Jump to content
milianus

Sfaturi pentru un tanar dornic sa invete

Recommended Posts

Salut. Creez acest topic in speranta de a primii sfaturi utile de la toate persoanele care sunt pasionate de domeniul acesta si care au reusit sau nu sa se dezvolte pe plan profesional. Eu am terminat Facultatea de Informatica la Universitatea Titu Maiorescu ( aici am vrut pentru ca am fost o persoana mai "rebela" si am zis ca e altceva la privat).  Acum "m-am dat cu capul de sus" si mi-am dat seama ca trebuie sa fac ceva pentru viitorul meu si pentru ai face mandrii pe parintii mei. Sunt pasionat de IT, de tot ce tine de tehnologie si altceva nu as vrea sa fac si nu mi-ar place sa fac. Am cateva cunostine hardware dar ceva nesimnificativ ca sa spun asa. De curand m-am apucat sa invat Html/css. Mie sincer imi place mult partea hardware. Dar vreau sa invat si programare. Am incercat sa ma angajez in domeniu pentru a invata, pentru a castiga experienta, sunt de acord si neplatit dar vreau sa invat, din pacate daca nu ai lucrat inainte in domeniu nu te angajeaza nimeni chiar daca indeplinesti fisa postului. Cunostintele mele sunt personale, sunt din ce am invatat singur. In timpul facultatii din pacate a trebuit sa muncesc unde am gasit pentru a ii ajuta pe parinti ca nu am fost si nu sunt "baiatul lu' tata" .Ce sfaturi dati unui om la inceput de drum, ce ar trebui sa invat ? Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca zici ca ai fost la Facultatea de Informatica, reia cursurile care se axeaza pe Info ( Programare, Structuri de Date si Algoritmi, OOP si ce mai faceti voi acolo ). 

 

Nu stiu in ce domeniu te incadrezi:

 

  • - web design
  • - software development
  • - web apps
  • - networking
  • - automation
  • - DB Admin
  • - crypto
  • - artificial inteligence & machine learning
  • - mobile apps
  • - etc plm

 

Nu ai dat nici macar un detaliu. Vrei sa inveti, dar domeniul asta e incredibil de mare. Incepe cu proiecte mici, orice. Vezi ce se mai cere pe site-uri de freelancing si incearca sa faci ce cer aia ( bineinteles, dupa ce ai ceva cunostinte de baza). Abia ai terminat facultatea, nu e panica. Daca te dedici, in 2 ani poti face multe si poti castiga binisor.

 

Ai inceput cu CSS / HTML. Ar trebui sa stii ca nu faci nimic doar cu astea. Poti invata pe langa JS / Jquery / PHP si ceva frameworkuri. Cererea pe piata in domeniul IT e mare, si nu doar in Romania.

 

Ia-o treptat, usor! Alege un limbaj de programare pe care il consideri la-ndemana si toaca-l. Dedica-te si poate va ajunge sa-ti placa. Nu astepta mura-n gura cum ai facut in postul asta. Pe noi sincer ne lasa rece un astfel de topic pentru ca am avut cel putin sute de membrii care au intrebat ("cum sa incep?", "ce sa fac? etc) dar nu am vazut nici macar unul care sa zica: "m-am apucat de asta si nu-mi iese un cacat. Help!".

 

Pune mana si apuca-te de treaba si vino aici cu intrebari daca te incurci la ceva. Sunt oameni care te pot ajuta.

Ceea ce ai spus referitor la angajare este perfect fals. Cunosc personal recrutori care cauta studenti proaspat iesiti din facultati de IT pentru a-i forma si a le oferi sansa de a se dezvolta in cadrul companiei lor. Asa ca nu mai manca , cacat si spor la treaba :) 

 

Peace ! ^^

Edited by MrGrj
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

E destul de greu sa incepi proiecte daca nu ai cunostinele de baza. Sa faci un proiect cu bucati de cod copy-paste de pe diferite site-uri nu o sa iti aduca cunostinte noi, o sa-ti creeze doar falsa impresie ca stii ceva.

Incearca sa inveti si sa obtii un certificat intr-un domeniu in care iti place: programare, linux, baze de date, etc. In felul asta esti motivat pentru ca dai bani din buzunar pentru certificare. Cunostintele si certificarea sunt bune atunci cand esti la inceput de drum.

Poti sa te uiti la certificarile oferite de oracle, microsoft, cisco, comptia, lpic, etc.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Reteta succesului in domeniul asta nu o sa ti-o dea nimeni. Incearca diverse posibilitati si vezi ce te atrage mai mult. De exemplu eu am inceput cu C++, mi-a placut, insa parca ceva nu era pentru mine. Am trecut atunci pe partea web si in momentul de fata castig binisor din asta. Mereu am fost pasionat de desen, arta, design, etc. Am incercat mai multe pana sa ma axez pe ceea ce imi place. Nu lucrez pentru vreo companie, dar pot spune ca din cateva proiecte îmi asigur traiul pe o luna. Am rude, prieteni care ma recomanda altora si din aceasta cauza nu duc lipsa de clienti. 

Nu vreau sa te dezamagesc dar in domeniul asta, chiar daca iti surâde ideea de a lucra "pentru tine" nu e deloc asa usor cum pare.

PS: NU stiu cum se plateste domeniul asta în tara, eu nu locuiesc in Romania, dar in strainatate se plateste bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cu programare visual basic, c++, java, etc dar nu mi-a placut. Dupa am facut web design, fac si acuma dar nu e ceea ce imi doream, asa ca am lasat facultatea si m-am apucat si am facut cursuri. Am facut Oracle Solaris 10, Linux lpi 101, Cisco CCNA si Vmware VSphere 6.0. Asa am descoperit ce imi place cu adevarat, adica partea networking  si in plus, am si abilitati pentru lucruri trasversale care daca le ai este foarte bine. Acuma lucrez pentru o societate in strainatate si trebuie sa incep si facultatea din nou. Trebuie sa descoperi singur ceea ce iti place sa faci.

Link to comment
Share on other sites

@MrGrj Imi cer scuze, nu te contrazic ca nu sunt si recrutori de care ai spus tu mai sus, dar personal eu nu am intalnit probabil din simplu fapt ca nu am stiut unde sa caut.

 Va multumesc tuturor pentru sfaturi si indrumari, am sa tin cont de toate cuvintele voastre!

 

Ma atrage partea web din ce am facut eu momentan, am inceput cu tutoriale bootstrap de pe yb, cand am sa dau de probleme nu am sa ezit sa va cer ajutorul. 

Va multumesc inca odata pentru sfaturi. Am sa incerc in continuare sa imi gasesc si un job pe domeniu, nu ma intereseaza pe cati bani sau ce am sa fac dar sa fac ceva sa fie o motivatie in plus ca sincer call-center-ul nu ma motiveaza cu nimic.

 

@murder66 poti sa imi dai un pm unde ai facut cursurile ? Caut si eu de ceva timp dar imi e ca nu invat nimic si dau banii degeaba 

Edited by milianus
Link to comment
Share on other sites

@milianus eu cursurile nu le-am facut in Romania, ci in alta tara. Dar poti sa vezi pe  net ca material pentru Cisco CCNA se gaseste, asa si pentru Linux, etc..

Dupa vezi in Romania unde se tin cursurile si vezi si tu ce reputatie au acei instructori sau scoala. 

Eu am facut la un colegiu privat aicea, care se numeste Elis College ---> http://www.elis.org/ .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...