Jump to content
SerbanChz

vmware windows xp

Recommended Posts

Se da urmatoarea problema: Liceul in care lucrez a fost centru de contabilitate , arhive etc

Compartimentele in sine au fost desfiintate dar bazele de date au ramas in continuare la noi .Nu pot spune ca unitatile sunt chiar antice pentru institutiile publice romanesti(windows xp ,single core pentium 4 ,512 mb ram) dar problema este urmatoarea:sunt multe rau (cel putin vreo 6 ) , si cel putin o data la luna sunt obligat sa scot una sau doua dintre unitatile din zona de depozitate a liceului (care e la mama dr*cu),sa o/le duc in secretariat ,sa o/le conectez si sa preiau datele care imi sunt necesare.(lucru care dureaza ceva timp)

Nu pot sa instalez pe curat si dupa aceea sa preiau programele de baza deoarece unele dintre cd-urile de instalare au fost aruncate de cartre fosta contabila pentru ca ocupau mult spatiu in compartimentul ei iar multe din programe nu mai exista inclusiv cu firmele care le-au aprovizionat etc..

Ca si idee eu am optat pentru conversia sistemelor de operare intr-o masina virtuala .

Am folosit vmware center converter si totul a fost ok.Am instalat si vmware player si totul a decurs normal ,sistemul de operare virtual este functional ,am reusit sa fac si internetul sa mearga dupa ce m-am jucat putin cu el(existau niste incompatibilitati cu antivirusul si niste update-uri vechi), toate programele functioneazaz ,totul bun si frumos,pana la activare.

Am tot incercat de vreo 2 zile intr-un cu diferite metode sa activez windows-ul dar nu reusesc nici neam,pur si simplu ,cum ii dau restart cum imi apare fereastra de activare..

Ma poate ajuta cineva cu niste idei ,sau cineva care s-a mai intalnit cu o astfel de problema?

Singurul lucru la care m-am mai gandit ar fi sa ii dau un repair ,dar acuma e acuma,unde mai gasesc eu o imagine de windows home edition sp2 (am tot cautat pe net si canci seederi,tot stau de 3 zile si doar ce a ajuns la 1%) ,poate are altcineva o alta idee ,ceva?

Re:Am gasit o imagine cu windows xp Sp 2 home edition ,am incercat si cu repair ,am introdus cd-key nou dar tot nu se activeaza ,cineva cu alte idei?

 

Edited by SerbanChz
Link to comment
Share on other sites

Da cu licenta ,am gasit pana la urma salvate intr-un calculator antic niste poze cu licentele calculatoarelor .

http://michaeljgirard.com/index.php/230/  am gasit inainte metoda si nu a mers activarea(pe mai multe masini virtuale ).

Oricum nu pot sa inteleg de ce pe una dintre masinile virtuale a mers cu o simpla instructiune   iar la celelalte nu...dar in fine ,astept niste idei mai bune

Edited by SerbanChz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...