Jump to content
Narmer

Recomandare VPS / VDS cu SSD

Recomandare VPS / VDS cu SSD   

16 members have voted

  1. 1. Recomandare VPS / VDS cu SSD

    • Hetzner
      7
    • OVH
      9


Recommended Posts

Am tot citit și răsfoit Google-ul și tot nu m-am hotărât. Vreau să cumpăr din afară un VPS sau VDS cu SSD și ce mă interesează cel mai mult e ca site-ul să se încarce la secundă, foarte rapid, pentru că este important să-i oferi vizitatorului calitate.

 

La Hetzner am văzut acest pachet: https://www.hetzner.de/ro/hosting/produkte_vserver/cx30 - însă nu am înțeles exact ce înseamnă Connection: 1Gbit/s NIC, pentru că la noi în România doar la serverele dedicate ce depășesc 100 Euro îți oferă 1Gbps - care este diferența?

 

Ce îmi recomandați între OVH și Hetzner? Afectează într-un fel viteza de încărcare a site-ului, mai ales că vizitatori sunt toți din România? Sau să merg totuși pe un VPS / VDS găzduit într-un datacenter din România?

Link to comment
Share on other sites

Asta e marketing bullshit. Nu te afecteaza in niciun fel faptul ca e in alta parte in Europa si nu e in Romania. Desigur, pot sa halesc rahat si sa spun ca neaparat trebuie sa iei din Romania, doar pentru a te minti si a incerca sa-ti vand ceva :))))

 

RTT mediu catre Germania din Romania este de 32 ms. Catre Franta, Italia, Anglia la fel. 

Sa nu spuna cineva ca sesizeaza 32 ms la connect time si ca RTT-ul ala il impiedica sa transmita/receptioneze date la 1Gbps wire speed.

 

Dezavantajele de a avea ceva intr-o tara subdezvoltata cred ca le stim cu totii :)))))) Raspunsuri la intrebarea "de ce nu vrei in Romania" sunt multe. Pentru ca vrei stabilitate, pentru ca nu vrei sa lucrezi cu canibali care vor sa-ti ia banii si sa nu-ti ofere mai nimic la schimb. Pentru ca Germania reprezinta tara cu cele mai importante noduri de internet pentru toata Europa.

 

1Gbps NIC inseamna ca device-ul de retea este conectat la 1Gbps. Eu iti recomand sa cumperi de la hetzner. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@AGSQ, este de ajuns să-ți cumperi câteva VPS-uri de la noi și ai să vezi de ce caut server din străinătate. Pe lângă prețurile foarte mari - de exemplu' la MxHost cu mențiunea că nu sunt client, m-am uitat doar la prețuri, un VDS cu 40 SSD, 4GB RAM și 2vCPU core, costă 40 Euro, pe când la Hetzner costă 14.28 Euro cu specificații mai mari.

 

@aelius, apreciez sinceritatea ta și îți mulțumesc pentru sfaturi și recomandare. Mă bucur atunci să aud că Germania are cele mai importante noduri de internet către toată Europa - cum ai menționat și tu, viteza de încărcare a site-ului este la fel de bună dacă aș avea găzduit un server într-un datacenter din România și asta mă interesa cel mai mult.

 

Vreau să instalez Nginx cu VestaCP - site-ul este la început, vizite prea multe nu sunt și cred că serverul de la Hetzner menționat de mine mai sus este perfect pentru început. Totuși, din review-urile de pe net, mulți înclină spre OVH - având mai multe datacentere, crede-am că au conexiune mai bună - dar văd că oferă doar 100 Mbit/s la VPS-urile lor.

Link to comment
Share on other sites

Iwstack are servere in Romania si sysadmin roman din cate am citit pe lowendtalk. Taxarea se face pe ora printr-un sistem de credite, la inceput trebuie sa cumperi 30 de credite cu 30 de euro.

Nu iti baga pe gat sute de GB spatiu pentru stocare daca nu ai nevoie. Nu mai tin minte exact cum faci upgrade si downgrade la plan.

 

Au cateva minisuri la site-ul de prezentare cu ar fi copyright 2014, lipsa detalii infrastructura si notorietate scazuta.

 

In legatura cu VestaCP ii mai mult axat pe resale/managementul mai multor siteuri decat pe VPS management. Ai sa veizi dupa ce il instalezi daca iti place sau nu. 

Eu am ales Ajenti.

Link to comment
Share on other sites

@gaddafi, nu am nevoie de spațiu de stocare foarte mare - am spus ce mă interesează cel mai mult, conexiunea și viteza de încărcare a site-ului, vreau să se facă instant - și vroiam să știu dacă afectează cumva dacă cumpăr server din Germania. Totuși, m-am uitat la ce mi-ai recomandat tu și nu înțeleg ceva: pachetul KVMSS9 la prețul de 13 Euro, îmi oferă 4000 GB dedicated internet bandwidth - dacă ești amabil să mă lămurești ce înseamnă asta.

