Jump to content
Domnul.Do

Unofficial GovITHub Thread

Recommended Posts

@QuoVadis ai uitat un lucru foarte important, nici un proiect demarat de govithub nu se intercaleaza cu sistemele actuale folosite de catre stat. Alea vor ramane bine mersi acolo unde sunt si cu contractele actuale de mentenanta despre care nimeni nu stie nimic.

 

Primele doua mentionate de tine incearca sa repare simptomele si nu cauzele problemelor. Sa vazut in cazul Colectiv cat de prost sta sistemul de sanatate cu numarul de cadre medicale. Daca mai luam in calcul ca manageri de spital se numesc pe linie de partid si faptul ca asistentele care ar trebui sa ingrijeasca pacinetii dimineata stau si bat la calculator tot fel de tratamente si mai stiu eu ce. Cand am fost prin spital acuma o luna asistentele trebuiau sa intoduca in sistem medicatia ce o ia fiecare paciente. 

 

La primarii si alte institutii cu publicul ii alta problema, se agaseaza pe principiul P.C.R - Pile Cunostinte si Relatii. De plecat din astfel de functii se pleaca doar la pensie, prea bine se traieste, munca putina bani multi. Bineinteles ca trebuie sa pupi ceva fundulete dar pentru unii nu-i o problema.

 

Avantajele si dezavantajele ale formelor juridice sunt destul de mult discutate pe siteuri si forumuri de specialitate. Ce lipseste ii un road map al actelor necesare si nu numai pentru infinatarea unei firme. Te duci la institutia X ghiseul XY unde trebuie sa ai formularul 1 si 2 completat dupa exemplele de mai jos. Dupa care te duci la Y platesti taxa de 0 lei. etc etc 

Facut in asa fel ca si unu din clasa a 4a sa inteleaga sau persoane mai in varsta care nu inteleg nimica dintr-o insiruire de pe nu stiu ce site.

 

La RoadRo trebuie vazut daca legislatia permite astfel de lucruri, sa faca cineva poza si politia sa dea amenda. Daca nu permite se vor trezi juristii de la politie cu o gramada de dosare de contestatie a amenzilor si RoadRo va face concurenta la trafictube. A fost in trecut scandalul cu radarele fixe care erau ilegale deci orice ii posibil. Din cate stiu eu cei cu parcarile filmeaza si trebuie sa se vada pe filmare si stalpul cu indicatorul de circulatie.

 

In ceea ce priveste selectia conteaza motivatia voluntarilor. Poti sa ai pe cineva cu experienta de pici in cur si motivatie aproape zero sau cu experienta foarte mica si motivatie ridicata. Totusi se putea face maratonul si open doors, nu cred ca se supara nimeni daca ii puneati separat de cei selectati deja. Sigur ati fi gasit inca cativa late sign ups care v-au scapat.

 

In fine, sigur nu eu sunt singurul care am gandit astfel.

Spor la munca GovITHub!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Andrei said:

 

De aceea s-a realizat selectia. Initial s-au anuntat 10 burse, au fost in final 20, s-au anuntat un maxim de 100 de voluntari cu care sa se interactioneze, s-a ajuns la 300. Nu incerca sa faci aluzii, ca nu-si au locul. 

Sal'tare!

 

Pai si daca face ALUZII CE? Sa faca aluzii, sa ia in maciuca tot ce inseamna govit... care e problema? Nu e normal ca tot prostu/desteptu/ingnorantu sa isi dea cu parerea? Si negativa fie ea... TREBUIE ASCULTATA. Fazele de genul "TU SA TACI" ar trebui interzise prin lege... Si nu glumesc. E dreptul fiecaruia sa isi dea cu presupusul. DREPT (platesc taxe oamenii), nu cerseala!

 

Proiectul e misto, dar... LA fel ca si altii ma uit pe idei si imi zic: au tras scuipinol peste jeg ca sa straluceasca un pic? Solutiile ar trebui sa fie dezvoltate in partea de preventie, nu in partea de cosmetizare. In plus, asa cum a zis cineva, exista masuri pentru combaterea "ceva-ului" existent DEJA? Vechi contracte, mentenante abuzive si tot asa... ?

