Jump to content
mEeNNtA

Alergare de rezistenta.

Recommended Posts

Salut, am o problema, peste putin timp o sa o proba sportiva de rezistenta care consta in alergarea a 2000 metri in 8:20, am inceput sa ma antrenez, am alergat cam 1km fara oprire dupa am stat putin si am mai alergat in jur de vreo 500 metri, a 2-a zi a inceput sa ma doara tibia la ambele picioare, a trecut cam 5 zile de cand am alergat si mai simt inca durere la tibiile de la ambele picioare daca incerc sa alerg, oare e vorba de febra musculara cum am fortat prea dintr-o data? Nu am facut incalzire inainte sa alerg deoarece am uitat :-/, am alergat pe asfalt.

PS: am alergat pe banda la sala 1.4km si a 2-a zi nu am avut problema de genul nu m-a durut nimic la picioare.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Lasa alergatu' si apuca-te de romana. Nu serios, chiar fa-o.

 

Legat de subiect, un doctor ar fi mult mai in masura sa-ti dea detalii despre asta. Aici o sa gasesti doar caterinca, misto si poate doua 3 sfaturi super opinion-based. Bafta.

Edited by MrGrj
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, QuoVadis said:

Pacat ca nu faci febra musculara la etajul superior. Defapt acolo e totul neted daca ai ajuns sa postezi asa ceva pe un astfel de forum.

Am postat la Off-Topic subiectul.

Dar daca voi sunteti deaia cu burta de la cipsuri si cola care aveti bratele si picioarele ca stixurile si nu aveti nici o legatura cu sportul va inteleg frustrarile. Decat sa comentati aiurea mai bine treceati mai departe.

Edited by mEeNNtA
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mEeNNtA said:

Am postat la Off-Topic subiectul.

Dar daca voi sunteti deaia cu burta de la cipsuri si cola care aveti bratele si picioarele ca stixurile si nu aveti nici o legatura cu sportul va inteleg frustrarile. Decat sa comentati aiurea mai bine treceati mai departe.

 

Nu e vorba de burta sau grasime - treaba e simpla: ori esti prost, ori esti natarau.

 

Daca iei in seama sfaturi de aici in asemenea privinte esti prost.

 

Daca nu le iei in seama si in schimb pierzi vremea altora, capeti putina atentie si dai cu "batzul in gard" esti natarau.

 

Simplu :-?? 

 

P.S. etajul superior tot neted iti e

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

La febra musculara ai un sentiment de arsura/caldura, la probleme de articulatie simpti intepaturi care pot radia spre tibie. Ultima se poate datora incaltamintei de proasta calitate care nu iti sustine arcada piciorului plus posibilitatea de a avea platfus. Subliniez ca singura diferenta intre cele doua alergari poate sa fie incaltamintea deoarece la sala ii normal te duci cu alti sneakersi decat cu cei care mergi pe strada.

 

Legat de performanta daca vrei rezistenta fara antrenament baga pe propria raspundere niste EPO sau alte medicamente pentru cardiaci care cresc numarul de globule rosii, presupun ca nu iti fac test antidoping dupa. O alta varianta ii reprezentata de alimente care iti crescu numarul de globule rosii.

 

P.S. Se mai folosesc si pufurile pentru astmatici ca o metoda de a creste capacitatea fizica.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prima data încearcă sa faci toată distanta (poate chiar puțin mai mult, pana în 2.5), fără sa ții cont de timp, la un ritm ok pentru tine, dar puțin peste zona de confort. Ulterior mărește ritmul încet pana ajungi sa faci distanta în 8 minute sau mai puțin, sa știi sigur ca nu o sa fie probleme. 

 

De asemenea, cum ți s-a mai zis, fa încălzire și nu de gura lumii, ci ca asa trebuie pentru a evita accidentările. 

 

Cumpăra echipament corespunzător. Adidași de alergare asfalt nu trail sau air max sau de baschet. Trebuie sa fie ușori, cu talpa moale ca sa atenueze impactul asupra gleznei/genunchiului. Tricou tehnic, strâns pe tine. Pantaloni scurți, care sa nu te incomodeze când ridici genunchii. 

Echipamentul nu trebuie sa fie de profesionist, nu ai nevoie momentan, poți sa cumperi toate astea cu puțin peste 100 RON de la Decathlon. 

 

Nu alerga în fiecare zi, muschiul trebuie sa se odihnească. Lasă măcar 1 zi intre, sau chiar 2.

 

Pe banda e mai simplu, dacă nu alergi afara când începi sa faci asta o sa vezi ca e mai incomod, ai vânt, aer mai rece. Aleargă afara pe cat posibil. Pentru distanta scurta și de mica durata e ok pe asfalt, dar pentru distante lungi și dese evita-l. 

 

In principiu oricine se poate apuca de alergat și sa atingă o oarece performanta, dar cu antrenament. Nu mănânca cu o ora doua înainte sa alergi. Încearcă sa ții și oarece dieta. 

 

Multa bafta.

Edited by SirGod
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2016 at 5:32 PM, aelius said:

Cea mai importanta faza a unui antrenament de calitate este incalzirea. Fara incalzire te poti si accidenta.

E febra musculara. Sper ca ai echipament pentru alergare (in special incaltaminte de calitate pentru running). 

Da aprob si eu am inceput usor. Si cel mai important este incaltamintea pe tipul de picior pe care il ai .

cel mai bine este sa faci 5 minute de intideri .

ca sa ajungi la timpul acela iti recomand sa cauti locuri cu diferenta de nivel.

un alt sfat ari fi sa alergi in sprinturi mai tarziu, exemplu 50 de metri la viteza maxima (alergat pe varfuri)  dupa care 100 la o viteaza mai mica.

Eu la 28 de ani am alergat 1/2 marathon si la 29 un maraton complet , dar asta dupa 2 ani de antrenament zilnic.

am reusit totusi sa ma accidentez la piciorul sting in primul an deoarece alergam ca nebunul fara noima.

Oricum alergatul e mai bun ca sexul :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce spui tu se numeste "shin splints" https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/shin-splints/symptoms-causes/syc-20354105 

Deoarece nu alergi in mod normal, tibia nu e obisnuita cu socul alergarii. Pantofi special de aleregare, alergare pe durate mai mici la inceput, incalzire inainte de alergare, ai grija la postura/felul cum alergi/calci cand alergi. Cu timpul dispare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...