Jump to content
bubu2005

Yahoo! va fi vandut pentru 4,8 miliarde de dolari

Recommended Posts

Cel mai mare operator de telecomunicatii din lume, gigantul Verizon, urmeaza sa anunte astazi preluarea companiei de internet Yahoo!. Valoarea tranzactiei se ridica la 4,8 miliarde de dolari.

 

http://incomemagazine.ro/articole/yahoo-va-fi-vandut-pentru-4-8-miliarde-de-dolari

 

http://www.cotidianul.ro/imperiul-decazut-al-yahoo-s-a-vandut-285117/

Link to comment
Share on other sites

Pretul reflecta si potentialul pe termen lung - adica sumbru. O companie care urmeaza stupizeniile tipice americane: executives supra-platiti care nu sunt capabili sa formuleze si implementeze niste strategii de dezvoltare a. creative, b. sustainable si c. in trend cu piata actuala si sa anticipeze anumite lucruri. Au avut succes acum ceva ani si apoi s-au culcat pe o ureche. Chiar si 4.8mld cred ca e supraevaluat. pentru ca mai toate serviciile lor au un oponent care-i lider de piata si mai puternic. Ei sunt rebuturile. Ce-i mai tine in viata probabil e stock-ul din Alibaba caci la revenues din advertising sunt pielea pulii.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cand pui o pizda blonda care si-a supt locul de CEO si futi una din cele mai promitatoare companii ale anilor trecuti meriti o vanzare atat de ieftina.

A aruncat banii firmei pe macare gratis angajatilor, finantarea a sute de startup-uri care au dat faliment, cumpararea de zeci de companii de care n-a auzit nici pulea si da, sa arate cat de proasta a fost incat  asta a refuzat sa cumpere bucati mari din Snapchat la inceputurile lui, fara sa-i vada potentialul.

 

Daca nu statea pe muntele de bani din actiunile de la alibaba din 2005, yahoo era terminat de ani cu paralela asta ca CEO.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alezu2000 said:

ar trebui schimbata adresa de email daca e pe yahoo? ma refer ca toate conturile importante le am pe adresa de la yahoo

 

6 minutes ago, Nonse said:

Ceva modificari, vor fi sterse adresele de email care sunt create, mai pot fii accesate? nu de alta, dar am  toate conturile securizate cu email-ul de la lyahoo

 

=))  =))=)) voi sunteti sanatosi la cap ? 

 

Ca isi vinde yahoo actiunile majoritare altei companii n-are nicio treaba cu conturile voastre nepretuite

Edited by sandabot
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, sandabot said:

 

 

=))  =))=)) voi sunteti sanatosi la cap ? 

 

Ca isi vinde yahoo actiunile majoritare altei companii n-are nicio treaba cu conturile voastre nepretuite

Da, dar eu ma refeream de exemplu eu toate conturile le am securizate ca atunci cand intru (pe facebook - paypal de exemplu) sa-mi trimita email de confirmare, si trebuie sa ma loghez pe email sa confirm noua adresa IP cu care m-am logat, daca ei vor sterge email-urile, cum vei mai accesa conturile, la asta ma refeream

Edited by Nonse
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Nonse said:

Da, dar eu ma refeream de exemplu eu toate conturile le am securizate ca atunci cand intru (pe facebook - paypal de exemplu) sa-mi trimita email de confirmare, si trebuie sa ma loghez pe email sa confirm noua adresa IP cu care m-am logat, daca ei vor sterge email-urile, cum vei mai accesa conturile, la asta ma refeream

 

Nu cred ca vor renunta la serviciul de email (tinand cont ca unii platesc pentru el plus reclame si info colectat) care il ofera. Iar daca chiar o vor face stai chill ca vor anunta in prealabil si nu se va intampla peste noapte. Grija la paranoia sa nu iti trimita careva scam/phishing mail de genul "iti anulam contul, click aici repede sa-l pastrezi/schimbi/salvezi".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...