 

Ca tehnologii folositi, peste tot, Wordpress. Un pic customizat, corect. Chiar nu se putea ambala un framework (laravel, ceva orice) cu care sa se construiasca ceva "proprietar"? E mai mare rusinea...

S-a integrat direct Google Analytics... Wtf? Serios? Pe niste site-uri Guvernamentale? Era greu de implementat un Piwik (e moka)? Si, probabil, ar mai fi vreo alte sute de bube dar astea sar in cap oricarui taran cu o cultura de tip web browsing...

Edited by Gogu_Daltonistu
Link to comment
Share on other sites

@QuoVadis Guvernul asta si-a asumat niste lucruri de care e sigur ca le poate duce la bun sfarsit, problemele de care zici tu acolo nu se fac batand din palme in 3-6 luni de un program PILOT. Daca esti rupt de realitatea locala, arunca o privire pe site-ul lor ithub.gov.ro in care vei observa ca s-a facut deja un call for action, call for ideas etc. Ce vezi mai sus sunt cateva dintre ideile fezabile in timp, cu resurse minime, propuse de oamenii ce au aplicat. Cu totii ne dorim schimbari, cu totii consideram ca se face prea putin insa majoritatea scuipam in curtea altora in loc sa intram sa-i ajutam.  

 

@gaddafi Problemele ce se confunda in general la govithub sunt fix acestea: programul nu si-a propus INCA sa intervina peste proiectele existente/viitoare pentru ca se doreste a valida modelul de lucru (pot 20 de oameni full time + 1-300 voluntari sa ridice proiecte de la zero/daca da, cat de complexe? daca nu, ar putea sa "deseneze" macar arhitectura pt. proiectele complexe impartial astfel incat sa nu mai existe subiectivism in alegerea proiectului? etc). Astfel de lucruri incearca sa le faca AICI si ACUM proiectul asta. In viitorul mandat, se vor analiza rezultatele si trage concluziile - e posibil sa fie acceptat si continuat/dezvoltat  sau e posibil sa fie inchis.

 

Entuziasmul overall asupra programului e ft mare si nu cred ca locatiile de care dispune programul ar fi putut tine un numar mai mare de participanti la hackaton in acest moment, la aceasta editie pilot. 

 

Se puteau face toate lucrurile astea mai bine? Categoric, insa de la a da in cap la a veni cu o critica constructiva e cale lunga.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

@QuoVadis Guvernul asta si-a asumat niste lucruri de care e sigur ca le poate duce la bun sfarsit, problemele de care zici tu acolo nu se fac batand din palme in 3-6 luni de un program PILOT. Daca esti rupt de realitatea locala, arunca o privire pe site-ul lor ithub.gov.ro in care vei observa ca s-a facut deja un call for action, call for ideas etc. Ce vezi mai sus sunt cateva dintre ideile fezabile in timp, cu resurse minime, propuse de oamenii ce au aplicat. Cu totii ne dorim schimbari, cu totii consideram ca se face prea putin insa majoritatea scuipam in curtea altora in loc sa intram sa-i ajutam.

 

@Andrei - sorry man, nu am vrut sa "scuip" in curtea ta sau a altora, daca asta simti. Stiu ca nu e usor sa primesti critica catre ceva ce esti investit (pe mai multe planuri). Pur si simplu puneam niste intrebari retorice, oarecum pragmatice/pesimiste in vederea alegerii proiectelor - pentru ca multe proiecte alese spre dezvoltare par a fi destinate esecului (per ansamblu) inainte de a incepe. Spre exemplu cel cu feedback-ul pacientilor.

 

Poate ar fi trebuit sa reformulez si anume: oare nu ar fi trebuit alese proiecte unde tehnologia poate intradevar avea un impact major si unde nu depinde de antecedente? Spre exemplu: cei care au peste o anumita varsta si au lucrat mai ales pe vremea comunistilor in mai multe parti din tara, acum cand ies la pensie trebuie sa umble in toata tara sa scoata "anii de munca" si sa-i duca la casa de pensii. De exemplu un unchi a trebuit sa umble literalmente in cele 4 colturi ale tarii pentru a obtine acele date. Acolo, tehnologia ar putea elimina problema rapid, caci se poate da o lege si aloca resurse sa se digitizeze toate arhivele de genul si sa fie toate intr-o baza de date simpla care poate fi cautata de catre functionarii din administratia locala unde omul vrea sa se pensioneze. Acesta e doar un exemplu.

