Jump to content
!_30

Vrei sa devi un informatician de renume ?

Recommended Posts

!_30 este adevarat ce spui tu numai ca aici am gresit eu am luat din toate cate un pic si acum am realizat ca nu mai stiu mai nimic :|. merita citit de cei care sunt la inceput dar si de cei care au inceput inainte si au realizat de fapt ca nu sunt indeajuns de buni eu nu ma cred bun sunt doar un n00b nu mie frica sa recunosc ;) mai bine spun ca sunt n00b decat sa spun ca sunt bun si sa nu fie asa.

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ce spui tu acolo. Cred ca daca ar fi sa rezumi ideile principale ar suna asa: 1.mai bine decat sa inveti mult dar sa nu retii nimic, inveti mai putin dar retii ce ai invatat.

2.invata sa te aperi si abia apoi "sa ataci"

3.nu doar notiunile care par complicate pot face din tine un expert

Eu cel putin, mesajul asta l-am extras din ce ai zis. Bravo pentru text ne esti de ajutor. :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo i_30. Foarte bine zis. Multi cred ca daca iau cu coy&paste un cod, il pun pe un site sau in alta parte si merge smecheria gataaa, sunt destepti, sunt hackeri.

Ca o paranteza, pe un alt forum de genul asta, un membru a postat codul simplu unui applet care cauta fisiere text in C:\Program files si le uploadeaza pe un FTP. Lumea era uluita de cata inteligenta a dat dovada tipul, cum de a putut sa gandeasca si sa scrie asemenea program genial :) . Si acolo, ca si aici cred ca sunt multi plozi care fac lucruri pe care nu le inteleg.

Exact cum a spus si i_30, este foarte importanta temelia. Invatati Pascal, treceti la C, la Java. Cititi Tanenbaum, intrebati Wikipedia, etc. Tot timpul e cate ceva de invatat.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

voi cereti pustilor sa aiba rabdare ... e frumoasa informatica , dar si psihologia e buna la ceva ....

exista o balanta intre controlul pe care il exerciti asupra altora si controlul pe care il exercita altii asupra ta ... cei ce se apuca de hacking au nevoie sa echilibreze aceasta balanta cat mai repede ... cand colegul de banca are tel de cateva sute de euro si tu un amarat de nokia cu symbian incerci sa arati ca ala e scump si atat al tau face mai multe ..... nu ai timp sa-ti raspunzi la intrebarea "cum ?" sau "de ce ?"

Pascal si C++ la scaoala .. asta e o gluma ... cei mai mari informaticieni sunt barbatii si cu toate acestea eu aveam in liceu 4 profesoare de informatica .... de ce ? ... poate pentru ca mediul privat le-a respins , poate din motive intemeiate ...

poti afirma ca intelegi un lucru abia atunci cand il poti explica bunicilor si ei sa inteleaga .... sa afirmi ca intelegi domeniul informatic si ca il poti explica unei clase de 30 de suflete .... toate astea pentru 8 mil / luna .... pe cale de consecinta logica poti afirma ca foamea iti creeaza placere si nimeni nu ar avea curaj sa te contrazica

deci fenomenul hackerului de carton este de inteles ... este o aberatie comportamentala creata de societate ... si nu cred ca acest tutorial va putea schimba ceva , desi recunosc , ideea de la care s-a plecat este realista si perfect aplicabila in orice domeniu (baza face diferenta intre profesionisti si "lautari").

Link to comment
Share on other sites

Pi sunt foarte nou pe forum...si foarte interesat sa invat multe...imi place mult programarea(p.s.: sunt elev in cls a X-a la CNITV) numai ca mi se par inutile problemele lucrate la scoala...majoritatea tinand de matematica(la inceput)...odata cu invatarea lucrurilor care tin de partea de soft...creari,sortari,si tot felul de operatii pe structuri de date, metode de programare etc...am inceput sa plac foarte mult informatica...(nu cred ca as fi ajuns sa stiu macar atat daca nu as fi fost interesat sa citesc anumite carti...de exemplu o carte pe care o recomand cu toata increderea, desi inca nici eu nu o stapanesc in totalitate...este :Totul despre C si C++...scrisa de Dr.Kris Jamsa & Lars Klander...ed. Teora...-cam veche dar contine niste chestii luate de la 0...si chiar si o parte de programare in c++ in windows...nu in DOS).