 

La VestaCP mi se pare mai ușor de umblat prin el - totuși am să incerc și Ajenti, din poze panoul arată mai curat și mai elegant. Mai recomandă cineva Ajenti? 

 

@albertynos, lucrezi la Hetzner? Activarea contului se face instantaneu după plată? Îmi poți lăsa în mesaj privat câteva site-uri românești care sunt găzduite de Hetzner să văd cum se mișcă? Merci. :)

Edited by Narmer
Link to comment
Share on other sites

@sandu69, merci, însă vreau să aleg una dintre cele două firme.

 

Văd că online.net au prețuri bune, însă și la ei VPS-urile lor au 200 Mbit/s, mult mai bine ca cei de la OVH. S-ar putea totuși să merg pe Hetzner după recomandările voastre și alte recomandări pe care le-am găsit pe Google. Totuși, mai aștept sugestii din partea voastră despre cele două firme - mai ales cei care ați avut servicii de la ei. 

Edited by Narmer
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Narmer said:

pachetul KVMSS9 la prețul de 13 Euro, îmi oferă 4000 GB dedicated internet bandwidth - dacă ești amabil să mă lămurești ce înseamnă asta

Se refera la traficul total generat care ii inclus in plan si trebuie sa platesti daca treci peste acei 400GB. Pachetul KVMSS9 ii de pe www.prometeus.net si platesti anual, eu m-am referit la http://iwstack.com unde platesti pe ora. Nu prea am facut mare lucru cu vpsul de la ei, l-am folosit mai mult sa invat cu ce se mananca vpsurile. De accea am ales un provider cu hourly billing desi am platit in avans 30 de euro.

 

Daca ai un proiect/site serios ar fi bine sa ai un VPS care iti ofera Guaranteed Bandwidth cum ofera Hetzner dar doar la serverele dedicate. Din cate am inteles treci de pe shared pe vps. Pe shared aveai bottleneck la viteza de citire/scriere pe HDD/SSD care era limitat la cativa MB/s, daca aveai cPanel limita era trecuta la I/O Usage. Pe VPS bottleneckul ii la viteza de internet 100 Mbit/s sau 12.5 MB/s. Ii recomdat sa pui intrebari inainte sa cumperi. 

 

In drum se Romania mai poti folosi un CDN care are PoP in tara noastra. http://cdnsun.com au in Bucuresti si oferta 15 zile free trial. 

 

Legat de panoul de control as mai adauga faptul ca in primavara cand am folosit eu Anjenti versiunea de nginx cu care venea nu suporta HTTP/2.

 

Link to comment
Share on other sites

@gaddafi, merci pentru informații. Nu, am un VDS găzduit în România - se mișcă bine, însă pentru acest proiect doresc altceva și la un alt nivel din toate punctele de vedere. Văd că la Hetzner îmi ofera 1Gbit/s NIC iar cei de la OVH oferă 100 Mbps - de ce? Sau cei de la OVH îmi oferă cei 100 Mbps garantat și Hetzner nu? Nu mă pricep deloc, sunt confunz și prefer să vă întreb pe voi, cei care sunteți pricepuți în acest domeniu.

 

OVH oferă VPS-urile cu SSD la preț mult mai mic decât cei de la Hetzner - și specificații mai mari, însă Hetzner oferă certifical SSL gratuit pentru clienți. Ceea ce este un plus, zic eu.

 

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag in topic dar nu avea rost sa deschid altul. Am si eu 3 intrebari :

La ovh am citit ca se cere factura si nu mai stiu ce ca sa iti activeze comanda. E adevarat?  Eu sunt in strainatate si stau cu cineva, deci nu vin facturi pe numele meu. 

La Hetzner se practica metoda asta? 

Se poate plăti cu card Visa electron? ca nu toti accepta. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Narmer said:

@gaddafi, merci pentru informații. Nu, am un VDS găzduit în România - se mișcă bine, însă pentru acest proiect doresc altceva și la un alt nivel din toate punctele de vedere. Văd că la Hetzner îmi ofera 1Gbit/s NIC iar cei de la OVH oferă 100 Mbps - de ce? Sau cei de la OVH îmi oferă cei 100 Mbps garantat și Hetzner nu? Nu mă pricep deloc, sunt confunz și prefer să vă întreb pe voi, cei care sunteți pricepuți în acest domeniu.

 

OVH oferă VPS-urile cu SSD la preț mult mai mic decât cei de la Hetzner - și specificații mai mari, însă Hetzner oferă certifical SSL gratuit pentru clienți. Ceea ce este un plus, zic eu.

 

 

Asta ii problema mai cu toti provideri, informatii incomplecte. Trebuie sa intrebi personal ce si cum.

La Hetzner sigur nu ii garantat 1Gbit/s, doar la dedicat ii garantat. Nici cei de la OVH nu se exprima cu garantat. 

