Jump to content
madbrain

paypal help ? cont limitat...

Recommended Posts

Salut am intrat astazi in contul meu de paypal si mi-a aparut un mesaj de la support care suna cam asa : "  You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our annual receiving limit of €2,500. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do. "

Numele pe care il am pe paypal este al meu iar cardul pe care il am adaugat este pe numele altcuiva . Cei de la paypal au vazut ca am primit multe tranzactii peste 2000 de euro si acum imi cer date reale , identity card , personal informations etc etc . Daca le dau poze cu aceste informatii o sa observe ca numele este diferit fata de card si cred ca o sa imi lase contul limitat si nu voi mai putea scoate banii.

Ce ma sfatuiti sa fac ? Am eliminat cardul de pe paypal si am incercat sa il adaug pe alt cont facut nou si sa trag cativa bani dar nu ma lasa pt ca a mai fost folosit pe alt cont.

As mai avea o idee , sa fac un cont nou de paypal si alt card nou de la aceeasi banca ? oare o merge?

Astept sfatul vostu .. ms

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, madbrain said:

Salut am intrat astazi in contul meu de paypal si mi-a aparut un mesaj de la support care suna cam asa : "  You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our annual receiving limit of €2,500. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do. "

Numele pe care il am pe paypal este al meu iar cardul pe care il am adaugat este pe numele altcuiva . Cei de la paypal au vazut ca am primit multe tranzactii peste 2000 de euro si acum imi cer date reale , identity card , personal informations etc etc . Daca le dau poze cu aceste informatii o sa observe ca numele este diferit fata de card si cred ca o sa imi lase contul limitat si nu voi mai putea scoate banii.

Ce ma sfatuiti sa fac ? Am eliminat cardul de pe paypal si am incercat sa il adaug pe alt cont facut nou si sa trag cativa bani dar nu ma lasa pt ca a mai fost folosit pe alt cont.

As mai avea o idee , sa fac un cont nou de paypal si alt card nou de la aceeasi banca ? oare o merge?

Astept sfatul vostu .. ms

 

 

 

acesta este doar un aviz contul nu a fost inca limitat, asta se va intampla daca nu oferi documentele in urmatoarele 6 luni. pana atunci poti sa-ti folosesti banii linistit

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asculta aici, numele de pe card nu e important, documentele ce trebuie sa le trimiti sunt urmatoarele:

 

-copie (eu am trimis scanata) dupa buletin

 

-act care sa ateste faptul ca tu (cel din buletin) locuieste la adresa mentionata. Aici trebuie sa fie un act vechi de minim 6 luni autorizat (cu stampila) in care sa se vada atat numele tau cat si adresa unde locuiesti. Daca ai orice factura pe numele tau (net, curent, apa etc) ai cam scapat de griji, eu insa a trebuit sa ma duc la banca sa cer un bank statement. 

 

Un lucru la care trebuie sa fii atent, adresa care ai specificat-o in contul paypal si cea de pe document trebuie  sa coincida in exactitate, asa ca inainte sa trimiti documentele, modifica-ti adresa astfel incat sa fie mot-a-mot.

 

Ei vor de la tine doar numele si adresa ta sa fie confirmata, nu au treaba cu banca/cardul.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@sandabot Adresa pe care o am adaugata la contul de paypal e aceeasi dupa buletin doar ca eu nu am 18 ani si as vrea sa trimit buletinul persoanei la care am si cardul . Are aceeasi nume de familie, aceeasi adresa cu mine doar ca sexul difera(cand m-am inregistrat pe paypal am bifat sexul masculin). Oare imi vor accepta ? asta e problema care ma enerveaza.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

după părerea mea paypalu îți cam cere prea multe ca să folosesști serviciile lor și nu sunt de acord cu asta! adică ce dracu fratioare paypal e poliție? după cum stiu eu datele acestea se dau doar la statul român și la politia română

eu te sfătuiesc parintește să nu le dai niciun act deoarece dacă-ți face unu chargeback  le va fi mai ușor să te găsească

firmele lor recuperatori si sa te dea în judecată , credema multi și-au pierdut casele din această prostie

Edited by BONER
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, BONER said:

după părerea mea paypalu îți cam cere prea multe ca să folosesști serviciile lor și nu sunt de acord cu asta! adică ce dracu fratioare paypal e poliție? după cum stiu eu datele acestea se dau doar la statul român și la politia română

eu te sfătuiesc parintește să nu le dai niciun act deoarece dacă-ți face unu chargeback  le va fi mai ușor să te găsească

firmele lor recuperatori si sa te dea în judecată , credema multi și-au pierdut casele din această prostie

 

Crezi ca ei vor sa puna piedici ca sa isi piarda din clienti (profit)? Te-ai gandit ca si ei sunt obligati de legislativ sa aiba anumite reguli si controale? Fiindca lucreaza cu bani si anumite servicii sunt asemanatoare cu cele unei banci, nu iti cer ceva diferit fata de ce ti-ar cere o banca. Daca nu va convine nu-i folositi, nu va obliga nimeni sa-i folositi ca apoi sa aveti motive de smiorcaiala.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si plus ca ei nu fac nimic ilegal. Doar ca măsuri de protecție, ca si la banca de altfel. Până acum au motive să-ți ceară aceste lucruri nu crezi? Ceea ce e ilegal este ce si făcut tu cred. Nu stiu, dar cred că cel mai bine este să intrii în contact cu ei dacă tu crezi ca nu o să recuperezi banii la un moment dat. Dacă ești în regulă cu ei nu se întâmplă nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...