Am postat de fapt ca sa spun ca eu am inceput info la liceu...direct cu C++...stapanesc binisor limbajul...insa sunt convins ca exista multe lucruri pe care nu le cunosc...deci...!_30...crezi ca ar fi trebuit sau ar trebui sa mai studiez pascal`ul daca m-am obisnuit cu C++`ul?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc !_30 pentru acest text grozav.

ideea este ca ai nevoie de o baza, atat din punct de vedere al cunostintelor ci si din punct de vedere al modului cum gandesti un program, o ecuatie, o problema.

Ceea ce a punctat el este ca prin exact acele probleme de matematica care iti dispac tie 630r63 tu esti educat sa gandesti intr-un anumit fel, sa interpretezi problemele intr-un anumit fel. Gandeste-te in felul asta, tu acum faci pascal si probleme matematice, mai tarziu poate o sa vrei sa lucrezi pentru o firma care creaza jocuri, o sa ai nevoie de niste cunostinte solide de matematica si cum sa transpui aceasta matematica in cod, altfel jocul respectiv nu va putea fi realist. Eu unul am trecut si de liceu si de facultate, si sincer imi pare rau ca nu m-am tinut mai bine de matematica, de inteles o intelegeam bine doar atentia era problema mea. Acum de vreo 2-3 ani tot incerc sa invat programare, am incercat si pyton, si perl, si bash, si html si c, intr-un final m-am oprit asupra c++ nu stiu de ce dar pe acesta l-am inteles, i-am inteles logica. Ce-i drept ca am si gasit o carte buna dar si o comunitate buna unde am invatat unele lucruri(chiar daca sunt inca la inceput spre exemplu am putut sa fac singur o aplicatie care sa primeasca o anumita data, ora,minut, secunda, si la acea data sa creeze un semnal sonor - o alarma, acela a fost un proiect pe care eu mi l-am propus a fi gata pana in noaptea de revelion si am reusit, iar la ora 00:00 programul a dat intr-adevar acea alarma :D ) revenind ideea e ca fara o baza nu faci nimic, si daca te apuci sa inveti un limbaj de programare invata-l pana la capat, invata-i principiile, invata-i sintaxa, invata-i dedesupturile, invata cum functioneaza acel program, invata de ce a fost facut asa si nu altfel, iar abea dupa ce ai invatat toate astea vei putea sa treci la alt limbaj mai avansat iar trecerea v-a fii cu adevarat mai usoara pentru ca principiile de programare sunt in o mare masura cam aceleasi : siguranta tipurilor de variabile - la transformari dintr-o variabila in alta, aranjamentul codului pentru a putea fi inteles de altii si multe alte chestii.

Link to comment
Share on other sites

sa inveti C# este destul de greu eu sunt pe clasa a X (odobescu pitesti) si fac informatica cu cea mai slaba profesoara din liceu ceilalti profesori de informatica nici macar nu vorbesc cu ea. am cautat pe net niste tutoriale de C#(asta fac la sc) si am incercat sa pricep ceva si este destul de greu sa intlelegi fara un profesor. Acum m-am mai luminat si chiar vreau sa invat ca se ingroasa gluma si materia merge inainte chiar daca nimeni din clasa nu stie nimic (din cauza profesoarei).. aveti vreun sfat pentru mine pentru a putea invata de la 0 C# dar preferabil fara meditatii (vorbisem cu un membru respectat al forumului dar el stie doar pascal si nu are timp sa ma invete pe mine :P)

Link to comment
Share on other sites

sa inveti C# este destul de greu eu sunt pe clasa a X (odobescu pitesti) si fac informatica cu cea mai slaba profesoara din liceu ceilalti profesori de informatica nici macar nu vorbesc cu ea. am cautat pe net niste tutoriale de C#(asta fac la sc) si am incercat sa pricep ceva si este destul de greu sa intlelegi fara un profesor. Acum m-am mai luminat si chiar vreau sa invat ca se ingroasa gluma si materia merge inainte chiar daca nimeni din clasa nu stie nimic (din cauza profesoarei).. aveti vreun sfat pentru mine pentru a putea invata de la 0 C# dar preferabil fara meditatii (vorbisem cu un membru respectat al forumului dar el stie doar pascal si nu are timp sa ma invete pe mine :P)

