Jump to content
milianus

Antena Wireless

Recommended Posts

Salut. Am tot cautat pe forum si nu am gasit nimic concret, poate nu am inteles eu, dar sper sa gasesc aici raspunsul de care am nevoie. Eu sunt din provincie, urmez o facultate si stau la un camin in chirie. Toate bune si frumoase, doar ca acest camin nu are internet. Caminul e pozitionat pe langa o benzinarie, Mcdonald's etc. Foarte multe retele wireless gratuite. Am gasit pe forum informatii despre antene wireless Alfa, Tp-link etc. Am vazut si pe emag modele de antene, etc. Intrebarea mea este: Cum pot face sa prind wifi de pe laptopul meu ? Pe mine ma intereseaza sa am wireless in camera, nu sa ma conectez prin usb prin acele adaptopare,sau daca merge sa conectez mai multe device-uri din router prin cablu de internet . Mai exact, cum functioneaza toate astea, sper sa se inteleaga.Va multumesc!

Edited by milianus
Link to comment
Share on other sites

Daca ai semnal cat de cat,cea mai ieftina varianta,e un ruter tenda care are functie de wi-fi repeater/extender.De exemplu TENDA N301.

Preia semnalul wi-fi,il amplifica si-l redistribuie si pe wi-fi si pe cablu.Varianta mai scumpa dar net superioara,e un acces point de exterior de exemplu TP Link

TL-WA7210N.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@konstantineDeci sa inteleg, ca sa am wifi imi trebuie un acces point ca sa il pot conecta la router. Sau un router cu functie wifi repeater. Apropo, wifi prind daca stau cu laptopul pe geam, daca stau la o distanta de 3 m de geam numai prind. deci ar fi bun un router de care spui tu ?

@CD-RAY explica-mi te rog ce face mai exact ultimate mint live v1.5

Edited by milianus
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, konstantine said:

Daca ai semnal la fereastra,mergi pe varianta tenda n301 sau altul care "stie" repeater/extender.( router cu functie wifi repeater) 

Tenda costa maxim 70 de ron

Cea mai buna solutie. Merge orice router care "știe" WDS.

Uite de exemplu cum se face cu un tp-link.

Edited by fusername
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intrebare, de unde pot cumpara adaptor wireless pentru antena ? De exemplu ca cel din imaginea pusa de CD-RAY in ultimul post ? Sau pot cumpara un router wireless cu mufa detasabila care sa il pot conecta la antena nu ?  Dar routerul trebuie sa aiba ineaparat functia de wds ca sa mearga antena nu ?

Edited by milianus
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Adriano2 said:

@CD-RAY

Salut. Am posibilitatea să transmit wireless pe o distanta de aproximativ 6 km? Dacă da, ce antene (inclusiv recepție) trebuie să cumpăr?

Adriano
,,,daca vrei sa-ti golesti portofelu' ,eu iti pot arata ce trebuie sa cumperi,daca nu, este mai bine sa gasesti un offset de aprox.600mm si sa-i atasezi o antena patch(selfmade)...!!!

,,,cam asa ceva...

 

image.jpg
 

Edited by CD-RAY
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Adriano2 said:

Arata-mi ce sa cumpăr, să văd aproximativ, cât costă. Am vizibilitate directă între cele 2 locații. Nu mă pricep să fac antene. Tu faci antene si contracost?

,,,ce aparatura exista la cele doua locatii...??

,,,oricum pentru 6km, trebuie cite o parabola offset la fiecare locatie...!!!

Edited by CD-RAY
Link to comment
Share on other sites

În prima locație există un router tp-link (conexiune pppoe de la Rds) si 5 notebook-uri si in a doua locație 3 notebook-uri (fără conexiune la internet).

 

Cumpăr în ambele locații. Dar zi-mi un preț aproximativ si ce trebuie sa cumpăr

 

Îmi poți spune de unde să iau offset-urile?

Edited by Adriano2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Adriano2 said:

În prima locație există un router tp-link (conexiune pppoe de la Rds) si 5 notebook-uri si in a doua locație 3 notebook-uri (fără conexiune la internet).

 

,,,bine atunci,deci doua offset-uri si doua de astea...http://www.tp-link.ro/products/details/TL-WA5210G.html

image.jpg
 

 

Edited by CD-RAY
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...