Jump to content

Recommended Posts

 

Multumesc pentru informatii si 'inca un multumesc foarte mult' pentru informatia cu Brexitu' din Martie 2017. Am sa stau geana pe exchange-uri atunci. Stiu ca, cand a fost cu Uk-ul a crescut bitcoin-ul de a innebunit :)


Nu "paria" mai mult decat iti permiti sa pierzi. Se pot intampla tot felul de evenimente care sa dea lucrurile peste cap

 

Bancilor nu le este teama sa implementeze sistemul acesta? Peste noapte (cateva ore) ar putea sa piarda sume foarte mari de bani.

 

Bancile nu implementeaza ethereum ci conceptul si tehnologia. Daca dai un search pe Google News la "banks blockchain" si citesti vei vedea despre ce e vorba

 

 Chestia cu depasitul bitcoin-ului cred c-o sa se intample cand foarte multe companii o sa se bage in eth si-o sa lanseze chestii utile pentru lumea de rand. Nu?

 

Momentan sunt doar speculatii. Daca ar cunoaste cineva acest lucru ar fi milionar/miliardar. E la fel ca tranzactionarea la bursa: imprevizibil dar uneori poti lua riscuri calculate, bazate pe anumite indicii - dar la urma urmei sunt doar niste riscuri care ti le asumi.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@QuoVadis ce stii despre trecerea Etherului pe PoS (Proof of Stake)... pentru ca nu gasesc nimic din care sa si inteleg ceva. Ai idee? Poate-mi poti sa-mi explici in cateva randuri despre ce este vorba.

Multumesc.

 

Din ce am inteles eu n-o sa mai fie nevoie de electricitate ptr minat ether si c-o sa se duca naibii minatul de tot al etherului si o sa se autosustina cumva?!?

 

Quote

With Proof-of-Stake (PoS) a blockchain is secured not by spending an external resource such as electricity but by using value internal to the chain itself. The promise of higher security at a lower cost is what also drives Ethereum to plan a move away from Proof-of-Work to PoS in the future.

 

Edited by gipsy
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, gipsy said:

@QuoVadis ce stii despre trecerea Etherului pe PoS (Proof of Stake)... pentru ca nu gasesc nimic din care sa si inteleg ceva. Ai idee? Poate-mi poti sa-mi explici in cateva randuri despre ce este vorba.

Multumesc.

 

Din ce am inteles eu n-o sa mai fie nevoie de electricitate ptr minat ether si c-o sa se duca naibii minatul de tot al etherului si o sa se autosustina cumva?!?

 

 

 

Doar ce am citit pe sarite, rapid, cand au aparut discutii acum ceva vreme. Nu am studiat conceptul.

 

Vezi aici o comparatie intre Proof of Work si Proof of Stake: https://www.dropbox.com/s/gtp1e0w953gp5zg/proof of stake.pdf?dl=0

 

Si niste FAQs: https://github.com/ethereum/wiki/wiki/Proof-of-Stake-FAQ

 

Imi e lene sa traduc si sintetizez :D

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

Quote

 

Cica urmeaza in viitorul apropiat inca un Hard Fork. Acesta nu e ca cel precendet ci unul de securitate si ar trebuii sa rezolve atacurile DDOS din ultimele saptamani. Lectura placuta.

Edited by gipsy
Link to comment
Share on other sites

Salutare!vreau sa ma apuc sa minez ethereum. Am vazut un tutorial pe cryptocompare care te invata cum sa iti creezi adresa si parola.daca inchizi calculatorul si vrei iar sa minezi,trebuie sa te loghezi in cmd? Scuze..poate pare proasta intrebarea.daca are cineva rabdare sa ma invete chestiile de baza,as fi tare recunoscator.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alintal said:

Salutare!vreau sa ma apuc sa minez ethereum. Am vazut un tutorial pe cryptocompare care te invata cum sa iti creezi adresa si parola.daca inchizi calculatorul si vrei iar sa minezi,trebuie sa te loghezi in cmd? Scuze..poate pare proasta intrebarea.daca are cineva rabdare sa ma invete chestiile de baza,as fi tare recunoscator.

