealtfel. Totul declarat si foarte mult boost de la influenceri. Produce suficient de mult avand in vedere ca nu ii acord timpul necesar. Un mic sfat, nu stati doar pe un website faceti 5 -6 pe diferite nise cu max 10 produse. Have fun! 

As putea lua legatura cu tine?Iti las aici adresa mea de mail?

Link to comment
Share on other sites

Nu haliti ce spune asta, ca nu face ce zice! Face probabil sa aiba acoperire, cum fac multi, ca asta e noua duma. Aveti grija mare cui dati numerele de telefon, adresele de email si numele voastre adevarate. Aveti grija ce link-uri accesati si ce aplicatii rulati dupa ce primiti asa zisele resurse si tool-uri care va vor face viata si business-ul mai usoare.

 

S-a tot postat legat de dropshipping, cred ca aveti toate informatiile necesare pentru a putea incepe.

 

@RobertLor @Ramosita

cautati asa pe google:

dropshipping site:rstforums.com

Edited by Technetium
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2018 at 12:12 PM, Technetium said:

Nu haliti ce spune asta, ca nu face ce zice! Face probabil sa aiba acoperire, cum fac multi, ca asta e noua duma. Aveti grija mare cui dati numerele de telefon, adresele de email si numele voastre adevarate. Aveti grija ce link-uri accesati si ce aplicatii rulati dupa ce primiti asa zisele resurse si tool-uri care va vor face viata si business-ul mai usoare.

 

S-a tot postat legat de dropshipping, cred ca aveti toate informatiile necesare pentru a putea incepe.

 

@RobertLor @Ramosita

cautati asa pe google:

dropshipping site:rstforums.com

Eu zic ca nu ne cunoastem si nu ai intrat vreodata in contact cu mine sa stii ce fac si ce nu fac si cu ce ma ocup. Nu iti mai da cu parerea ca o sa fii doar un alt individ cu acces la internet care stie tot. Cand o sa intri in contact cu mine atunci sau poate nici macar atunci nu ai dreptul sa iti dai cu parerea cu ce ma ocup eu si ce fac sau nu fac. Fiecare face ce vrea eu am dat o simpla idee pe care am folosit-o eu. Poate ce merge la mine la altul nu merge si invers eu stiu ce am facut ce a mers si ce nu. 

 

Am fost intrebat si am raspuns, mai departe  nu e problema ta cu ce ma ocup eu :)

O zii buna! 

 

EDIT: Pentru cei in strainatate aveti nevoie de codul NACEBEL , echivalentul la CAEN in romania.

47910 este in belgia.

("code 47910 : commerce de détail par correspondance ou par internet.") 

Toate investiile in reclama si site sunt deductibile pe impozitul anual deci nu pierzi nici un ban in sponsorizare.  

 

 

Edited by llxXxll
Cod NACEBEL
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2018 at 11:43 AM, llxXxll said:

Eu zic ca nu ne cunoastem si nu ai intrat vreodata in contact cu mine sa stii ce fac si ce nu fac si cu ce ma ocup. Nu iti mai da cu parerea ca o sa fii doar un alt individ cu acces la internet care stie tot. Cand o sa intri in contact cu mine atunci sau poate nici macar atunci nu ai dreptul sa iti dai cu parerea cu ce ma ocup eu si ce fac sau nu fac. Fiecare face ce vrea eu am dat o simpla idee pe care am folosit-o eu. Poate ce merge la mine la altul nu merge si invers eu stiu ce am facut ce a mers si ce nu. 

 

Am fost intrebat si am raspuns, mai departe  nu e problema ta cu ce ma ocup eu :)

O zii buna! 

 

EDIT: Pentru cei in strainatate aveti nevoie de codul NACEBEL , echivalentul la CAEN in romania.

47910 este in belgia.

("code 47910 : commerce de détail par correspondance ou par internet.") 

Toate investiile in reclama si site sunt deductibile pe impozitul anual deci nu pierzi nici un ban in sponsorizare.  

 

 

 

Nu vorbesc in necunostinta de cauza. Esti arzoi si mai nou toti va luati drept paravan dropshipping-ul pentru ca "operati" prin Paypal si aveti acoperire.

Stiu exact cine esti si ce faci si este strict problema ta. Problema mea e ca ne vinzi gogosi si unii oameni poate sunt mai creduli.

ATENTIE MARE CUI DATI NUMERELE DE TELEFON, E-MAIL-UL SI ALTE CHESTII PERSONALE,  IAR DACA O FACETI, PE URMA AVETI GRIJA LA ACCESAREA LINK-URILOR PRIMITE PRIN SMS/EMAIL.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza ce ne luam si ce nu ne luam ? Conteaza ca facem bani si asta e cel mai important. Tot ce am dat ca informatie este adevarat.  Iar cat despre cunoasterea ta enorma,  crede-ma ca nu ai nici cea mai mica idee cine sunt ce fac. E doar in capul tau ;) .

 

  PS: Chestie cu telefoane si mailuri este prea jos pentru mine. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, bnorby01 said:

Daca doriti sa va apucati de dropshiping eu va propun acest curs : https://startaio.ro/?wpam_id=68 

Eu de aici am invatat si am reusit sa fac mii de lei in cateva zile  , din punctul meu de vedere este cel mai bun curs!  

 😏GIVE IT A TRY 😏

Ai reusit sa faci pe rasa ma-tii de noob, macar reclama de ti-ai face-o intr-un mod inteligent. O sa-ti cumpere pulea cursul, probabil e ciordit sau se regaseste pe net.

auzi si tu, acces la grup facebook; suport tel, 2 teme nulled, consultanta in alegerea unui dildo... :))  fgm de infect

Quote

 

PACHET CURS STARTAIO
999ron 399ron

    ACCES NELIMITAT LA CURSURILE VIDEO
    ACCES LA GRUPUL DE FACEBOOK
    SUPORT TELEFONIC SI ONLINE
    2 TEME PREMIUM
    Consultanta in alegerea produselor

 

Pe ma-ta nu o dai bonus ? hump.gif

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...