Jump to content
Che

Bani din programare ca al doilea job sau hobby ?

Recommended Posts

Salut !

 

     Ma gandeam daca sa va intreb asta sau nu, mai ales fiindca suna copilaresc subiectul, dar si fiindca probabil ati auzit intrebarea asta de vi s-a acrit (ma refer la cei care lucreaza in domeniul IT). Totusi va intreb fiindca suna tentant ce mi-a zis cineva despre programare si vreau sa vad de la voi daca e asa.

    Cineva care urmeaza sa lucreze ca psiholog in privat, la un cabinet de psihologie & psihiatrie, imi zice ca cica fratele ei a terminat facultatea de stomatologie si cum cica se gaseste greu de lucru daca tu personal nu ai bani de cabinet, saturandu-se de stat acasa (cica avea deja vreo 3 ani de cand statea acasa, fara serviciu), s-a apucat sa invete programare. S-a dus la o firma foarte asemanatoare cu aceasta (nu stiu sigur daca asta este, mi-a zis doar zona in care se afla firma, si la o cautare pe Google cam asta apare si pana si preturile si durata cursurilor coincid, posibil sa fie chiar asta dar nu bag mana in foc) unde a urmat timp de 1 an de zile niste cursurim de programare Java (cred ca asa a zis). 

    Dupa spusele ei, cica este mare nevoie de programatori in Java pe piata din Romania si cica imediat dupa ce a terminat cursurile a si fost angajat, la inceput cu cu un salariu de 3000 de lei si apoi a crescut la 5000 de lei si apoi rapid la 8000-9000 de lei si sunt care castiga si mai bine de atat.

    Fiind atat de incantata, amica de care va zic mi-a zis ca se va apuca si ea sa faca aceste cursuri si ori va lucra de acasa, ori si-si, ca un al doilea job, ori va renunta la psihologia din privat si se va dedica doar programarii.

    Ce parere aveti de toata treaba asta ?

Eu i-am zis si ei ca nu prea cred ca e chiar asa, plus ca acele cursuri de pe site sunt cam slabute, ceva de nivel de incepator. Si plus de asta, merge facut ca hobby ? Eu din ce auzeam acum cativa ani cica e destul de solicitanta meseria asta si chiar daca este si varianta sa iti iei proiectul si sa lucrezi de acasa, practic la cat e de dificil/mult volumul de munca tu ajungi sa stai aproape non-stop in fata calculatorului, numai ca nu mai stai pe scaun la serviciu, stai pe scaun acasa. I-am zis si ei asta, dupa cum am zis si mai sus, si imi zice ca cica nu-i adevarat, este cerere mare de programatori la noi in Romania, se poate chiar si ca al doilea job, nu-i asa de solicitant si plus de asta mai faci si niste cursuri de formare la locul de munca in caz ca mai trebuie sa mai inveti nu stiu ce limbaj. Pe bune ?

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Nu este solicitant? 

 

Dude, habar nu ai tu cat de solicitant poate fi câteodată. Oricât de mult iti place ceea ce faci, vei avea momente in care iti vei fute creierul efectiv.

 

E o diferență intre viata de programator corporatist si un freelancer.

 

Ca freelancer da, poti face din asta un second job, căutând proiecte mici.

 

Dar dacă vrei să te angajezi, sa stai la birou etc, asteaptă-te la: hr de căcat, conducere de căcat, mancatorie intre colegi si multe altele.

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Mă amuză tiparul ăsta cu 3000, 5000 și cum zice op, rapid la 9000 de lei. Crește salariul precum crește turația unui lambo. 

Ăsta e un template de poveste pe care o să-l auzi de la oameni care vor să pară interesanți și atât. De parcă ai vorbi despre mii de lei, i-ai avea implicit și în buzunar. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

A scris LEI in primul post, de unde apareti cu euro unii ... 

 

Eu stiu caz concret de prieten care lucreaza de aprox 2 ani pe java si acum ia undeva la 1200-1500eur , insa are beneficii gen, lucreaza de acasa ... are timp liber si de alte proiecte etc. deci overall poate ajunge la 2000eur lejer.

Depinde cat te dedici si cat esti de talentat, sunt unii care invata in 2 luni cat altii in 6 luni .. pentru ca pur si simplu asa ii duce capul .. 

 

Ca si sfat, nu va rupeti capul muncind si la munca si acasa si in weekend si oricand .. mai traiti si viata putin, nu uitati de prieteni etc. 