 

Criticam alegerea proiectelor unde vor fi dedicate resursele si eforturile, nu oamenii implicati si nici initiativa. Criticam modul de abordare al initiativei: trebuie intai maturata podeaua inainte sa asterni covorul - altfel covorul, cu cele mai bune intentii, se murdareste si creeaza mai multe probleme. 


Cred ca trebuie aduse si solutii sa insoteasca criticile insa din pacate nu am solutii pentru Ro pentru ca nu mai cred ca tara isi poate reveni prin puterile proprii. Oricand ne-am zbate ca pestele pe uscat, sunt prea multe mizerii istorice adanc imbibate in popor. Oricat ar incerca guvernul actual, urmatorul, cel dupa, s.a.m.d.  Marin Preda spunea ca "numai nenorociri sau bucurii mari mai pot schimba firea cuiva" insa cred ca se aplica si pentru tara / total. Fara ceva drastic, un buton de reset, care sa ne permita sa o luam de la 0 - tot carpim si irosim inele de aur (developeri, resurse, timp, inteligenta) in ratul porcilor.


Anyway... good luck and hope that you prove me wrong!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@QuoVadis My bad, am incercat sa nu dublez posturile cu cate un reply la fiecare, expresia respectiva era la atmosfera generala din topic. Din pacate sau din fericire, pozitia care o am in proiect ma pune fix la mijloc (nu sunt nici direct implicat in ce fac oamenii acolo, dar nici nu sunt complet outsider) insa am remarcat un lucru din momentul in care a iesit informatia publica: in Romania exista mii de probleme, cred ca doar eu am auzit zeci de probleme doar discutand cu oameni random si alte cateva zeci le-am citit prin recomandarile celor care au aplicat, si toata lumea considera ca problema observata de el e mai importanta decat celelalte si e mandatory, cand defapt toate au un grad ridicat de importanta insa apar niste probleme:

- cel care identifica problema, in general este si va ramane un observator in acea zona

- exista momente in care anumite probleme s-ar dori rezolvate insa nu exista un expert aproape de decidenti care sa preia sarcina (nici un expert nu vrea sa fie etichetat ca basist, pontist etc), de aceea si fluxul asta de oameni dispusi sa ajute in perioada asta de tranzitie

- multa lume considera ca Ciolos & co sunt sclavii nostri, ce pe de o parte poate fi adevarat pentru ca sunt platiti din banii nostri, insa pe partea cealalta trebuie tratati asa cum sunt: un guvern ce a decis sa ajute intr-o perioada ft dificila nu de dragul furtului (toti aveau job-uri foarte misto in locuri mult mai linistite) ci din dorinta de a schimba niste lucruri de bun simt (atat pot si vor putea face); as recomanda sa ne raportam strict la cei care i-am ales si pe care i-am alege, pt ca aia ne promit lucruri si nu le fac, astia au promis putin si in mare isi tin promisiunile

- se sare la gatul oamenilor oricand se incearca sa se faca ceva si nu neaparat iese corect

- au o putere limitata si o folosesc asa cum pot

- in spatele fiecarui program stau oameni care muncesc si care surprinzator, in putinul timp liber ce il mai au, citesc astfel de thread-uri si e foarte demotivant cand se vede repulsia si argumentele irationale, ilogice si pline de politica ce apar intr-un subiect ft simplu

 

Last: nu sunt politician, nu-mi place shitul asta, nu stiu daca hub-ul va ramane, va evolua sau disparea, insa intre milioane de euro pe niste platforme jegoase si failute din start (vezi eRomania si muuulte altele), prefer niste pasi timizi care sa puna bazele/sau sa demonteze un model bazat pe niste KPI-uri coerente, nu "taxe" de decontat pe langa alegeri.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astazi am dat peste siteul elvetienilor. Frumos facut.

Sunt curios daca sa facut research legat de aplicatiile online ce le folosesc alte tari. Parca se lauda Ciolos la inceputul proiectului ce frumos erau la Bruxelle aplicatiile facute dar nu sa gandit sa ii timita pe cei 20 de bursieri pana acolo la un mic schimb de experienta.

