Jump to content

Recommended Posts

Lasa de dorit, 5 milioane 400 un bilet. In situatia in care salariu minim pe economie in romania este 12 mil 500. 

 

Felicitari! 

 

Am vazut o multime de sponsori, cat v-au sponsorizat, 100 euro?

Deci se pare ca deja s-a lansat un business de pe urma conferintei. 

 

Incet, incet poate ve-ti ajunge la 1000 euro.

 

Ganditi-va numai la elevi si stundeti. 

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kasmir said:

Lasa de dorit, 5 milioane 400 un bilet. In situatia in care salariu minim pe economie in romania este 12 mil 500. 

 

Felicitari! 

 

Am vazut o multime de sponsori, cat v-au sponsorizat, 100 euro?

Deci se pare ca deja s-a lansat un business de pe urma conferintei. 

 

Incet, incet poate ve-ti ajunge la 1000 euro.

 

Ganditi-va numai la elevi si stundeti. 

 

 

 

 


Nu stiu de unde ai luat suma 540 lei, care e una eronata, ca ulterior sa enuntezi ca se va ajunge la 1000 euro. Tipic romanesc.

 

Pana acum 2 zile, a fost Regular Ticket, care costa 39.5 euro pentru un student. Iar daca il luai mai din timp, il prindeai si la 35e, respectiv 29e.

 

Late Special Ticket costa 115 euro.

 

Aici sunt preturile.

https://def.camp/registration/

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, hades said:

Ai de pula mea. 

Asa zic si eu, de 10 ani am schimbat bani.

 

Daca te uitai mai bine @kasmir vedeai ca au reducere studentii. Vrei sa intre pe gratis si sa piarda vremea pe acolo sau sa se uite ca vaca la poarta noua?

Daca esti intersat de Defcamp scoti de undeva 29-39 de euro.

 

Ca sugestie pentru defcamp as recomanda strategia Turului Frantei. Orasul din care se da startul plateste o gramada de bani organizatorilor Utrecht in 2015 4 milioane de euro, Dusseldorf la fel. Orasele unde se termina o etapa platest cateva zeci de mii de euro.

Si defcamp s-ar putea organiza in alt oras decat Bucuresti unde sa se negocieze cu autoritatile locale obtinerea unor avantaje, gen cladirea in care se organizeaza evenimentul poate si ceva bani. Cluj Napoca cheltui o gramada de bani pentru evenimete culturale plus faptul ca ii un centru IT mare.

 

In 2021 nu exista dubii unde trebuie organizat, clar in Timisoara cu ceva bani din bugetul pentru capitala europeana.  Un Defcamp - Summer Edition la Marea Neagra cu promovare inceputa din anul anterior ar aduce ceva lume mai ales din tara.

 

 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, GarryOne said:

 


Nu stiu de unde ai luat suma 540 lei, care e una eronata, ca ulterior sa enuntezi ca se va ajunge la 1000 euro. Tipic romanesc.

 

Pana acum 2 zile, a fost Regular Ticket, care costa 39.5 euro pentru un student. Iar daca il luai mai din timp, il prindeai si la 35e, respectiv 29e.

 

Late Special Ticket costa 115 euro.

 

Aici sunt preturile.

https://def.camp/registration/

 

Da, 540 lei este un bilet, de asemenea 39.5 euro este scump pentru un student sau elev 

 

Aceasta conferinta, dupa cum am sugerat mai sus, a luat o intorsatura comerciala. Am observat o multime de sponsori, cu ce v-au sponsorizat?

 

Nu am postat sa va trag la raspundere, am postat aici sa-mi exprim nemultumirea in legatura cu pretul exagerat de ridicat.  (calitate & pret)

 

De asemenea, am ramas surpins ca pretul este in euro ?

