Jump to content
Silviu

Marea Britanie a votat ieșirea din Uniunea Europeană

Recommended Posts

6 hours ago, Gogu_Daltonistu said:

Ar mai fi multe elemente de luat in calcul dar, pana la urma, ceea ce conteaza este ca, pentru Romania, iesirea UK din uniune este, pentru moment, o pierdere. Se pierde o piata de export, o piata de munca si acces catre medii universitare. Totusi... Romanul este inventiv, l-a speriat si pe dracu, asa ca sunt sigur ca va gasi solutii :).

 

Anglia a fost si va ramane un imperiu. Nu le plangeti de mila englezilor. Or sa fie bine si fara UE. Plangeti-le de mila celor care au impresia ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada. Nu ma refer la IT-isti, ci la oamenii care se duc pentru job-urile "normale". 

 

De doi ani incoace o gramada de prieteni si amici s-au dus acolo sa munceasca. Multi, foarte multi. Incredibil de multi. Am crezut ca raman fara prieteni in Romania. Majoritatea dintre ei isteti, muncitori, oameni foarte ok, care aici castigau minim 2000 lei pe luna. Cand a inceput exodul am auzit atatea cuvinte de lauda incat m-am gandit serios sa plec si eu. Frate, e bine aici, or sa imi mareasca salariul, o sa am si ore suplimentare, o sa strang cam 5-600 de lire pe luna dupa calculele mele. Am gasit si chirie la comun cu alti romani/emigranti/whatever ca sa platesc mai putin. Mancarea e ieftina. Englezii sunt civilizati. Aceeasi placa o auzeam de la toti. 

 

Din februarie anul asta au inceput sa se intoarca pe capete. Acum aceleasi povestiri si nemultumiri le au toti.

  • Treaba cu marirea salariului pe ora nu aduce un mare castig in plus, cat sa iti permiti sa pui deoparte. Orele suplimentare nu sunt asa cum crezi ca vor fi ca numar de ore. 
  • Polonezii care deja au obtinut functii de team leaderi mai peste tot ii freaca pe romani si pe restul ca sa ii menajeze pe ceilalti polonezi.
  • Nu iti permiti sa inchiriezi o casa, garsoniera, orice, doar pentru tine. Sa imparti ani de zile casa cu alte 5-6-10 persoane, ce se schimba constant, ca sa iti limitezi cheltuielile e mai nasol decat sa stai cu ma-ta si cu tactu in Romania.
  • Salariile ajung undeva in jur de 1000-1500 lire pe luna. Au strans fix _)_. Unii mai norocosi au prins 1800-2000. Nu au ramas cu prea multi bani, ca deh, preturile la chirie + transportul + mancarea + alte cheltuieli incadrate la necesitati. 
  • Nu multi au ocazia sa munceasca cu englezii. Majoritatea emigrantilor lucreaza cu alti emigranti. Nu pare ceva nasol, dar nici nu poti spune ca e prea bine. Pleci din pleava romaneasca si ajungi in mijlocul plevei raselor mixte. Inveti fix _)_

O solutie sa strangi ceva e sa te duci cu iubita sau nevasta si sa impartiti cheltuielile timp de 3-4-5 ani. Dar intimitate veti mai avea din parti, cu inca o droaie de persoane cu care impartiti aceeasi casa. Asa ca pentru ce sa muncesti in UK? Ca sa castigi 1500 lire si sa traiesti la comun la fel ca in Romania? Ori sa iti mai iei un job, doua in plus. Da-le in ma-sa de timp liber si de somn. Bani sa fie.

 

Anglia nu e Germania anilor 90 ca toata lumea sa se intoarca cu multi bani si nici Romania nu mai e tara cu preturile din 90, ca sa zici ca te intorci cu bani si faci ceva aici. Mare paguba nu e nici pentru UK si nici pentru romani. Oricum ei primesc anual sute de mii de indieni, asa ca ii doare la basca cu forta de munca.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

 În Anglia,dacă rămâi cu 500 lire în mână, e foarte bine.De obicei îți rămân 2-300 lire.Mă refer la majoritatea,peste 95%,care lucrează cu minimul pe economie.În schimb,trebuie să stai la comun cu cele mai dubioase și infecte specimene.De la moldoveni cocalari până la olteni țiganizați,scursura societății.Majoritatea sunt tineri și n-au nici un rost în viață,dau toți banii lor de sclavi pe marihuana și se droghează aproape zilnic.Sunt golanii cărora nu le-a plăcut să învețe și smecherasii puși pe căpătuială,și care se cred nașii șmecheriei,când de fapt sunt niște ratați.Londra a ajuns o cloacă,toate națiile refuzate de societate s-au cuibărit acolo.Pe stradă vezi 1 englez la 10 imigranți.E plin de pakistanezi,negri,indieni,arabi.Dar dintre toate națiile,cel mai pervers e românul care se bucură dacă nu-ți găsești de lucru și te sapă atunci când reușești să pui și tu un ban deoparte după o lună în care ai muncit ca un ocnaș.Încrezuți,proști,violenți,bețivi,gălăgioși.