 

Well done Ciolos! Nici sa copiem si sa imbunatatim nu suntem in stare si asta nu numai in proiectul GovItHub.

 

Later edit: http://www.belgium.be/en/  

                https://www.service-public.fr

Edited by gaddafi
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gaddafi said:

Astazi am dat peste siteul elvetienilor. Frumos facut.

Sunt curios daca sa facut research legat de aplicatiile online ce le folosesc alte tari. Parca se lauda Ciolos la inceputul proiectului ce frumos erau la Bruxelle aplicatiile facute dar nu sa gandit sa ii timita pe cei 20 de bursieri pana acolo la un mic schimb de experienta.

 

Well done Ciolos! Nici sa copiem si sa imbunatatim nu suntem in stare si asta nu numai in proiectul GovItHub.

 

Later edit: http://www.belgium.be/en/  

                https://www.service-public.fr

 

Bre, ce rahat carliontat tot aberezi? Nu am treaba nici cu unii nici cu altii dar nu Ciolos a facut HubIT. El a propus, la un moment dat. E bine ca EXISTA si ca sunt oameni care vor si reusesc sa miste CEVA. Orice.

V-ati invatat doar sa criticati si sa le dati praf ca voi, jiji muschi, stiti mai bine. Iaca... dupa mine, fac bine ce fac. Da, corect, sa ii criticam, sa ii injuram ca folosesc (poate) tehnici si tehnologii un pic prea open, un pic prea free... Dar hai sa nu ne cacam cu totul pe munca lor, nu de alta dar aia baga sambetele si duminicile doar pentru ca vor si aleg sa schimbe CEVA.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema este grava.
Astia cateva sute nu si-au dat seama ca sunt manipulati... Sunteti "galeata electorala", treziti-va!:)

Pai voi chiar credeti ca daca se voia face ceva serios, apela cineva la voluntari & crap? Pai cum sa nu ia firma X contractul si Y spaga? Bai, voi va credeti pe alta planeta?:))))

 

Voi credeti ca faceti ceva "acolo orice, sa incercam sa mearga, blabla", dar acel ceva este zero barat. 99.9999% din romani nu o sa stie niciodata de munca voastra si de programele pe care oricum nu o sa le faceti pana la final. O sa fiti singurii cunoscatori ca StopCozi exista. Iar totul o sa moara in spuma marii involburate a idee "bai, deocamdata este doar pilot, brainstorming, organizare". Asta desigur, dureaza pana trec alegerile:)

 

Voi chiar credeti ca daca pilotul ar trece, exista vre-un manager care poate conecta minsterele intre ele sa le faca sa comunice, sa isi dea datele care nici macar nu le au la zi, ca se poate face ceva util si functional in hatisul legislativ romanesc? Mai iesiti de pe Facebook,  mai duceti-va pe la bugetari si vedeti in ce cocina si degringolada stati.

Tara asta este derapata. O sa vi se dea acum vrajeli cat de bine e totul, ca e campanie. Sunteti intre muritori de foame, doar ca nu stiti inca...

 

Nu, atata timp cat la putere sunt oameni pusi pe merite dubioase si nu exista o echipa functionala 100%, nu o sa existe schimbare. Si persoanele destepte stau departe de troaca.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

- http://ithub.gov.ro/proiecte/

- "Pagina desprevaccin.ro îşi propune să devină principala sursă de date pentru toţi cei care vor să afle informaţii cuprinzătoare şi sigure despre vaccinurile esenţiale folosite în România."
- "Status 100% complet"

- Slap-bang WP theme: https://themeforest.net/item/enfold-responsive-multipurpose-theme/4519990

- Re-purpose logo

- http://desprevaccin.ro/tuberculoza/ "100% complet"... in comparison with https://ro.wikipedia.org/wiki/Tuberculoză

- Kudos to everybody!

 

......

 

tumblr_mbiqec1JUw1ri1mxoo1_400.gif

 

P.S. - Hostat pe server STS. Good luck pe viitor cand apar vulnerabilitati!

