Jump to content
QuoVadis

A Loud Sound Just Shut Down a Bank's Data Center for 10 Hours

Recommended Posts

28 minutes ago, Nytro said:

Cu alte cuvinte, daca te duci intr-un data center si urli ca disperatul, e posibil sa strici cateva servere. Interesant...

 

Mda... cica zgomotul era de 130dB. O portavoce sanatoasa de 45-50W scoate cam pe acolo. Deci daca ma duc la @AGSQ in datacenter si racnesc cu portavocea: "Muie @Zatarra!, Muie @Zatarra!" ii bulesc serverele :-?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Byte-ul said:

Datacenterul sau chestia cu portavocea?

 

Toata povestea asta cu: "cantam prin datacenter si s-au futut HDD-urile".

E imposibil sa se futa toate HDD-urile dintr-un server in conditiile astea. Sa nu mai spun ca, banca fiind, nu cred sa fi avut doar un server.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, robyyxx2 said:

Eu ma mir ca nu aveau SSD-uri, totusi e o bamca mare si isi permit. 

 

Toate statisticile si raporturile pentru firme is facute cu cron-joburi, aproape nimic nu e "programatic" la ei in site, aproape tot e pre-made si pre-calculat, chiar daca ar fi un plus, per total la performanta nu cred ca s-ar simti asa tare

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, robyyxx2 said:

Eu ma mir ca nu aveau SSD-uri, totusi e o banca mare si isi permit. 

De la 130dBi, la fel cum acele ca la pick-up de la HDD-uri sar de pe piulita. La SSD-uri din cauza vibratiei sunetului excesive, se agita la nivel molecular atomii de curent care transporta informatia prin boardul pre-made pe care sunt asezate cipurile NAND de memorie cu write/read definite, si provoaca cum ar veni o supra incalzile a enviromentului si la pierdere importanta de date gen input/output error...

 

E naspareala cu astea...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DuTy^ said:

De la 130dBi, la fel cum acele ca la pick-up de la HDD-uri sar de pe piulita. La SSD-uri din cauza vibratiei sunetului excesive, se agita la nivel molecular atomii de curent care transporta informatia prin boardul pre-made pe care sunt asezate cipurile NAND de memorie cu write/read definite, si provoaca cum ar veni o supra incalzile a enviromentului si la pierdere importanta de date gen input/output error...

 

E naspareala cu astea...

Ti se agita tie neuronii in kreyer de la debitatul de prostii mai degraba.

 

sa te fut, mi-am irosit postu 2000 pe tine.

Edited by Byte-ul
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Byte-ul said:

Ti se agita tie neuronii in kreyer de la debitatul de prostii mai degraba.

Nu mai vorbii daca nu stii. Eu am schimbat 3 SSD-uri de 16TB pana acum. O gramada de bani. Nu stiam de la ce e pana nu am vazut sitrea asta care mi-a limpezit mintea si m-a spalat de pacate.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, QuoVadis said:

 

Mda... cica zgomotul era de 130dB. O portavoce sanatoasa de 45-50W scoate cam pe acolo. Deci daca ma duc la @AGSQ in datacenter si racnesc cu portavocea: "Muie @Zatarra!, Muie @Zatarra!" ii bulesc serverele :-?

 

Ma indoiesc, nu stiu ce scoate o portavoce, dar concertele metal sunt foarte aproape de limita legala sau peste si stiu ca sunt in jur de 115-120 dbi. 130dbi este un zgomot extrem de puternic, iar in articol spune ca aparatul nu putea masura mai mult.

Iar faza aia cu atomii de curent, e buna de bashed.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, robertutzu said:

 

Daca se uita bine pseudo-ziaristul/jurnalistul Dorin Lazar ar fi vazut ca acel raport CISCO era facut in 2009. Din 2009 pana in 2016 se putea schimba distanta dintre data centere.

Dar de ce sa oboseasca sa verifice informatiile din doua surse?  El are blog scrie ce vrea sau mai bine zis ce il duce capul.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gaddafi said:

 

Daca se uita bine pseudo-ziaristul/jurnalistul Dorin Lazar ar fi vazut ca acel raport CISCO era facut in 2009. Din 2009 pana in 2016 se putea schimba distanta dintre data centere.

Dar de ce sa oboseasca sa verifice informatiile din doua surse?  El are blog scrie ce vrea sau mai bine zis ce il duce capul.

 

nu e vorba de distanta e vorba de redundanta cea specificata de cisco asa cum zici si tu asta in 2009 daramite in 2016

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Da, problema in datacenter-ul ING a fost cauzata de sistemul care protejeaza datacenter-ul de incendiu.

Problema este ca furnizorul sistemului respectiv inca nu are o rezolvare pentru aceste situatii. Sunt multe datacentere in Romania care au instalat sistemul respectiv asa ca in viitorul apropiat este posibil sa mai auzim de astfel de cazuri...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...