Jump to content
ILikeTrains

Univeritatea Romano-Americana - Informatica Economica

Recommended Posts

Sunt profesori buni / capabili (daca vrei sa inveti, ai de unde...) si nu in ultimul rand conditi bune.

Eu am fost acolo dar am renuntat in anul 2 deoarece nici nu ma duceam dar si erau materii gen managementul firmei.

Sfatul meu este sa te uiti bine pe programa, sa vezi ce se preda in fiecare an sa nu te trezesti ca mine ca faci 80% din materii care nu te intereseaza.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, aleee said:

Sunt profesori buni / capabili (daca vrei sa inveti, ai de unde...) si nu in ultimul rand conditi bune.

Eu am fost acolo dar am renuntat in anul 2 deoarece nici nu ma duceam dar si erau materii gen managementul firmei.

Sfatul meu este sa te uiti bine pe programa, sa vezi ce se preda in fiecare an sa nu te trezesti ca mine ca faci 80% din materii care nu te intereseaza.

 

Amice tu nu ai vazut ca se cheama Informatica manageriala?

Ce credeai ca te invata? Doar informatica?

 

Vreti informatica mergeti la Politehnica si nu o mai ardeti aiurea cu universitati second hand!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, gogusan said:

 

Amice tu nu ai vazut ca se cheama Informatica manageriala?

Ce credeai ca te invata? Doar informatica?

 

Vreti informatica mergeti la Politehnica si nu o mai ardeti aiurea cu universitati second hand!

 

Nu cred ca suntem amici, eu mi-am spus parerea legata de acest topic in speranta sa il ajut cat mai mult pe cel care a postat.

Post-ul tau este inutil, nimic nou in ceea ce te priveste pe tine.

 

Legat de ultima ta afirmatie, o sa ma abtin.

Link to comment
Share on other sites

@ILikeTrains - uita-te cu atentie peste programa, dupa cum ti s-a spus mai sus si sa nu-ti fie rusine sa ceri lamuriri unde ai nevoie.

 

Am observat ca mai multe facultati din tara au inceput sa ofere programe create cu gandul de a se vinde bine, pentru a atrage studenti pentru ca suna bine si nu cu gandul de a le oferi o pregatire si o disciplina/maturitate in gandire intr-un anumit domeniu specific. Astfel de programe ofera "cate putin din toate" deci daca urmezi doar programa intri bou si iesi vaca. Vei deveni unul din "expertii" Romaniei care stiu de toate dar nu stiu nimic. Trebuie sa iei anumite aspecte pe cont propriu si sa le aprofundezi.

 

 Nu doar la URA am vazut asta ci inca la 2-3. Adauga un titlu gen "informatica economica" sa te gandesti in subconstient.. "stau la calculator si fac bani muica". Dar daca iei putin la puricat si te uiti la URA pe site in varianta din engleza (pe cea romaneasca nu vad sa dea detalii specifice), cam astea iti vor fi modulele:

 

The Computer Science for Economics Bachelor Program includes the following subject matters:
- Algorithms And Data Structuring
- Computer Architecture and Operating Systems
- Object Oriented Programming
- ICT – Information and Communication Technology
- Software Programming
- Databases
- Web Programming
- Advanced Web Programming
- Networking And Internet
- JAVA - Advanced Programming
- IT System Design
- Operational Research
- ORACLE DBMS – SQL
- Graphics And Multimedia 

 

http://www.ro-am.ro/files/Bachelor_ComputerScienceForEconomics.pdf


Pentru un titlu gen "informatica economica" m-as astepta pe langa databases, algoritmi, etc. sa fie axat si pe sisteme de banking, platforme de trading, analiza, forecast, etc. Nu stiu cat de mult iti ajuta in acest domeniu graphics si multimedia sau networking.

 

P.S. - m-a bufnit rasul cand am citit:

 

Advanced Web Programming



Advanced web programming teaches students to design and build Web pages, applications and integrate them into a dynamic client-server architecture, with the most modern and most used tools in the field: PHP and MySQL.

:))

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

E ok ca facultate, profesorii sunt buni... sunt si cursuri legate de info..., dar sunt si materii care te invata despre management... se merita daca iti place sa te duci.... daca nu iti place sa te duci, du-te la automatica ca acolo daca nu te duci, nu treci...

Diferenta dintre automatica si info-mng, este destul de maricica... cu profii de la automatica e greu sa schimbi cateva vorbe, si daca nu ai knowledge deloc despre coding nu iti recomand automatica ci rau...

 

Succes !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...