Jump to content
Che

Extract data from Ajax cu php ? Va rog ajutor !

Recommended Posts

Salut !

 

   Vreau sa construiesc un site in php care sa ia niste date de pe un alt site.

Datele nu se gasesc asa pur si simplu in site ci sunt afisate cu ajutorul json ajax, la care eu nu ma pricep.

Bineineteles ca vreau sa le iau cu regex, dar vad ca si dupa ce mi le afiseaza, daca dau "View source" in browser, cu CTRL+F tot nu se gaseste datele afisate. Ciudat.

Datele apar sub forma unui tabel cu doua sau mai multe taburi.

  1. Cum poti sa faci in php sa iei datele din tabel ?
  2. Cum poti sa faci cumva sa iei datele din tabel dar si din celelalte taburi ? (Mentionez ca daca dai click pe taburi url-ul nu se schimba, cum era si de asteptat.)
  3. Cum poti sa simulezi un click la un buton de genul "Load more" ca sa vezi mai multe date ?

 

Multumesc mult de tot !

Link to comment
Share on other sites

Foloseste consola din Firebug si urmareste link-ul catre care se face requestul atunci cand dai click pe butonul de Load More. Teoretic, unul dintre parametrii link-ului (http://link.com?parametru=2) ar trebui sa se incrementeze de fiecare data cand dai click pe buton pentru a stabili LIMIT-ul din SQL. In concluzie, urmareste link-ul, vezi ce parametru se schimba si apoi parsezi datele de pe link-ul ala direct, incrementand din php valoarea parametrului. Nu stiu daca am fost destul de clar, dar sper sa se inteleaga.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...