Cauta manual prin biblioteca liceului sau eventual uita-te dupa o carte in romana sau engleza (dupa preferinta) pe net ori in format electronic (PDF) ori la o librarie online si te orientezi dupa continut (in cazul pdf-ului) sau al descrierii (in cazul librariei online). Ori tragi la imprimanta, ori cumperi cartea sau o citesti la calculator. Nu in ultimul rand, PRACTIC? (scrie cod), foarte, foarte mult! Scrie de nebun, de la chestii mici la ce altceva iti trece prin minte si te pot lasa cunostintele (te poti apuca de challenge-uri sau eventuale proiecte fie personale, fie teme din liceu). Indata ce simti ca stapanesti bine tot ce stii pana acum, treci mai departe, avanseaza, iar cand simti ca te plictisesti citeste altceva, o carte interesanta, un roman politist nu stiu, altceva, iesi afara, dar daca simti ca e o obligatie sa inveti C# sau o simti ca pe o greutate care trebuie sa o cari, te sfatuiesc sa te orientezi spre altceva sau sa iti gasesti altfel cheful si pofta de a invata, altfel, nu vei face nimic, trebuie sa faci din placere si nu din obligatie (parerea mea).

Asta este opinia mea personala si cam ce simt eu, acum depinde de tine cum simti, ce nevoi ai etc.

Cat despre profesoara? Daca e buna fute-o, daca nu, poti sa o "arunci la gunoi".

Link to comment
Share on other sites

Invata si ceva Linux , Unix , nu-ti fie rusine , sa fi " n00b " , experimetenaza , intreba , asa au ajuns si cei experti , mari adminstratori de retea.Joaca-te ani de zile , joaca-te ore , joaca-te zile , dar fi sigur ca ai inteles.Ai obosit si nu mai ai chef , ti-e lene , si prietnei , te astepata la usa , du-te la ei , intoarce-te cand asimti tu nevoia , o ora cu chef , de invatat , e mult mai mare , decat o saptamana fara chef , doar asa .. Invata cum functioneaza , sa fi sigur ca tu intelegi , nu te baga peste notiuni mai complcaite, doar pentru ca alti stiu , invata partea ta , si ei au facut la fel , distrza-te nu lasa computerul sa-ti acapareze mica viata pe care o ai.

Foarte adevarat , si mie mi se intampla sa ma astepte prietenii la usa sa ies la un fotbal ceva , si nu prea ieseam cu ei , mai mult stateam in casa , sa invat mai repede etc.Uitand unele chestii , la scoala pricep cel mai bine in orice caz ;).

Frumos Articol.Nu-l citeam niciodata daca nu dadeam de el prin new posts , deci multumesc flubber si m0rphic :).

Link to comment
Share on other sites

Salut am citit tot din acest tutorial si ma framanta un lucru. As vrea sa stiu ce ar trebui sa invat ... adica mai explicit sa fie asa (eu stiu mai mult webdesign si am sa pun o monstra):

1.Html

2.CSS

3.Photoshop

....si asa mai departe.

Sunt incepator la chestii: din ce este compus calculatorul, cum funcioneaza... etc..(stiu si eu ce e de baza...ce e o placa video si ceea ce e mai vizibil :">.)

Chestia e ca nu stiu care pe care frecventa merge ... versiuni si altele.. (sper ca ati inteles la ce ma refer, pe jumatate..macar)

Nu sunt la un profil de programator sau tehncian in it ..etc.. acum sunt clasa 10 la un profil de Turism si Alimentatie .. si nu imi place .. n-am satisfactie..:| .

De aceea cred ca o sa-mi fie mai greu...sau nu?

V-as ruga sa-mi postati si niste nume de manuale de unde as putea sa invat chestii interesante. Vreau sa invat de la 0 pana la un rang de "informatician".

S-ar putea sa-mi puneti aici: de unde pronesc sa invat, cum sa invat, din ce sa invat, ceea ce trebe sa invat ?

V-as fi foarte recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

eu lucrez pentru un ISP mare european. Am invatat multe in materie de retelistica, si sunt 2 persoane care mi-au spus ceea ce a scris si !_30.

1. primul e un roman din Germania cu multe ani de experienta in spate care mi-a zis ca atunci cand incepi sa inveti din ce in ce mai multe iti dai seama cat de mic esti si ca defapt nu sti nimic.

2. un tip de 57 de ani care mi-a zis ca adevaratii hackeri si profesionisti nu sunt cei care ii vedem la stiri gen: pusti de 15 ani a furat ceva informatii de la NASA! adevaratii stau in spate. aia sunt victimele.

am observat cu timpul ca aveau dreptate.

eu am cam facut ce a scris !_30 acolo si cand ma intreaba cineva unde lucrez si ce fac, pot sa spun asta cu mandrie si ma simt bine in pielea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...