Jump to content
gear

Cerere sfaturi python.

Recommended Posts

Salut.

Aș fi foarte recunoscător dacă mi-ați sugera vreo informație legată de IT pe care ar trebui s-o știu, orice lucru informativ.

În prezent am învățat doar bazele din python, n-am făcut vreun proiect sau ceva, speram să mă pot folosi de python să creez ceva util, dar nu-mi vin idei.

Mă gândeam să trec pe django (cu python-ul), voi ce ziceți? Unde m-aș putea încadra mai bine aprofundându-mi cunoștințele în python?

 

Chiar habar n-am pe ce să mă axez în continuare, mă bazez pe sfaturile voastre.

 

P.S.: Nu vă cer mură în gură, și da, am căutat pe google câteva lucruri, vreau doar câteva sfaturi (poate tutoriale) pe care știți voi că m-ar ajuta (poate nu caut eu ce trebuie).

 

Mulțumesc frumos!

Edited by gear
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, gear said:

Salut.

Știți vreun tutorial bun de unde aș putea începe să învăț despre networking? Nu mă pricep deloc, deci nu prea pot concretiza.

De asemenea aș fi foarte recunoscător dacă mi-ați sugera vreo informație legată de IT pe care ar trebui s-o știu, orice lucru informativ.

În prezent am învățat doar bazele din python, n-am făcut vreun proiect sau ceva, speram să mă pot folosi de python la networking.

Mă gândeam să trec pe django (cu python-ul), voi ce ziceți? Unde m-aș putea încadra mai bine aprofundându-mi cunoștințele în python?

 

Chiar habar n-am pe ce să mă axez în continuare, mă bazez pe sfaturile voastre.

 

P.S.: Nu vă cer mură în gură, și da, am căutat pe google câteva lucruri, vreau doar câteva sfaturi (poate tutoriale) pe care știți voi că m-ar ajuta (poate nu caut eu ce trebuie).

 

Mulțumesc frumos!

Ce este networking-ul?Ca poate ma apuc si eu ! :))

Edited by wikedx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inca nu ai "invatat" nimic daca nu ai nici o idee. Mie personal python-ul mi se pare un limbaj fantastic datorita libertatii pe care ti-o acorda (nu trebuie sa declari tu exact int, str, float etc.)

Eu cand am inceput sa invat python, deja mi-am restructurat jumate din scripturi, am redus o gramada de cod si chiar am crescut eficienta unui anumit cod (compact, sigur, si eficient).

Ceea ce vreau sa spun pana la urma este ca nu ai aprofundat(inteles) destul de bine limbajul de esti in pana de idei ce sa faci cu el.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, yo20063 said:

Inca nu ai "invatat" nimic daca nu ai nici o idee. Mie personal python-ul mi se pare un limbaj fantastic datorita libertatii pe care ti-o acorda (nu trebuie sa declari tu exact int, str, float etc.)

Eu cand am inceput sa invat python, deja mi-am restructurat jumate din scripturi, am redus o gramada de cod si chiar am crescut eficienta unui anumit cod (compact, sigur, si eficient).

Ceea ce vreau sa spun pana la urma este ca nu ai aprofundat(inteles) destul de bine limbajul de esti in pana de idei ce sa faci cu el.

De asta cer ajutor, habar n-am cum aș putea să-mi aprofundez cunoștințele încât să reușesc să fac ceva cu el.

După cum am zis, am învățat doar bazele, am mai încercat să fac eu câte ceva, dar nu prea mi-a reușit, nu mă descurc cu bibliotecile.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gecko said:

Nu ai nevoie de idei geniale pentru a aprofunda intr-un limbaj, de fapt, cu cat mai simple si comune proiectele, cu atat iti va fi mai usor sa le termini, din simplul motiv ca multi au facut acelasi lucru, iar daca te-ai incurcat undeva, ai destula inspiratie la indemana pentru a rezolva orice problema (Google). Si nu incerca sa scrii totul dupa capul tau in ideea ca doar asa inveti, atunci cand nu stii ce componenta sa folosesti din limbaj sau cum ceva e realizabil, este eronat, este foarte bine sa te inspiri din codul altora, pentru ca nu te nasti stiind algoritmica si design patterns, chestiile astea le inveti din codul altora si cand capeti destula experienta iti dezvolti propriul stil de a coda.

 

Always take baby steps, nu ai sa inveti totul intr-o zi. Chestiile astea dureaza mult si niciodata sa nu presupui ca stii totul, pentru ca nu numai ca e imposibil, dar te plafoneaza pe cunostintele pe care le ai si nu-ti permite sa evoluezi. Unul din motivele pentru care programatorii supravietuiesc in domeniul asta o viata intreaga este caracterul dinamic al acestuia care-ti permite sa inveti constant lucruri noi, deci, nu exista un apogeu al cunoasterii.

 

Nu merita sa incerci sa dezvolti aplicatii geniale cand abia te-ai apucat de invatat programare. Nu e posibil sa dezvolti ceva interesant pentru publicul larg din prima, deci nu mai incerca sa cauti ceva ce nu exista inca nici macar in subconstientul tau, din lipsa de inspiratie si experienta.