Am intrebat la receptie cat ma costa un bilet, a venit o domnisoara la mine si mi-a spus pe un ton foarte linistit 120, iar eu fiind mai comunist, neadapatndu-ma inca la lei noi, am spus 1 mil 200, la care ea zambeste si spune: Nu, 120 euro. In acel moment mi-am zis , WTF, imediat mi-a venit in minte unu de pe forum, nu-i dau numele, care spunea "ma cac pe ea de tara" 

Frate suntem in ROMANIA, este un brand romanesc "defcamp", avem inca LEI noi sau cum le spuneti voi. 

 

Mi se pare dezgustator sa sugerezi ca este ceva non-profit, cand pretul este 40 euro pt un student. + ca au existat sponsori.

 

 

Are cineva idee cat a costat un bilet la bsides london sau manchester?   Ca hint, nu au avut atatia sponsori cat a avut defcamp. + ca au oferit free lunch + apa si cafea.

 

 

 

Nu vreau sa blamez sau ceva, imi cer scuze fata de organizatori daca am scris ceva gresit sau neavedarat. .. Eu doar mi-am exprimat nemultumirea fata de pret.

 

Respect si apreciez faptul ca ati depus munca si v-ati chinuit sa realizati acest eveniment.

Edited by kasmir
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kasmir said:

 

Da, 540 lei este un bilet, de asemenea 39.5 euro este scump pentru un student sau elev 

 

Aceasta conferinta, dupa cum am sugerat mai sus, a luat o intorsatura comerciala. Am observat o multime de sponsori, cu ce v-au sponsorizat?

 

Nu am postat sa va trag la raspundere, am postat aici sa-mi exprim nemultumirea in legatura cu pretul exagerat de ridicat.  (calitate & pret)

 

De asemenea, am ramas surpins ca pretul este in euro ?

Am intrebat la receptie cat ma costa un bilet, a venit o domnisoara la mine si mi-a spus pe un ton foarte linistit 120, iar eu fiind mai comunist, neadapatndu-ma inca la lei noi, am spus 1 mil 200, la care ea zambeste si spune: Nu, 120 euro. In acel moment mi-am zis , WTF, imediat mi-a venit in minte unu de pe forum, nu-i dau numele, care spunea "ma cac pe ea de tara" 

Frate suntem in ROMANIA, este un brand romanesc "defcamp", avem inca LEI noi sau cum le spuneti voi. 

 

Mi se pare dezgustator sa sugerezi ca este ceva non-profit, cand pretul este 40 euro pt un student. + ca au existat sponsori.

 

 

Are cineva idee cat a costat un bilet la bsides london sau manchester?   Ca hint, nu au avut atatia sponsori cat a avut defcamp. + ca au oferit free lunch + apa si cafea.

 

 

 

Nu vreau sa blamez sau ceva, imi cer scuze fata de organizatori daca am scris ceva gresit sau neavedarat. .. Eu doar mi-am exprimat nemultumirea fata de pret.

 

Respect si apreciez faptul ca ati depus munca si v-ati chinuit sa realizati acest eveniment.

 

Iti inteleg supararea, si e din cauza ca tu ai nimerit Late Ticket. Fara ca sa cunosc detalii din culise, sau economice, aceste bilete sunt over-priced, tocmai din motivul de a fi cumparate cat mai putin, respectiv, de a fi cumparate mai din timp, pentru ca organizatorii sa se poata organiza, stiind din timp care va fi numarul aproximativ de participanti. Daca lasi acelasi pret, si la Late Ticket, ca si cel Regular, in ziua in care va incepe evenimentul, te vei trezi cu cativa zeci, sau poate chiar sute de oameni pe cap, cu care nu vei sti ce sa faci si iti vor da planurile de organizare peste cap.

 

Chiar daca vrei sa contesti pretul, contesta Regular Ticket, nu Late Ticket, pentru ca asa ar fi normal.