Dacă treci sâmbătă noaptea pe o stradă din Londra,îți dai seama unde-s români:se aude muzica tare,sunt drogați,lasă mizerie în urma lor,fără bun simț și fac grătare ca infecții.Românii nu sunt demni de o țară că Anglia,ei merită tot o nație spurcată latină ca Italia,Spania sau Brazilia.

 Un român ajuns team-leader e cea mai scârboasă ființă umană.Parcă intră dracii în el deodată,îi fute pe toți de sub el și în special pe români.Și țiganul ține la rasa lui,numai românul nu.  Dintre toți,românul muncește cel mai mult și în majoritatea cazurilor câștigă cel mai puțin.Pentru 10 lire o vinde și pe măsa mare.Românul din Uk are demnitate 0.  Felicitări Uk că încearcă să se debaraseze de lipitori.Și nici pentru români nu e un lucru chiar așa de rău,de sclavi toți au nevoie.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Stefan-cel-Mare said:

 În Anglia,dacă rămâi cu 500 lire în mână, e foarte bine.De obicei îți rămân 2-300 lire.Mă refer la majoritatea,peste 95%,care lucrează cu minimul pe economie.În schimb,trebuie să stai la comun cu cele mai dubioase și infecte specimene.De la moldoveni cocalari până la olteni țiganizați,scursura societății.Majoritatea sunt tineri și n-au nici un rost în viață,dau toți banii lor de sclavi pe marihuana și se droghează aproape zilnic.Sunt golanii cărora nu le-a plăcut să învețe și smecherasii puși pe căpătuială,și care se cred nașii șmecheriei,când de fapt sunt niște ratați.Londra a ajuns o cloacă,toate națiile refuzate de societate s-au cuibărit acolo.Pe stradă vezi 1 englez la 10 imigranți.E plin de pakistanezi,negri,indieni,arabi.Dar dintre toate națiile,cel mai pervers e românul care se bucură dacă nu-ți găsești de lucru și te sapă atunci când reușești să pui și tu un ban deoparte după o lună în care ai muncit ca un ocnaș.Încrezuți,proști,violenți,bețivi,gălăgioși.

Dacă treci sâmbătă noaptea pe o stradă din Londra,îți dai seama unde-s români:se aude muzica tare,sunt drogați,lasă mizerie în urma lor,fără bun simț și fac grătare ca infecții.Românii nu sunt demni de o țară că Anglia,ei merită tot o nație spurcată latină ca Italia,Spania sau Brazilia.

 Un român ajuns team-leader e cea mai scârboasă ființă umană.Parcă intră dracii în el deodată,îi fute pe toți de sub el și în special pe români.Și țiganul ține la rasa lui,numai românul nu.  Dintre toți,românul muncește cel mai mult și în majoritatea cazurilor câștigă cel mai puțin.Pentru 10 lire o vinde și pe măsa mare.Românul din Uk are demnitate 0.  Felicitări Uk că încearcă să se debaraseze de lipitori.Și nici pentru români nu e un lucru chiar așa de rău,de sclavi toți au nevoie.

 

 

Nu te supara pe mine dar, din pacate, tu faci o confuzie intre ROMAN si TIGAN. La fel ca marea majoritate a englezului de rand.

 

Cat despre ROMANII din UK din zona IT: afla ca sunt foarte apreciati. In plus: cunosc vreo 25 de romani care fac parte din zone de tip leadership si o duc minunat. Au echipe cu nationalitati mixte (rusi, romani, nemti, francezi, englezi) dar si strict echipe englezesti. Faptul ca tu stii pe UNU care a ajuns sa se simta MACIUCAR fruntas doar pentru ca e team leader nu defineste marea majoritate a profesionistilor.

 

Si, daca vreti, va dau un exemplu de aici, din RST: EuSimplu. A inceput de la zero (minus chiar) chiar aici, pe rst. A lucrat in Romania, a bagat experienta cat a putut si a vrut. A ales sa isi vada de drumul lui si, ca experienta, sa lucreze in UK. Nu se apleaca sa si-o traga in dorsal, compania la care lucreaza il stimeaza si apreciaza tot ce face (si face bine), nu scuipa pe strada si nu trage maneaua la blana in masina (are bicicleta). Ar mai fi vreo minim 16-17 exemple fericite de acest fel...