 

Ceva ce am vazut foarte comun pe site-urile limbajelor / framework-urilor web este aplicatia "to do". Adica faci o aplicatie care pastreaza mai multe blocuri de text si permite urmatoarele operatiuni pentru ele: listare, stergere (+ multipla), editare, highlight, paginatie pe lista. Conceptul imbina destule componente ale limbajului incat sa-l consideri ca idee de proiect.

 

Inca de la inceput, nu neglija eficienta codului. Multi dintre noi am inceput sa invatam limbaje de programare sau scripting din placere, iar mai apoi cand s-a transformat in job, am constatat ca nu prea stim ce e aia eficienta (citeste despre: caching, cyclomatic complexity, big O notation, design patterns, refactoring; vei da de altele pe parcurs). In mare, cel mai important lucru aici e sa ai grija de tipurile de date mari, array-uri. Detaliile astea te vor diferentia de un programator de duzina mai tarziu.

 

Invata tot timpul din greseli. Cand termini un proiect, compara-l cu precedentul si vezi daca exista diferente; cu cat mai multe, cu atat mai bine, inseamna ca evoluezi.

 

Pentru algoritmica, un bun punct de plecare mi se pare codility.com. Ai aici niste lectii introductive: https://codility.com/programmers/lessons/

In plus, pe langa faptul ca inveti despre algoritmica, faci si practica pe limbaj.

Foarte tare!

Mersi, chiar m-au atras denumirile alea, o să le caut imediat ce ajung acasă (sunt pe mobil acum).

Am 2 întrebări, după cum am zis mai sus, nu mă pricep cu bibliotecile, în sensul că nu știu tare multe și că nu le știu folosi productiv.

M-am uitat pe documentație și mă lasă cam confuz.

Bibliotecile le învăț „mergând”, făcând proiecte, uitându-mă cum și ce au folosit alții în codurile lor?

Unde aș putea găsi surse de la aplicații din care să mă inspir? Github?

 

Scuză-mi ignoranța pentru care nu am stat să caut după surse, habar n-am cum ar trebui să caut asta, gen... nu știu la ce să mă refer concret când caut pe google după aplicații de unde aș putea învăța ceva.

 

Edit: Am uitat să întreb ceva, ar trebui să mă axez pe web framework sau pe aplicații desktop?

 

Mulțumesc frumos!

 

Edited by gear
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Gecko said:

 

Nu pot sa-ti raspund eu pe ce sa te axezi, e total alegerea ta in functie de ce te atrage mai tare. Daca esti indecis, singura cale sa-ti dai seama ce-ti place e sa le incerci pe ambele o perioada.

 

Bibliotecile nu are rost sa le inveti pe de rost 100%, pentru ca probabil nu vei avea nevoie de tot ce e acolo. Trebuie doar sa inveti sa cauti pe Google ce ai nevoie. Doar ca pana sa stii ce ai de cautat, trebuie sa faci proiecte mici si exercitii usoare din carti sau pe unde mai gasesti. In timp ce faci astea, capeti o idee generala despre cum functioneaza lucrurile in programare. Cel mai greu pas din punctul meu de vedere e sa treci de faza asta in care inveti cum sa cauti pe Google ce ai nevoie.

 

Greseala pe care o faci tu si pe care am facut-o si eu si toti cei care au fost incepatori o data, este sa incerci sa te gandesti la un proiect ca fiind un tot unitar, cand, dimpotriva, ar trebui sa...

Când am creat subiectul nu m-așteptam să primesc un răspuns așa de detaliat, tare.

Da, tot încerc să trag cât mai mult să învăț mai repede, deoarece mi se pare că-mi ia prea mult și că o lungesc nefăcând mai nimic.

Cred c-am prins și ceva motivație.

Dacă mai vrea cineva să adauge ceva(dacă mai e ceva de adăugat), o să urmăresc subiectul.

De asemenea, îl puteți închide(dacă așa se procedează), Gecko m-a lămurit.

 

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

 

Ca resurse / tutoriale iti mai pot recomanda cursul de pe Treehouse care este foarte detaliat si clar , iar versiunea pyhon-ului predata este versiunea 3 , care este recomandata pentru incepatori .

Alte resurse folositoare : 

Complete python bootcamp

Learn python the hard way

 

Acum depinde ce aplicatii vrei sa creezi sau daca vrei sa te orientezi pe web ( django , flask ) , dar iti recomand si : 

Black hat Python

Gray hat python

 

Succes la invatat !

Edited by Webz
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce dracu mai dati quote la postarile de deasupra voastra.Daca intru de pe mobil dau scroll de ma ia naiba.

 

 

Mai poti sa te uiti si pe https://automatetheboringstuff.com/

Daca crezi ca stii ce se zice acolo,faci doar proiectele de la sfarsitul capitolelor.Mie mi s-a parut foarte fain structurat si mai pe scurt ca si Codeacademy de exemplu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...