Jump to content
!_30

Vrei sa devi un informatician de renume ?

Recommended Posts

foarte frumos si sfaturi bune nu am ce zice.. decat ca imi aduc aminte de mine pe calculator cu win 95, primul calculator busit al doilea calculator busit al treilea busit si intr-un fine evrika dar totusi tin manualul langa mine la orice fac caz ca uit nu imi aduc aminte vreau sa ma documentez un piculet.. it's good to have google si manualul.

Link to comment
Share on other sites

o sa fac si eu la fel ca restul celor care au postat inaintea mea si o sa incep prin a te felicita! cred ca este prima oara cand interactionez direct cu tn(cel putin asa cred) si vreau sa spun ca sunt in totalitate de acord cu ce spui acolo, mai mult chiar, m-am regasit in randurle tale...

incerc sa invat diferite chestii incercand sa ocolesc baza sperand ca o voi prinde din mers dar de ceme mai multe ori ajung sa nu inteleg mare lucru si in cel mult o sapt sa uit ce am invatat deja chiar...

te felicit din nou pentru initiativa avuta pentru a spune lucrurilor direct!

bafta in continuare!

Link to comment
Share on other sites

In aceasta lume exista 3 tipuri de oameni :

-cei care vor sa puna mana pe lucruri faine platindu-le, fara sa-i pese cum functioneaza ci doar k functioneaza; (mi se par oameni cinstiti);

-cei care au studiat timp de 2-3 ani buni, poate chiar mai mult, in fata manualelor, NU neaparat in fata tutorialelor de pe google; (ce-i pe care ii admir cel mai mult si cei care incearca sa-i sfatuiasca si sa faca tutoriale pentru a III-a clasa care sunt...);

-cei care vor totul precum fulgeru, cei care n-au rabdare si nici nu ar credita pe profesionistu' care l-a indrumat deoarece vor sa iasa in lumina fiind deodata mega-inteligenti. (categoria pe care o detest, desi 60%-70% cam asa sunt);

Ce pot spune este ca am facut si eu parte odata din categoria a III-a, dar mi-am dat seama ca daca ma dau rotund cu programele unor profesionisti eu nu ajung nici unde mai aproape de a intelege cum functioneaza... sa chiar sa fac asa program...

Este foarte important ce a zis ! 30 si sper sa fi luminat mintile celor care se cred buricul pamantului pentru ca este o cale lunga de manuale si alte carti invatate pentru a deveni un adevarat informatician !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc "maestre"..cel putin pe mine tutorialul m-a miscat...exact cum a spus un catal1n.,expresia cu Thomas Edison:"Geniul este un procent inspira?ie si nou?zeci ?i nou? transpira?ie"

Mai rar oameni ca tine...

"Omul intelept nu-si calculeaza sansele. El isi fixeaza telul si apoi il atinge." Lao Tse
,intotdeauna am crezut in indemnul acesta!!

Tocmai am citit presa si am vazut un pasaj extrem:)pe noi romanii,"Ne atrage tocmai ce ne lipseste...hmm..faza asta o stiam ca maxima a unui poet francez:-?

Link to comment
Share on other sites

da. foarte bun tutorialul. ;-) as vrea si eu sa invat programare :confused: dar nu stiu de unde sa incep :((. ma poate ajuta cineva ?

Pentru programare web HTML, CSS, Javascript, PHP, SQL, XML etcetera, ai http://www.w3schools.com/

Pentru C++ recomand http://www.cplusplus.com/doc/tutorial iar coduri sursa gasesti pe http://planetsourcecode.com .

Pentru aprofundare SQL ai www.sql-tutorial.net

Pentru carti de specialitate in format PDF ai www.flazx.com

Sunt mult, mult, mult mai multe dar poti sa incepi cu astea.

Link to comment
Share on other sites

foarte tare postarea...merita memorata,

dar la parte cu (Hackeri apar , in dorinta de a" isibate joc " de acesti necopti in domeniul informatici , care nu sunt in stare sa-si securizeze sistemele , deoarece nu au inceput corect.) ...as pune accentul pe Crackeri nu Hackeri

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...