 

Ideea este: noi, astia care suntem afara, pastram undeva in noi steagu ala cu trei culori. Ne aducem aminte de fiecare data de unde venim si incercam sa facem ce putem. Sau ce crezi ca tex, chiar daca isi baga pula in Rromulia, nu e nationalist? Va inselati. Pisa tricolor dupa fiecare cafea...

 

Impresia ca Romanul e sclav in uk e FALSA. Da, corect, sunt o marja de 50% cu nivel de iq mai mic decat al unei maimute care ar fi capabili sa o suga pe bani. Daca va raportati la AIA... aveti ceva defect.

 

Zic si io...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Gogu_Daltonistu said:

 

 

Nu te supara pe mine dar, din pacate, tu faci o confuzie intre ROMAN si TIGAN. La fel ca marea majoritate a englezului de rand.

 

Cat despre ROMANII din UK din zona IT: afla ca sunt foarte apreciati. In plus: cunosc vreo 25 de romani care fac parte din zone de tip leadership si o duc minunat. Au echipe cu nationalitati mixte (rusi, romani, nemti, francezi, englezi) dar si strict echipe englezesti. Faptul ca tu stii pe UNU care a ajuns sa se simta MACIUCAR fruntas doar pentru ca e team leader nu defineste marea majoritate a profesionistilor.

 

 

 Nu,tu știi pe unu care e profesionist.Nu mă refer la IT-iști,nici la cei care lucrează în afară cu studii superioare.Eu vorbeam de 95% din românii plecați în UK:muncitori în construcții,spălători de mașini,oameni de servici prin hoteluri.Ăștia sunt românii.Restul,e procent nesemnificativ.
Sunt sătul de cei care pun căcatul pe băț și zic că-i înghețată.Dacă ar fi românii atât de naționaliști,n-ar arăta România așa cum arată.Românii,ca și indienii au succes în IT.Și se dau falși naționaliști după birourile lor din Anglia.Asta înseamnă că România și India e o țară de genii?Nu,doar una de maimuțe din lumea a 3-a.
 Da,fac confuzie între români și țigani,de parcă satele din România fără țigani nu-s tot atât de sărace ca și cele cu țigani.E ușor să dai vina pe alții.E ca și cum ai zice:"bă,n-am ce face,vine lupul și-mi mănâncă toate oile".În stâna ta.Asta e natura lor,să fure. Dacă suntem atât de slabi încât o minoritate ne face atâtea probleme,înseamnă că suntem o nație de idioți, mămăligari, curve penale fricoase,etc.
Voi păstrați în voi steagul ăla cu trei culori?Voi care ați plecat și probabil o să vă întoarceți la pensie moșnegi impotenți într-o țară mai de căcat decât cea de acum?Mă faceți să râd.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca asa e... Si totusi: mai du-te in coailii v.1.3.22 si cauta-ti de drum. Tu esti rebutul intelectual pe care Rromulia il prastete.

Cat despre impotentii de noi: da-ne voie sa iti tragem o muie flescaita in bot ca sa ne masori si nOUA gradul de fertilitate. Te-n pula de friganel ca tara aia, buna rea, te-a crescut.

 

PS: Scuze pentru limbaj (dar uneori face bine la tenul altora).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

IT-istii nu au frontiere. Nu ii va afecta radical nici o schimbare in legislatia UK sau UE pana la urma urmei. Ideea e ca daca romanul (care nu lucreaza in IT), ar depune acelasi efort la un job din Romania cum depune la un job din UK, am ajunge departe. Dar aici il doare la basca, ca i se permite sa o frece in timpul programului, poate sa mai faca o combinatie, pe cand in UK nu i se permite nici sa aiba telefonul in buzunar cat timp este la munca si nu isi permite sa se tireze de la treaba nici 5 minute fara a fi observat si penalizat de team leader. Per total nivelul de trai al unui roman santierist sau lucrator in fabrica e cam acelasi si acolo si aici, dar multi sunt multumiti ca acolo se gaseste de munca pe cand in orasele mici din Romania nu ai efectiv unde sa te angajezi.

Link to comment
Share on other sites

Lucrez si eu pentru o companie din Londra, din cate am inteles eu majoritatea care au votat pentru iesire sunt de o varsta mai inaintata, in schimb cei tineri par sa nu fie prea fericiti de schimbare.

 

---

In plus am vazut asta pe fb.

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13439043_1268776766473634_6100868248168147878_n.jpg?oh=3ebfb08a15dbcdd92980b784a6411ee8&oe=57F76957
brexit.language-rights.eu

Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Just now, aleee said:

Lucrez si eu pentru o companie din Londra, din cate am inteles eu majoritatea care au votat pentru iesire sunt de o varsta mai inaintata, in schimb cei tineri par sa nu fie prea fericiti de schimbare.