Edited by QuoVadis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

http://desprevaccin.ro/wp-content/themes/enfold/style.css

http://desprevaccin.ro/wp-content/themes/enfold/css/custom.css :)))))
http://desprevaccin.ro/wp-content/themes/enfold/config-layerslider/update.txt
tema copiata 1-1 exact ca de pe "nulled"

 

https://postimg.org/image/63qkjrzuz/

 

42 minutes ago, QuoVadis said:

- http://ithub.gov.ro/proiecte/

- "Pagina desprevaccin.ro îşi propune să devină principala sursă de date pentru toţi cei care vor să afle informaţii cuprinzătoare şi sigure despre vaccinurile esenţiale folosite în România."
- "Status 100% complet"

- Slap-bang WP theme: https://themeforest.net/item/enfold-responsive-multipurpose-theme/4519990

- Re-purpose logo

- http://desprevaccin.ro/tuberculoza/ "100% complet"... in comparison with https://ro.wikipedia.org/wiki/Tuberculoză

- Kudos to everybody!

 

......

 

tumblr_mbiqec1JUw1ri1mxoo1_400.gif

 

Edited by nein
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ii greu sa copiezi cu cap. Sa luam de exemplu frumoasa Australie. Cat de greu ii sa faci o distributie drupal cu cateva teme care sa stea la baza tuturor site-urile folosite de guvernul Romaniei sau dezvoltate in cadrul proiectului GovITHub?  Nu cumva ii mai usor sa ai o singura echipa care se ocupa doar de parte cms-ului la nivel central decat fiecare echipa sa lucreze pe cms separat. La nivel de primarii ii dezastru Ploiesti, Cluj si lista poate continua.

 

Am o recomandare la proiectul cu transportul public, incercati sa va orientati spre alte orase daca in Bucuresti Ratb-ul si Metrorex nu va dau informatii. Cluj, Iasi, Timisoara sunt centre mari stundentesti unde in fiecare toamna migreaza adolescenti care au nevoie de o astfel de aplicatie. Incercati sa includeti si autogarile, garile, aeroporturile, statiile de taxiuri respectiv multilanguage pentru strainii care ne viziteaza tara.

Oricum daca vreti sa copiati ce fac tarile civilizate ati dat-o in bara din nou, acolo sunt implementate de multi ani sisteme de tracking prin gps ale mijlocelor de tranport in comun, ceea ce in capitala Romaniei lipseste din cate vad.

 

Quote

Daca incompetentii astia nu stiu nici macar cati calatori au pe an, cum sa avem pretentia sa puna macar un amarat de sistem de tracking GPS pe fiecare vehicul si sa creeze un sistem online de estimare a sosirii autobuzului in statie... 

Sursa, in comentarii

 

Am zis si ma repet, GovIThub nu poate remedia direct problemele din sanatate, transportul public, lipsa parcarilor si alte institutii prost conduse.

 

@QuoVadis nu stiu de ce esti mirat din moment ce Dan Nechita membru in conducerea GovIThub si consilier de stat cu sistemele informatice in cancelaria Primului Ministru ii economist, strateg militar si mai nou IT-ist. "Pestele de la cap se impute"

 

Link to comment
Share on other sites

"Specialiștii IT din GovITHub anunță că încetează colaborarea cu Guvernul Grindeanu, după adoptarea ordonanței de urgență pentru modificarea Codului Penal. Mulți dintre participanții la acest program erau voluntari și lucrau la proiecte pentru modernizarea administrației." 

 

Sursa:http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/govithub-retragere-colaborare-guvern660814-660814

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, gaddafi said:

"Specialiștii IT din GovITHub anunță că încetează colaborarea cu Guvernul Grindeanu, după adoptarea ordonanței de urgență pentru modificarea Codului Penal. Mulți dintre participanții la acest program erau voluntari și lucrau la proiecte pentru modernizarea administrației." 

 

Sursa:http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/govithub-retragere-colaborare-guvern660814-660814

 

Frectie la picior de lemn :-j Oricum nu au rupt gura targului (nu din vina lor)

Link to comment
Share on other sites

Voi chiar credeti ca daca pilotul ar trece, exista vre-un manager care poate conecta minsterele intre ele sa le faca sa comunice, sa isi dea datele care nici macar nu le au la zi, ca se poate face ceva util si functional in hatisul legislativ romanesc? Mai iesiti de pe Facebook,  mai duceti-va pe la bugetari si vedeti in ce cocina si degringolada stat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...