Jump to content
daracc

Eliminare intrus din reteaua WIFI

Recommended Posts

Salutare,ma poate ajuta cineva sa elimin sau sa blochez conexiunea la internet a unui intrus,fara sa fie nevoie sa schimb parola? Initial am vrut sa schimb parola dupa care mi-am dat seama ca o sa fie un calvar sa imi schimb parola pe toate device-urile dupa... Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat,program sau mai stiu si eu,ii sunt recunoscator!

Edited by daracc
Link to comment
Share on other sites

Nu poti. Chiar daca ii banezi MAC-ul, o sa il schimbe si va reveni. Daca iti e greu sa schimbi parola, asta e.

 

Ai putea totusi sa faci whitelist doar la MAC-urile dispozitivelor tale. Dar si atunci, nu il opreste nimic sa foloseasca MAC-ul unui dispozitiv de-al tau.

Edited by Byte-ul
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nonimporta said:

mac filter, daca are routerul, lasa doar macurile care le setezi tu sa se conecteze, nu e nevoie sa schimbi parola.

Cum a zis si @Byte-ul degeaba lași doar Macuri tale fiindcă intrusul poate sa își schimbe Mac-ul cu unul care este in whitelist. 

 

Cea mai simpla soluție este să schimbi parola. 

Edited by robyyxx2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, daracc said:

vecin caruia "minunata si inteligenta" mea sora i-a dat parola. Si baiatul trage toata ziua de imi plange routerul.

 

Off: ce ar trebui sa te ingrijoreze mai tare e faptul ca probabil trage si de alte cele... ;)

On: cate "device-urI" poti sa ai incat sa fie asa un mare calvar incat sa nu vrei sa schimbi parola. Si 15 sa fie, in 10 minute le-ai rezolvat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, daracc said:

 

"Intrusul" este un vecin caruia "minunata si inteligenta" mea sora i-a dat parola. Si baiatul trage toata ziua de imi plange routerul. Nu se pricepe atat de tare incat sa isi schimbe MAC-ul,sper! :))

 

Atunci ai 2 variante dacă ai un meniu QoS acolo poți sa setezi fiecare cata banda are disponibilă, dar odată trebuie sa gasesti Macul intrusului.  Ca sa gasesti Mac-ul intra la DHCP clients, fiecare adresa mac are asociat un Ip identifica acolo IP-urile tale si ip-ul care rămâne este al "Intrusului". Copiez adresa mac asociata IP-ului si te descurci la meniul QoS. 

A doua varianta este sa blochezi Macul  de obicei setarea se găsește la security sau firewall depinde de router. Caută unde sa creezi un blacklist si introduci Macul "intrusului".

Edited by robyyxx2
Link to comment
Share on other sites

Dupa o zi intreaga de cautat si incercat modalitati,am rezolvat!!! Cu ajutorul Cosmote-ului Explore,vechiul telefon al mamei mele.Am folosit "NetCut" un program care ii opreste conexiunea la net a "intrusului",nu il deconecteaza ci doar ii taie traficul,exact ceea ce imi doream. Initial am incercat varianta de Windows a NetCut,dar ruland Windows 10 a functionat,cel mai probabil incompatibilitatea cu Win.10. Nu m-am dat batut si am incercat si varianta de android,care este chiar foarte simplu de utilizat (asta dupa ce reusesti sa faci root telefonului). Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute,va sunt recunoscator!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...