Edited by GarryOne
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce se intampla asa deosebit la Defcamp?Vi se baga stiinta in cap?Nu sunt video-urile cu defcamp si defcon si ce defuri vreti free pe internet?Asa ca nu va mai plangeti ca pizdele ca e scump.Nu e nimeni obligat sa va primeasca la eveniment cu 10 euro,cafea si rachiu pentru o fita a voastra.Munciti pe salariul minim de 12 milioane jumate,dar vreti sa va laudati printre colegii de la supermarket ca ati fost la Defcamp?Muie.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Treaba e simpla, totul costa bani!

Daca esti interesat de InfoSec, si tu acum castigi 1200 RON.....investeste in tine! In InfoSec se castiga mult mai mult.

Sa fim seriosi, research poti face singur oricand, dar tu singur oricat ai vrea nu poti acoperi toate punctele de vedere. La DefCamp vei cunoaste oameni cu aceleasi interese ca si tine, si s-ar putea ca dintr-o discutie in alta sa iti dea un punct de vedere la care nu te-ai fi gandit(bang!).

 

Guess my point, or else, stop complaining! :

import random

def neuron(x, y):
    answer = False
    while answer is False:
        input_list = generate_input(x)
        weight_list = generate_weight(y)
        winner_input = [input_list[i:i+8] for i in range(0, len(input_list), 8)]
        if len(input_list) % 2 != 0 or len(weight_list) % 2 != 0 or len(input_list) != len(weight_list):
            print "Wrong values, dumb ass!"
            return
        threshold = 5
        activation = 0.00
        i = 0
        while i < len(input_list):
            activation += input_list[i] * weight_list[i]
            i += 1
        if threshold <= activation < threshold + 0.0001:
            print winner_input
            print activation        
            answer = True
        

def generate_input(x):
    input_list = []
    i = 0
    while i < x:
        y = random.random()
        input_list.append(int(round(y)))
        i += 1
    return input_list


def generate_weight(x):
    weight_list = []
    i = 0
    while i < x:
        y = random.random()
        weight_list.append(float(y))
        i += 1
    return weight_list


if __name__ == '__main__':
    neuron(12,12)

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yo20063 said:

Treaba e simpla, totul costa bani!

Daca esti interesat de InfoSec, si tu acum castigi 1200 RON.....investeste in tine! In InfoSec se castiga mult mai mult.

Sa fim seriosi, research poti face singur oricand, dar tu singur oricat ai vrea nu poti acoperi toate punctele de vedere. La DefCamp vei cunoaste oameni cu aceleasi interese ca si tine, si s-ar putea ca dintr-o discutie in alta sa iti dea un punct de vedere la care nu te-ai fi gandit(bang!).

 

 

 

 

Asa ca tot ziceai ca se castiga bine in InfoSec (si sper ca vorbeai de Romania), cam cat se castiga in Romania in InfoSec?

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Minimum este cam de 3.000 de euro pe luna in Romania pentru Security Consultant, dar depinde si de firma angajatoare, astfel bugetul poate varia, in functie de companie, de proiect, de contract, de ce stii sa faci etc.
Poti faca 2-3 mii pe luna, sau poti face 8-9 mii pe luna, legal.

 

LE: Sau te apuci de malware development sau bug bounty si mai adaugi minim un zero in coada, ilegal desigur.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

Am intrebat pentru ca citeam articole, in care s-a luat interviu de la resurse umane si manageri din Romania, si parerea lor a fost ca numa' proiectele de rahat ajung in Romania; adica alea pe care cei din strainatate nu vor sa le faca ca-s sub nivelul lor, si le trimit afara, gen outsourcing.

Chiar eram curios de salar!

Poate cei care cunoasteti salarile din Romania, in InfoSec, puteti sa postati cerintele pentru jobu' vostru, avand in vedere ca stiti salariile luate.

Daca ne lasa admini' sa ne intindem mai mult pe threadu' asta, poate vorbim despre ce situatii ati intalnit. Probleme pe tema de InfoSec in Romania, se cauta CISSP, CEH, OSCP, etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...