Jump to content
leaklife

Ajutor Firecredit/Paypal

Recommended Posts

Am vandut cuiva doua CD Key-uri de Battlefield luate de pe G2A acum vreo 3 luni, mi-a trimis banii prin family/friends, dar de pe card. Dupa o luna jumate s-a dus la banca si mi-a facut chargeback. Azi m-au sunat cei de la Firecredit sa platesc balanta negativa. Nu am castigat disputa deoarece toata conversatia am purtat-o pe Steam, unde nu se salveaza nimic. Nu pot dovedi ca el a activat CD Key-urile pe contul lui, nici ca i le-am vandut. Totusi, n-am de gand sa mai arunc 60 euro. Ce se poate intampla daca pur si simplu nu le mai raspund la telefon si nu platesc nimic? Imi pot deschide ceva dosar penal, sau? Contul de PayPal imi avea cardul si era verificat, deci stiu cam tot despre mine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DrMengele said:

O sa iti puna proprire pe conturi si pe toate bunurile care sunt pe numele tau,Firecredit nu se joaca,stiu persoane executate silit pentru 20 euro.La suma de 60 euro o sa fie adaugate penalizari,60 euro nu e o suma uriasa,dute si plateste.

 

Fii ma nene serios. Tu auzi ce aberatii spui ? Executat silit pentru 20 EUR de Firecredit. Hai las-o.

Link to comment
Share on other sites

Acum s-a modificat legislatia, daca nu ai semnate contracte executorii, etc, ca sa obtina titlul executor investit cu formula executorie, o firma de genul asta trebuie sa plateasca minim 200 ron taxa de timbru. Astfel, daca datoria este sub 200 de ron, nu este rentabil sa faca actiuni in instanta, ci tot  te someaza, te fut la cap cu scrisori si telefoane, dar la executarea silita propiuzis nu ajungi.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sithalkes said:

Acum s-a modificat legislatia, daca nu ai semnate contracte executorii, etc, ca sa obtina titlul executor investit cu formula executorie, o firma de genul asta trebuie sa plateasca minim 200 ron taxa de timbru. Astfel, daca datoria este sub 200 de ron, nu este rentabil sa faca actiuni in instanta, ci tot  te someaza, te fut la cap cu scrisori si telefoane, dar la executarea silita propiuzis nu ajungi.

Daca s-ar ajunge la executare silita, m-ar anunta? Gen, mi-au spus ca am 15 zile sa achit datoria si mi-au dat un nume si un IBAN unde sa trimit banii.

Link to comment
Share on other sites

Salut, nu ai ce sa mai faci , pentru ca nu exista o dovada palpapila , deobicei asa se procedeaza mereu ... Nu ai decat sa mergi sa platesti datoria ( atentie ei sunt creditori ce au cumparat creanta , poti negocia suma ) Nu au ce sa iti faca doar ca te deranjeaza atata tot.

Link to comment
Share on other sites

Dacă se ajunge la executarea silita te citează la judecătorie, unde poți să te aperi. Dacă totuși judecătorii aprobă executarea silita, poți face contestare la executare, etc.

Dacă pierzi si contestarea la executarea silită aia trebuie să dea bani unui executor judecătoresc, care începe propiu zis executarea. Te poți întinde 2 ani cu procesele, si avocații costa, totul costă. Pentru 200 de ron, nu te executa,  te tot biip la cap cu telefoane si scrisori.

Link to comment
Share on other sites

Eu te-as ruga sa ti cuvintele proaste pentru tine si familia ta , 2: In cazul executarilor nu se face proces propriu zis , si nici nu te cheama nimeni in instanta , se depun documentele , se creaza un dosar si se da decizie ( fara a fi chemat , avocat , martori etc.. ) Esti doar instintat ca , dosarul a ajuns in instanta atata tot.

Proces nu inseamna obligatoriu tam-tam , este un regim diferit... inainte de a vorbi da-i un search pe google sau mai intreaba

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...