 

---

In plus am vazut asta pe fb.


https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13439043_1268776766473634_6100868248168147878_n.jpg?oh=3ebfb08a15dbcdd92980b784a6411ee8&oe=57F76957

brexit.language-rights.eu

Ce parere aveti?

Lol, hahahhaa cand nu au alta scuza pentru prostia lor dau vina pe altii, bine voi englezoilor.

Link to comment
Share on other sites

Trăiesc în Marea Britanie și de aici situația se vede una buna. Treaba e următoarea:

Romanii care sunt aici și lucrează (indiferent dacă în It sau nu), plătesc taxe, nu vor fi afectați cu nimic. Ei vor sa scape de cei ce lucrează la negru și de cei ce vin aici sa facă copii pt ajutoare. 

Un exemplu: dacă un bărbat și o femeie vin aici și fac un copil, primesc ajutor ~£400, iar pentru al doilea copil ~£800. Dacă bărbatul mai și lucrează juma de norma mai primește și el vreo £600. Prin urmare toată manevra aduce venituri de ~£1800-2000 lunar. Din aceasta cauza sunt deja prea mulți straini care trăiesc din ajutoare și englezii vor sa stopeze invazia de astfel de specimene. În plus, pe lângă ajutorul financiar beneficiază și de reduceri de 80% la cheltuieli și li se oferă chirie la niște sume de tot rasul. 

De ăștia vor sa scape, și de cei ce lucrează la negru. 

Cam asa vad ei situația. Eu unul nu sunt afectat cu nimic, nici alții care sunt deja aici și își vad de treaba. 

Pentru cei ce vor sa vina, încă se poate lafel ca și până acum, va ma dura vreo 6 luni pana se va scoate vreo lege sa stopeze venirea asa de ușor. 

Cam atât am avut de zis, ce am zis e din spusele unui prieten englez, dacă el a mințit, am mințit și eu. 

Link to comment
Share on other sites

Uite cum sta treaba cu tinerii din UK care plang dupa UE:

 

Os4MgV1.png

 

 

 

Singurele lor surse de informatii si educatie sunt Facebook 24/7 si outlet-uri media care toate sunt de stanga.Sa nu mai vorbim de faptul ca : ( si retineti argumentul asta, se aplica si in US daca nu in toate tarile din vest) mediul lor academic e plin cu profesori care toti sustin intr-o oarecare masura stanga.

 

Sa nu mai vorbim ca din mediu lor academic au aparut tot felul de trend-uri canceroase precum feminismul ( al 3-lea val, feminismul inainte suportau cu totu' alte valori fata de astazi)  si alte tampenii care in esenta distrug societatea.

 

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pentru românii din IT e o pierdere mare.Oricine care lucrează în domeniu,deja cunoaște limba,salariile sunt atractive,colegii englezi sunt profesioniști.  
Ia uitați-vă la cele mai votate comentarii  http://www.liveleak.com/view?i=9d7_1466767802
 Și nu doar aici,la orice video dp net.Ăia mai inteligenți se bucură că au ieșit din UE.Numai tinerii aiuriți și indienii naturalizați au votat pt rămânere.
 
 Bravo lor,au coaie.Problema e că dacă s-ar destrăma UE,România ar ajunge mai rău decât o țară din Africa.Turbează conducerea noastră,știe că dacă s-ar întoarce tinerii i-ar schimba pe toți în câțiva ani.
 A,și văd că mai turbează și afaceriștii de ocazie gen Gogu_Daltonistu.El are start-up.Să vă zic eu cum stă treaba cu patronii ăștia români din UK.Sunt niște fomisti care de obicei au lucrat ca rupții în cur în Italia sau Spania,după ce au ajuns acolo prin roți de TIR-uri.Și-au bătut joc de ei ,de obicei vreun patron italian,iar acum vor la rândul lor să-și bată joc de alți români.Sunt pline rubricile din UK cu anunțuri pt forța de muncă,majoritatea construcții, date de "patroni" români pt muncitori români.În cele mai dese cazuri,pentru a fi patron,sau un business-man cu start-up,un român cufurit nu are nevoie decât de o mașină la mâna a 2-a în care înghesuie muncitorii români printre scule,materiale și saci de ciment.Ia lucrări de renovare sau construcție de la englezii puturoși și prea zgârciți pentru a angaja o firmă serioasă și își plătește românii cu salarii de toată jena,30-40 lire pentru o zi întreagă de muncă,profitând de faptul că sunt mulți la început care nu cunosc treburile,limba. E același model creat de patronii pakistanezi la magazinele lor de căcat.Ei bine,eu mă piș pe start-upurile lor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...