O sa munciti toata viata de o sa vi se ia.

Edited by Gio33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, MrGrj said:

Nu este solicitant? 

 

Dude, habar nu ai tu cat de solicitant poate fi câteodată. Oricât de mult iti place ceea ce faci, vei avea momente in care iti vei fute creierul efectiv.

 

E o diferență intre viata de programator corporatist si un freelancer.

 

Ca freelancer da, poti face din asta un second job, căutând proiecte mici.

 

Dar dacă vrei să te angajezi, sa stai la birou etc, asteaptă-te la: hr de căcat, conducere de căcat, mancatorie intre colegi si multe altele.

 

 

 

+1.

Daca vezi lucrurile din interior iti dai seama de adevarata fata a IT-ului. Chiar daca cei din IT au salarii mari in comparatie cu alte domenii, stresul e dublu sau chiar triplu.

Am colegi care in ultima saptamana au plecat la 2-3 dimineata acasa aproape in fiecare zi, iar la ora 9 au venit inapoi la munca pentru ca au depasit un deadline. Au salariu de 40 poate 50 de milioane, dar se merita sa stai 15 ore cu ochii in calculator, cu castile pe cap si singurele discutii sa le porti pe skype/mail ? 

Cine lucreaza in IT poate confirma ca vad aproape in fiecare zi la munca persoane care vorbesc singure.

Edited by tjt
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

De ex la mine treaba a fost cam asa, referitor de solicitare :

Am lucrat in fabrica unde am avut program si de  8 pana la 12 ore max pe zi, unde faceam si munca fizica si psihica ca responsabil de linie de productie, era ok.

 

Acuma lucrez in IT , am inceput in firma ca web dev si acuma sunt sysadmin, pe langa mai fac tot felul de prostii gen configurari puncte de lucru, asistenta technica cand au nevoie , repar prin DB cate-o o factura care nu e introdusa corect etc etc, si am zile cand chit ca stau 8-9 ore sunt TERMINAT deci faza cu "easy money" ...nu stiu ce sa zic, nu zic ca nu se castiga dar fiecare cum gaseste si ce impresie face la prima vedere, eu iau 3k pe luna si in IT am mai putin de un an experienta (pe cartea de munca) si urmeaza peste 1 luna sa renegociez salariul.

Am fost ofertat de alte firme cu 4k pe luna dar prefer aici unde sunt pt ca am flexibilitatea care o vreau, vin la 10 in loc de 9, plec la 4 in loc de 5, ies de cate ori am chef la tigara, nu e mediul ala "corporate" rigid.

 

Asta a fost experienta mea de "easy money in IT", iar de freelancing, cunosc prieten care e inca in liceu, si pe upwork in 4 luni de zile a scos aproape 2k euro, a avut noroc si a fost angajat, si nu s-a pus a faca chestii complicate, facea doar photoshop/translate/matematica/mici reparatii html/css/js - atat nu mai mult dar 20/30/5/10 euro ... la job daca ai timp si chef zi de zi se aduna.

 

 

si cum a zis si @Gecko daca nu ai pasiune mai bine nu.

Bafta !

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dark_4ngel said:

De ex la mine treaba a fost cam asa, referitor de solicitare :

Am lucrat in fabrica unde am avut program si de  8 pana la 12 ore max pe zi, unde faceam si munca fizica si psihica ca responsabil de linie de productie, era ok.

 

Acuma lucrez in IT , am inceput in firma ca web dev si acuma sunt sysadmin, pe langa mai fac tot felul de prostii gen configurari puncte de lucru, asistenta technica cand au nevoie , repar prin DB cate-o o factura care nu e introdusa corect etc etc, si am zile cand chit ca stau 8-9 ore sunt TERMINAT deci faza cu "easy money" ...nu stiu ce sa zic, nu zic ca nu se castiga dar fiecare cum gaseste si ce impresie face la prima vedere, eu iau 3k pe luna si in IT am mai putin de un an experienta (pe cartea de munca) si urmeaza peste 1 luna sa renegociez salariul.

Am fost ofertat de alte firme cu 4k pe luna dar prefer aici unde sunt pt ca am flexibilitatea care o vreau, vin la 10 in loc de 9, plec la 4 in loc de 5, ies de cate ori am chef la tigara, nu e mediul ala "corporate" rigid.