Cam in jur de 100-200 Mbps ai putea sa primesti garantat in preturile astea oricat de mult ai cauta. 

 

OVH specifica ce procesoara folosesc cei de la Hetzner nu. Un vCpu poate sa difere de la un provider la altul in ceea ce priveste modelul si frecventa la care ii limitat. 

 

Mai multe informatii chiar nu am, trebuie sa intrebi de la ei cum ii cu viteza. Mai este cand informatii delicate sunt mentionate in Terms and Conditions si daca nu il citesti cand il bifezi ii problema ta nu a lor. 

 

Later Edit: Unele dedicate au numai 200Mbps garantat.

Edited by gaddafi
Link to comment
Share on other sites

@Narmer dai o geana si pe la Digital Ocean - https://www.digitalocean.com/pricing/ Ii folosesc cam de 2 ani si nu am de ce ma plange. In Europa au 2 datacentere in Amsterdam, 1 in Frankfurt si 1 in Londra. Eu VPS-urile de la ei le am in cel din Frankfurt si site-ul pentru romani se misca foarte bine. Ce-i drept a si fost optimizat cu minify la cod, gzip, opcache, etc, etc. Poti sa ai cel mai tare hosting daca site-ul in sine nu e facut cum trebuie si daca serverul nu e configurat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

M-am lamurit cum este cu hosting-ul (doar reclama).

Opinia mea:home is the best.

Ai acces la server (fizic,panou administrare doar local,ftp la fel).

Doar portul 80 este accesibil din exterior.

Plus ca la, 15...20$ ai doar:2 CoreProcessor,acasa am quad core.

Timp de raspuns la fel (CloudFlare).

HDD, depinde cat are fiecare,ram la fel.

 

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma mi-am incercat si eu norocul ca sa spun asa:

 

1. Mi-am facut cont la hetzner, urmand sa comand, au trecut doua zile si inca contul meu nu e validat. Scrie ca daca vad acel mesaj dupa mai mult de 24 ore sa le dau mail. Le-am dat mail, si surpriza.. nu raspunde nimeni de azi dimineata.

 

2. Vazand ca aici nu se poate, am incercat la ovh (intre timp). Toate bune si frumoase, am facut comanda. Trebuia in mod normal sa adaug metoda de plata si sa platesc. Mi s-au cerut ID si inca un document, bank statement in cazul meu. Le-am trimis, dar nici acum dupa 2 zile nu mi-a activat nimeni contul.

 

3. Am vazut o oferta draguta la time4vps. Mi-am facut cont, dupa care ma trezesc cu IP Banned. Le-am dat mail, au raspuns, mi-au spus ca trebuie o dovada de identitate, ca asa primesc toti userii noi pana se verifica identitatea. Le-am trimis ID card si ce sa vezi, nici astia nu mai raspund. La primul mail au raspuns, la verificarea dovezilor nici vorba.

 

E ceva normal? eu as prefera ovh sau hetzner, oricare din ele. Sa stau o saptamana sau poate si mai mult sa verifice un mail? Support nici nu am nevoie, ma descurc eu dar un amarat de mail nu verifica? Asa patesc toti? 

Edited by mk7a
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mk7a said:

Pana la urma mi-am incercat si eu norocul ca sa spun asa:

 

1. Mi-am facut cont la hetzner, urmand sa comand, au trecut doua zile si inca contul meu nu e validat. Scrie ca daca vad acel mesaj dupa mai mult de 24 ore sa le dau mail. Le-am dat mail, si surpriza.. nu raspunde nimeni de azi dimineata.

 

2. Vazand ca aici nu se poate, am incercat la ovh (intre timp). Toate bune si frumoase, am facut comanda. Trebuia in mod normal sa adaug metoda de plata si sa platesc. Mi s-au cerut ID si inca un document, bank statement in cazul meu. Le-am trimis, dar nici acum dupa 2 zile nu mi-a activat nimeni contul.

 

3. Am vazut o oferta draguta la time4vps. Mi-am facut cont, dupa care ma trezesc cu IP Banned. Le-am dat mail, au raspuns, mi-au spus ca trebuie o dovada de identitate, ca asa primesc toti userii noi pana se verifica identitatea. Le-am trimis ID card si ce sa vezi, nici astia nu mai raspund. La primul mail au raspuns, la verificarea dovezilor nici vorba.

 

E ceva normal? eu as prefera ovh sau hetzner, oricare din ele. Sa stau o saptamana sau poate si mai mult sa verifice un mail? Support nici nu am nevoie, ma descurc eu dar un amarat de mail nu verifica? Asa patesc toti? 

 

Incearca la DigitalOcean cum spuneam mai sus. Nu iti cere nici un id nimic, dupa ce iti faci cont si adaugi $ iti dai tu singur deploy la VPS si e aproape instant (cateva secunde).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...