Jump to content
ironmanro

GSM signal repeater/booster Merita sau nu ?

Recommended Posts

Salut. In zona in care stau semnalul gsm e cel mult penibil. Trebuie "sa urc pe gard" ca sa pot vorbi ok. In casa am semnal sporadic si decat in anumite locuri.

 

Am gasit pe okazii un amplificator de semnal gsm aici. Amplificator semnal pentru telefoane Micro-Power Repeater

 

Intrebarea mea este merita? A folosit cineva asa ceva ? Adauga delay ?

 

Nu e reclama, nu am nimic de a face cu produsul, sunt doar disperat ca trebuie sa ies afara cand vreau sa vorbesc la telefon mai ales ca nu mai e mult pana la iarna.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Legale:

1) Echipamente (puncte de acces), ce funcţionează la puterea maximă a emiţătorului de 100 mW (staţia de bază şi retranslatorul sistemului de radioacces al abonatului);


2) Echipamente, ce funcţionează în regim „punct-multipunct” sau cu putere maximă a emiţătorului de 100 mW (staţia de bază, staţia de abonat a echipamentului de radioacces);


3) Echipamente, ce funcţionează în regim „punct-punct” sau cu putere maximă a emiţătorului de 100 mW

 

Mai multe detalii iţi poate da @CD-RAY precum si o recomandare.

 

Vorbeşte cu operatorul tău daca iti dă voie sa emiţi/amplifici. Întreabă şi de un amplificator, din câte ştiu ar trebui să îţi ofere el echipamentul necesar.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din partea operatorului (nu dau nume...incepe cu v) nu ma mai astept la nimic, mai ales ca am trecut pe cartela dupa ce a incarcat la modul nesimtit abonamentul facut pe firma.

 

Nu stiu ce sa mai zic, nu imi imaginam ca am nevoie de n'spe mii de avize si aprobari pentru asa ceva.

 

LE:

Ce sa zic, eu ma gandeam ca trantesc antena de exterior pe un stalp, bag saracia aia in priza si am semnal cat de cat si in casa.

Edited by ironmanro
Link to comment
Share on other sites

Deci, ca sa poti avea semnal unde intoarce uliul cu frana de mana... intrii in TELEFON > SETARI > MAI MULTE RETELE sau (CONEXIUNI SI RETELE) > RETELE MOBILE > MOD RETEA > SI ALEGI IN LOC DE LTE/WCDMA/GSM sau WCDMA/GSM, ALEGI NUMAI GSM! Dupa iti trece semnalul prin filtrul de semnal doar cel de GSM, NU SI DATELE MOBILE, O SA ITI APARA in loc de H+ sau 4G sau 3G acel semnal vechi "E", ei atunci iti da putina banda DE NET si iti incarca SEMNALUL GSM! Daca vrei internet ALEGI LTE/WCDMA/GSM si ai 4G,3G sau H+ dar iti scade SEMNALUL GSM!

 

 

Succes! 

Edited by albastrel
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, albastrel said:

Deci, ca sa poti avea semnal unde intoarce uliul cu frana de mana... intrii in TELEFON > SETARI > MAI MULTE RETELE sau (CONEXIUNI SI RETELE) > RETELE MOBILE > MOD RETEA > SI ALEGI IN LOC DE LTE/WCDMA/GSM sau WCDMA/GSM, ALEGI NUMAI GSM! Dupa iti trece semnalul prin filtrul de semnal doar cel de GSM, NU SI DATELE MOBILE, O SA ITI APARA in loc de H+ sau 4G sau 3G acel semnal vechi "E", ei atunci iti da putina banda DE NET si iti incarca SEMNALUL GSM! Daca vrei internet ALEGI LTE/WCDMA/GSM si ai 4G,3G sau H+ dar iti scade SEMNALUL GSM!

 

 

Succes! 

Merci @albastrel , netul oricum nu il foloseam pe telefon. Parca se vede o mica inbunatatire, acum are 2 liniute nu doar una.

Link to comment
Share on other sites

 

21 hours ago, albastrel said:

Deci, ca sa poti avea semnal unde intoarce uliul cu frana de mana... intrii in TELEFON > SETARI > MAI MULTE RETELE sau (CONEXIUNI SI RETELE) > RETELE MOBILE > MOD RETEA > SI ALEGI IN LOC DE LTE/WCDMA/GSM sau WCDMA/GSM, ALEGI NUMAI GSM! Dupa iti trece semnalul prin filtrul de semnal doar cel de GSM, NU SI DATELE MOBILE, O SA ITI APARA in loc de H+ sau 4G sau 3G acel semnal vechi "E", ei atunci iti da putina banda DE NET si iti incarca SEMNALUL GSM! Daca vrei internet ALEGI LTE/WCDMA/GSM si ai 4G,3G sau H+ dar iti scade SEMNALUL GSM!

 

 

Succes! 

*#*#4636#*#* on your device and selecting "Phone information"  GSM only  http://www.speedguide.net/faq/gsmwcdma-auto-or-gsm-only-setting-on-android-phone-408

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...