Jump to content
SticKyWoX

Intrebare si sugestie placa de sunet 5.1 / 7.1

Recommended Posts

Se da un sistem audio 5.1 (Logitech Z906) si un sistem desktop cu placa de baza ASRock N68C-S UCC (restul componentelor nu cred ca au vreo relevanta).

 

De cateva zile mi s-au stricat (cred) 2 porturi jack, respectiv cel verde si cel roz, ducand la nefunctionarea boxelor in sistem 5.1, ci 2.1. Am umblat la setarile din Realtek HD Audio Manager si am incercat toate combinatiile relevante posibile. Lucru care m-a facut sa ajung la concluzia ca e o problema de hardware. Sistemul functioneaza in regim 5.1 cu intrarea optica dusa de la TV, deci boxele nu sunt problema (daca nu cumva chiar intrarile jack din sistem sunt stricate).

 

Intrebarea mea este urmatoarea:

Daca achizitionez o placa de sunet, exista sanse ca sistemul sa functioneze din nou in regim 5.1?

 

Astept si sugestii pentru placi de sunet, din gama "buget" deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

Modelul asta de placa e superok, atat pentru jocuri cat si pentru muzica/filme.

Daca nu ai bani pt nou, ia resigilat, sau cauta-o pe olx, okazii, forum computergames, etc.

Este foarte simplu de montat, doar il infigi intr-un slot pci.

Din bios-ul placii de baza dezactivezi sound-ul incorporat (inainte de dezactivare dezinstalezi driverele aferente sound-ului).

Pasii sunt urmatorii:

- dezinstalezi drivere, tot ce tine de sunet.

- dai restart, intri in bios, dezactivezi soundul

- montezi noua placa de sunet

- instalezi noile drivere

 

Astfel, vei avea sunet 5.1, care va suna WOW pe langa scartaitoarea incorporata.

 

Edited by Sithalkes
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sithalkes said:

Modelul asta de placa e superok, atat pentru jocuri cat si pentru muzica/filme.

Daca nu ai bani pt nou, ia resigilat, sau cauta-o pe olx, okazii, forum computergames, etc.

Este foarte simplu de montat, doar il infigi intr-un slot pci.

Din bios-ul placii de baza dezactivezi sound-ul incorporat (inainte de dezactivare dezinstalezi driverele aferente sound-ului).

Pasii sunt urmatorii:

- dezinstalezi drivere, tot ce tine de sunet.

- dai restart, intri in bios, dezactivezi soundul

- montezi noua placa de sunet

- instalezi noile drivere

 

Astfel, vei avea sunet 5.1, care va suna WOW pe langa scartaitoarea incorporata.

 

 

Merci! E super ok pretul, ma asteptam la bombe de 3-400 de ron.

 

Observ ceva ciudat in caracteristicile produsului, poate m-ai putea lamuri:

Quote

Conectori (intrari):

1 x Jack 3.5 mm
1 x SPDIF

 

 

 

 

Sa inteleg ca iesirea optica (SPDIF) nu are? E numai pentru intrare?

E vreo diferenta dpdv calitativ dintre iesirile jack si cea optica?

Edited by SticKyWoX
Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2016 at 1:30 PM, caii said:

Eu iti recomand http://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-x-fi-surround-5-1-pro daca preferi o varianta usb, calitate audio foarte buna si vine cu o telecomanda mica.

La sistemul tau audio nu vei simti diferenta intre iesirea optica si cea analogica, la optic ai avantajul unui singur cablu.

 

Frumos, am gasit-o la Evomag cu 224 de lei. Exista avantaje/dezavantaje intre folosirea unei placi PCI si a unui dispozitiv USB?

Link to comment
Share on other sites

Pentru Evomag ai voucher de reducere "Lab501+evoMAG=2%"

Placa aia Creative e mai ok pentru muzica/filme, insa este dezavantajata in jocuri.

Avantaj ai ca nu mai montezi nimic, bagi doar cablurile si instalezi driverele si gata.Deasemenea, cand vei schimba sistemul, "portezi" placa de sunet muuult mai repede, si nu tre sa desfaci lada si sa pierzi garantia, in cazul in care cumperi un sistem gata ansamblat/sigilat de cel ce il vinde.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...