 

Asta a fost experienta mea de "easy money in IT", iar de freelancing, cunosc prieten care e inca in liceu, si pe upwork in 4 luni de zile a scos aproape 2k euro, a avut noroc si a fost angajat, si nu s-a pus a faca chestii complicate, facea doar photoshop/translate/matematica/mici reparatii html/css/js - atat nu mai mult dar 20/30/5/10 euro ... la job daca ai timp si chef zi de zi se aduna.

 

 

si cum a zis si @Gecko daca nu ai pasiune mai bine nu.

Bafta !

 

 

Angajat in Romania, mai putin de un dupa 1 an, salariu 3k ???

3k = 3000 de euro, sau 3000 de  lei ?

Mi se pare ca fabulezi. Mai ales ca ai specificat ca nici macar nu lucrezi intr-o corporatie.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3000, 5000, 9000. Fiti realisti, banii nu se fac chiar atat de usor, ce produce amicul tau pentru firma de ii da salariu de 9000? La noi in tara, daca esti la privat, incepator, ca web dev de exemplu iei cam 1500 RON, nu EURO. Am lucrat si la corporatii si la privat, concluzia? Acum lucrez ca freelancer, castig decent, ma descurc sa-mi platesc chiria, sa mananc, sa mai ies si in oras, imi fac eu programul, cat muncesc atat am. Plus ca ce zici tu acolo cu EnerEd au cursuri cam de cacat, mai bine inveti de pe udemy, acum depinde si de fiecare ce experienta are, cum se descurca cu mr.Google; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba de lucrat cu Java

 

http://www.reed.co.uk/jobs/java-developer/29655214

 

http://www.reed.co.uk/jobs/senior-java-developer-java-8-spring-4-hibernate-contract/29590803

 

etc. Se gasesc de genul si remote, part-time, flexibile. Doar sa stii sa cauti. Insa astea nu sunt pentru wannabes si timewasters ci pentru pui de James Gosling.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coffee said:

 

Angajat in Romania, mai putin de un dupa 1 an, salariu 3k ???

3k = 3000 de euro, sau 3000 de  lei ?

Mi se pare ca fabulezi. Mai ales ca ai specificat ca nici macar nu lucrezi intr-o corporatie.

 

 

 

Esti in Romania moneda oficiala e RON parca ... sau ? tu manci shaorma in euro ? ca si in primul post este vorba de RON 

Edited by Dark_4ngel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@mannnu
@MrGrj
@coffee
@Rubaka
@Pacaleech

1. Este vorba de 3000 de lei (RON) adica 30 de milioane de lei vechi, nicidecum de Euro. Ceea ce nu cred ca este super mega tare pentru un incepator ci este cat se poate de normal salariul.

2. Eu nu am zis ca nu este solicitant ci amica de care va zic sustinea sus si tare ca frate-su nu face mare lucru si ia atata banet. Eu m-am contrazis cu ea si i-am si zis ca am vazut si pe la TV cazuri in care ii luase cu targa la spital din cauza extenuarii la munca, dar ea ca nu si nu, ca nu mai e asa. Si de asta am zis sa va intreb.

3. Pe de alta parte cursurile celor de pe site (si aporpo nu imi fac reclama ca nu-i situl meu) mi se par foarte basic. Cred ca si de pe Youtube invat mai mult decat ce e acolo. De asta mi s-a parut cam greu de crezut sa stii atat de putin si sa te plateasca aia doar ca stii basciul unui limbaj de programare.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Dark_4ngel said:

Esti in Romania moneda oficiala e RON parca ... sau ? tu manci shaorma in euro ? ca si in primul post este vorba de RON 

 

Am inteles acum. Ai produs confuzie din cauza notatiei. De obicei romanii nu folosesc "k" cand se refeta la 1000 de ron. Mult succes in continuare !

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ma amuz cand apar mincinosi angajati in Romania care spun ca ei au salarii de mii de euro. In Romania un angajat in it cu experienta castiga aproximativ cat castiga un ospatar sau un spalator de vase in U.K. Tineti cont ca am generalizat, mai exista si ceva exceptii, dar putine. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, coffee said:

 

Am inteles acum. Ai produs confuzie din cauza notatiei. De obicei romanii nu folosesc "k" cand se refeta la 1000 de ron. Mult succes in continuare !

