Jump to content
Wav3

Impozite salarii programatori

Recommended Posts

Vin si eu cu o intebare pentru cei ce lucreza in domeniu cu carte de munca.

Stiti cumva in ce situatie nu se opreste impozitul de 16%? Aud vorbe cum ca se aplica doar pentru cei ce au studii superioare in domeniu (IT), iar pe net si pe la alte persoane aud ca legea se aplica pentru toti programatorii cu studii superioare, indiferent de meseria in care ai obtinut diploma.

 

Care din ele este adevarata?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa aduci o adeverinta doveditoare / diploma precum ca ai studii superioare in acest domeniu. Alte conditii ar fi ca firma la care esti angajat sa aiba cel putin un an activitate in domeniu si sa fi vandut in ultimul an produsele lor (software & stuff) de peste 10.000 $.

 

Acesta a fost raspunsul contabilei de la firma la care lucrez:

 

http://www.fiscalitatea.ro/ce-documente-sunt-necesare-pentru-acordarea-scutirii-de-impozit-pentru-programatori-15393/?utm_source=rev-taxe_impozite2-17082016&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&uid=72242

Link to comment
Share on other sites

Pai da, legea asta o stiu si eu, dar nu vad de unde reiese ca diploma trebuie sa fie in domeniu.

 

" c) detin o diploma acordata dupa finalizarea unei forme de invatamant superior de lunga durata sau detin o diploma acordata dupa finalizarea ciclului I de studii universitare de licenta, eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, si presteaza efectiv una dintre activitatile prevazute in anexa; "

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Ti-o spun din proprie experienta: s-a schimbat legea incepand din acest an, si e nevoie sa ai o diploma cum ca ai terminat o facultate (in orice domeniu) si sa ai o diploma de calificare nivel 5 (echivalentul unei scoli post-liceale; deci e nevoie sa ai bacul luat). Eu am terminat politehnica (o specializare care nu are legatura cu calculatoarele), si am o diploma de analist programator, obtinuta in urma unui curs acreditat pe care l-am urmat. Si dupa ce mi-am luat licenta, in acest an, am putut sa fiu si eu scutit de acele impozite. :)


Bineinteles, cealalta solutie e sa ai o diploma de studii superioare in domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...