Jump to content
Stefanae

Bacalaureat 2016

Recommended Posts

Salut, 

Nu stiu daca a deschis cineva acest subiect, dar as vrea sa aud opiniile fiecaruia in legatura cu bacul cam ce o sa se dea.. desigur este doar orientativ si nu este 100% sigur ceea ce se va da :) In primul rand vazand subiectele celor de la olimpici care au fost basm la amandoua profile .. e cam greu sa se repete .. dar ca gen epic ar fii undeva spre nuvela sanse ( Moara cu noroc) .. iar spre gen liric.. mhm e cam vast dar sigur nu cred ca se va da nichita, pillat si poate barbu :), iar romanele e cam greu :-/, totusi pana la urma trebuie invatat macar citit fiecare opera :D

Astept de la fiecare o sugestie :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bacul e o flegmă. N-am învățat nimic (doar la română am citit în ultima săptămână cartea cu eseuri) și a fost ok, iar la mate (M1), sfântul 5. 
Dacă te simți plantă, fă o sinteză a materiei și după o dezvolți din ce îți mai aduci aminte, dar măcar ideile generale din care faci asta să fie corecte. 
 

Link to comment
Share on other sites

Mutat la gunoi ca nu umple index-ul. Discutati aici pana nu mai puteti :D


4 ani de zile in liceu am mers cu mainile in buzunar si au fost 4 ani de vacanta. Involuntar am prins una-alta si cand am dat bac-ul pur si simplu mi-am folosit logica si cunostintele dobandite (am citit carti destule, din placere) pentru a argumenta ce am crezut ca e de cuviinta. Nu am suportat niciodata sa invat comentariile altora, mi se pare cretinism in stare pura.

 

Bafta!

 

P.S. - care picati cu succes vorbiti cu @Sithalkes poate va ia la munca de camp.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, popsoniq said:

Nu stiu de ce se pune atat accent pe bac,cand peste 80% din cei care termina facultatea,nu lucreaza in domeniu.


Ce legatura are bac-ul cu facultatea? Crezi ca doar pentru facultate iti ajuta diploma de bac? Depinde ce facultate termina. De unde ai scos cifra aia?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, aa7670 said:


Ce legatura are bac-ul cu facultatea? Crezi ca doar pentru facultate iti ajuta diploma de bac? Depinde ce facultate termina. De unde ai scos cifra aia?

 

http://www.gandul.info/stiri/romania-invata-haotic-si-munceste-prost-80-la-suta-dintre-absolventiprofeseaza- in-alte-domenii-decat-cele-in-care-s-au-pregatit-exclusiv-10661795

 

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Educatie/Opt+din+zece+absolventi+lucreaza+in+alte+domenii+decat+in+cele+in+care+au+pregatire

 

Pai pentru ce altceva iti trebuie diploma de bac?Cu ce te ajuta sa stii integrale si comentarii la Nichita Stanescu daca o sa lucrezi ca un necalificat?Poate voua,cei care terminati IT vi se par cifre aberante,dar adevarul e ca daca  termini o facultate in Romania,si nu ai pile,nu lucrezi in domeniu.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, popsoniq said:

Pai daca esti pe domeniul informaticii e usor,gasesti si in tara si afara.Dar pe alt domeniu,nu-ti recunoaste nimeni diploma aia,sau nu te angajeaza fara experienta.

 

Cu diploma de bac din Ro poti merge la facultati in afara tarii.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, popsoniq said:

Sunt scumpe facultatile in afara.Mai e si problema limbii straine.Vreau sa vad pe cineva care nu a facut facultate in afara pe banii parintilor

 

Eu. Iti pot da detalii in privat daca esti curios cum. Nu a fost deloc usor la inceput insa am mers mai departe.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2016 at 1:54 PM, Silviu said:

Bacul e o flegmă. N-am învățat nimic (doar la română am citit în ultima săptămână cartea cu eseuri) și a fost ok, iar la mate (M1), sfântul 5. 
Dacă te simți plantă, fă o sinteză a materiei și după o dezvolți din ce îți mai aduci aminte, dar măcar ideile generale din care faci asta să fie corecte. 
 

@Silviu vrei sa urmezi o facultate anume ? Sau freelancing ?

Edited by zekstein
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...