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ma amuz cand apar mincinosi angajati in Romania care spun ca ei au salarii de mii de euro. In Romania un angajat in it cu experienta castiga aproximativ cat castiga un ospatar sau un spalator de vase in U.K. Tineti cont ca am generalizat, mai exista si ceva exceptii, dar putine. 

Poti trai in Romania, cu un salariu de programator poate mai ok decat in Uk, depinde de la caz la caz, si ce "consum" aka standard de viata ai, caci in Ro, sunt cateva chestii mai ieftine ca in Uk. As mentiona tigarile, chiriile, asigurarea la masina, alcolul in club, femeile, etc. La urma urmei, conteaza sa fii fericit, oriunde te-ai afla.

Edited by Sithalkes
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Apar cam multe firme din astea de training in ultima vreme; se vede ca s-a inmultit cunostinta in lumea asta. Acuma toti ar profita de pe training-urile astea.

Daca duci o hartie de la firma aia, tu crezi ca HR-u stie de firma aia? Mai greu!

 

Si eu lucrez in IT. L-au concediat pe colegul dupa anul trecut, si am ramas numai eu. Am 3 din 4 siteuri/locatii pentru IT support, pana la sfarsitul lunii inchid din motive economice o locatie. Cand ii nevoie ori sunt la o locatie ori la alta. Nu prea stau dupa program, dar weekendul asta am proiect: Vineri, Sambata, Duminica sunt la firma, daca trebuie si peste noapte. Daca mai apare ceva in cursul anului, si trebuie sa fiu aici in weekend, asta e, ca doar is pe salar, si asta da oportunitate angajatorului sa abuzeze si sa te tina daca ii nevoie peste 40 de ore. Cred ca ii vorba si de firma unde nimeresti. Colegul meu lucra serile la servici, eu plecam dupa ora inchiderii, si acuma isi cauta loc de munca.

 

Ori traiesti pentru a munci, ori muncesti pentru a trai; ceva tot trebuie sa muncesti, asa ca orice muncesti, trebuie sa iubesti!

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Gecko

Multumesc mult ! Bine punctat ! Chiar asta voiam sa mai intreb si eu ca de fapt asta e si miza, cursuri vs facultate, numai ca am uitat si stiam eu ca am uitat ceva sa mai intreb in primul post numai ca nu imi venea in minte ce.

Prin urmare, tu zici ca daca ai facultate vs doar niste cursuri, esti mai cautat si ti se deschid mai multe usi daca ai diploma de facultate. Mi se pare logic.

Doua intrebari se desprind din ce ai zis tu, plus completarea facuta de @hades  :

  1. In cadrul aceleiasi firme, daca sunt majoritari cei cu diploma de facultate in domeniul IT si mai sunt si cativa (putini la numar) care nu au diploma asta si au niste cursuri la baza, vor ajunge in final sa ia un salariu la fel de mare sau chiar mai mare comparativ cu colegii lor care au diploma de facultate sau nu se va intampla asta niciodata fiindca patronul va face intotdeauna diferenta si daca vor veni la el cu sugestii de marire de salariu vor primi (aproape) invariabil ca replica "pai stii, nu pot, colegii tai au facut si facultate in asa ceva, nu se poate, pe urma vor si ei ca au facultate si unde ajungem ?!..."  sau sunt si exceptii dar rare ?
  2. Zici ca nu mai conteaza daca ai diploma sau nu, daca ai niste proiecte care sa te recomande, ca si portofoliu. Cam despre ce fel de proiecte este vorba, ca si grad de dificultate si cum ai putea dovedi ca tu le-ai facut si nu ti le-a facut altcineva sau ca sunt macar ale tale si nu luate de pe net pur si simplu si ti-ai pus tu numele pe ele ?

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

wtf o.O  ????

 

"Cam despre ce fel de proiecte este vorba, ca si grad de dificultate si cum ai putea dovedi ca tu le-ai facut si nu ti le-a facut altcineva sau ca sunt macar ale tale si nu luate de pe net pur si simplu si ti-ai pus tu numele pe ele ?"

 

Crezi ca a munci in IT echivaleaza cu copiatul unui text de pe internet ca la scoala???

Ai interviu, perioada de proba...

Poti sa pui in CV ca ai inventat orice vrei tu,dar daca esti incapabil sa porti o discutie tehnica te faci de ras.

 

Pot fi proiecte simple daca esti la inceput, proiecte care sa arate ca ai initiativa si iti doresti sa inveti lucruri noi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...