Jump to content
alezu2000

achizitie laptop

Recommended Posts

Salut, am terminat liceul si doresc sa imi iau un laptop pt facultate. Am "ochit" un model care este la reducere si mi se pare destul de mare, insa nu stiu ce sa fac, sa il achizitionez acum sau sa mai astept pana in august/septembrie in speranta ca va fi vreo reducere mai mare sau poate la alt model mai bun in acelasi buget? (bugetul e de max 4000ron, modeul care l-am gasit e 4300 dar nah...fac un sacrificiu)

Laptop il voi utiliza la ce imi cere la facultate (business, deci clar nu cred sa am nevoie de vreun program care mananca resurse, dar il voi folosi ca uz personal pt web design photoshop, illustrator etc..suita adobe in prealabil)

 

Modeul ales: http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/lenovo/156-ideapad-y700-fhd-ips-procesor-intel-core-i7-6700hq-6m-cache-up-to-350-ghz-8gb-256gb-ssd-geforce-960m-4gb-freedos-black/

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, alezu2000 said:

in ce sens sa regret?

O sa dai 4300 ron pe el si dupa o luna,doua(poate mai mult) va fi la jumatate de pret. Eu chiar nu stiu la ce poti folosi un laptop 4300 ron(aruncati bani aiurea), unu la mana a doua business class nu merge?

Link to comment
Share on other sites

1. nu cumpar niciodata nimic la mana a doua si nu recomand nimanui mai ales daca e vb de electronice..de ce? simplu cel care vinde clar nu il vinde de bun cv trebuie sa aiba..iar de cele ciordite rar gasesti ..

Eu astept recomandari, sfaturi...dar sa nu depaseasca bugetul de 4000ron (daca exista modele la performante bune sub buget e chiar si mai bine :)) )

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca ai fost un caz nefericit..eu am avut un laptop asus si l-am forjat 5ani la rand...nu s-a defectat nimic niciodata, singura problema a fost spre sfarsit cand l-am si vandut...avea bad-uri hdd-ul si autonomia era varza...dar totusi 5 ani in care am tras de el la refuz eu zic ca s-a meritat..insa cam cu toate depinde si de noroc, parerile sunt impartite, fiecare cu ce s-a impacat cel mai bine unii zic asus altii acer altii hp etc..

eu nu am avut niciodata lenovo si nici nu am avut ocazia sa testez unul insa m-au atras performantele si vad ca s-au ridicat destul de mult pe piata cei de la Lenovo

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alezu2000 said:

am cumparat modelul asta https://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/lenovo/156-y50-70-fhd-ips-procesor-intel-core-i7-4720hq-26ghz-haswell-16gb-512gb-ssd-geforce-gtx-960m-4gb-freedos-black/

 

o sa revin cu review cand imi ajunge...

 

(apple da...chiar merita dar cand esti mai sarac te limitezi... )

 

Nu vreau sa te descurajez dar cred ca ai facut o mare greseala.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Bani aruncati aiurea!

Este foarte overkill! Nu8 ititrebuie placa video din seria 960M daca nu vrei sa faci gaming serios. (cauta cuplaca video 950M MAXIM!)

Procesorul e mult prea puternic. dar si eficiend (poate merge).

16Gb RAM sunt utili doar pt gaming sau video-render. 8GB sunt suficienti in majoritatea aplicatiilor uzuale.

 

Din resursele unui astfel de laptop tu folosesti maxim 70%. Restul sunt bani aruncati de pomana.

PS: Nici SSD nu iti trebuie asa tare. (Doar daca vrei sa mergi mult cu laptopul in spate, in cazul asta un ssd e mai de durata).

 

PS2: Opteaza pt un laptop mai slab (procesor cu clock mai mic si placa video 950M). Bateria te tine semnificativ mai mult si e mult mai ieftin.

Daca nu vrei sa te joci pe el sau sa faci video-encoding nu iti trebuie asemenea specificatii.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hm..nu stiu cat ati lucrat cu programele adobe dar photoshop-ul si after effect mananca ram la greu...am 16gb la PC si stau 100% cand "forjez" ..legat de ssd e o diferenta de la cer la pamant intre hdd si ssd iar placa video...hm e ok doar nu imi iau laptop in fiecare an deci e o investitie destul de buna dupa parerea mea + ca mai fac uneori video render

 

Legat de brand...nu am avut experienta cu lenovo asa ca am zis sa incerc sper sa nu fiu dezamagit.

 

Edit: are unitate optica, dar e separat " Pachetul include unitate optica externa pe USB "

Edited by alezu2000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...