Varianta scurta este ca nu poti inchide calculatorul daca minezi cu el.

 

Minatul implica folosirea unui dispozitiv (calculatorul in cazul acesta) pentru a gasi o valoare initiala (ce descrie de obicei o tranzactie ce necesita validare), care a generat un hash pe care l-ai primit (nu e cea mai elocventa explicatie, imi cer scuze).

Edited by u0m3
Link to comment
Share on other sites

La inceputul tutorialului te pune sa te conectezi la geth prin cmd.iti creezi parola si adresa. Dupa care dai comanda geth --rpc si incepe sa descarce.

eu vreau sa stiu daca configuratia asta trebuie facuta de fiecare data cand deschid calculatorul?

sau odata facut configuratia de pe site,adresa ramane mereu aceiasi?ma gandeam sa minez cu minergate,ma bate rau consola.ce parere aveti?si la fel si in cazul in care folosesc minergate tot trebuie sa scriu comenzile in cmd pentru a imi da o adresa?

nu sunt familiarizat mai deloc.o explicatia mai low pentru mine daca aveti,sau cineva sa imi explice toate etapele de la zero.

 

O zi buna!!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, alintal said:

La inceputul tutorialului te pune sa te conectezi la geth prin cmd.iti creezi parola si adresa. Dupa care dai comanda geth --rpc si incepe sa descarce.

eu vreau sa stiu daca configuratia asta trebuie facuta de fiecare data cand deschid calculatorul?

sau odata facut configuratia de pe site,adresa ramane mereu aceiasi?ma gandeam sa minez cu minergate,ma bate rau consola.ce parere aveti?si la fel si in cazul in care folosesc minergate tot trebuie sa scriu comenzile in cmd pentru a imi da o adresa?

nu sunt familiarizat mai deloc.o explicatia mai low pentru mine daca aveti,sau cineva sa imi explice toate etapele de la zero.

 

O zi buna!!

Daca inchizi pc-ul cand te reconectezi trebuie doar sa downloadezi o parte din blockchain (resincronizare), care depinde de cat de mult timp stai deconectat.

 

Nu trebuie sa iti creezi o alta adresa de fiecare data cand te reconectezi.

In plus cand minezi in geth, minezi peste ultimul block din blockchainlul local (deci trebuie sa sincronizezi inainte) si minezi direct in adresa din etherbase.

aaa si CITESTE MANUALUL! AI O DOCUMENTATIE FT BUNA PE SITE-UL OFICIAL!

(mai da si cu google translate)

https://github.com/ethereum/go-ethereum/wiki/Managing-your-accounts

https://ethereum.stackexchange.com/questions/392/how-can-i-get-a-geth-node-to-download-the-blockchain-quickly

https://github.com/ethereum/go-ethereum/wiki/mining

https://github.com/ethereum/go-ethereum/wiki/Command-Line-Options

Edited by yoyois
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru un castig de aproximativ 500 de euro pe luna, care este suma necesara de investit?  

Ma refer la ethereum ! Dar sunt deschis la orice alta sugestie!

din ce am gasit pe internet cu aproximativ 300 $ iti iei placa de baza, procesorul, rami si daca ai noroc poate si o sursa.  Pentru placile video povestea se schimba, nu am idee care renteaza cel mai bine si de cate ar fi nevoie sa scoti undeva la 500 € profit avand in vedere ca pot scapa de costurile la energie electrica.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Zatarra said:

2.2 Customer may not use the Services to engage in mining cryptocurrency;

 

:(

 

LoL x 2

- eu glumeam

- tu te-ai interesat deja

 

:))

 

"Tehnically", sunt termenii pentru trial - "Supplemental Terms and Conditions For Google Cloud Platform Free Trial". Daca cumperi un serviciu si dai banii pe el, nu au ce comenta folosinta atat timp cat nu e ilegal. Nu vad sa aiba mentionat asta la AUP sau termeni in general. Probabil l-au pus pentru trials pentru ca fomistii de indieni luau trial-ul cu $300 si il puneau la minat..

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...