Jump to content
Guest Kovalski

Ajutor mapare infrastructura AWS

Recommended Posts

Guest Kovalski

Salut tuturor, pana acum n-am lucrat cu Amazon (AWS) si na, acum ma confrunt cu o serie de probleme si as dori niscai ajutor.
As dori sa creez o diagrama la infrastructura, si ma gandeam ca poate Amazon ofera vreun serviciu de genul, de preferat un servciu automat care sa-mi mapeze si sa-mi faca diagrama la intreaga infrastructura, am incercat cu spiceworks, dar mizeria de AWS permite autentificare doar pe key .pem, si n-am cum sa scot serverele din retea sau sa le creez usere noi pentru monitorizare, si permisii in firewall and shits, ca-s multe prin urmare stiti de vreun serviciu de care am eu nevoie care sa functioneze cu aws?

Eu am reusit sa scot o diagrama automata cu un tool, insa imi face diagrama foarte mica, si nu pot sa inteleg care si cum sunt serverele acolo.14879.png

 

Ma poate ajuta cineva sa scot o diagrama ca lumea la aceasta infrastructura?

 

link la diagrama generata de mine: https://mapmycloud.net/sites/default/files/14879.png

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Pe serverele linux Amazon AWS te poti autentifica si cu parola normala nu doar cu cheie ssh. Trebuie sa configurati ssh-ul sa accepte configurare si autentificarea userului root cu parola si nu cu cheie.

 

Ce inseamna multe servere? Cat de multe ?

 

Nu cred ca au un soft automat pentru diagrame de retea si sincer nici nu stiu cu ce-ai putea face acea diagrama.

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...