Jump to content
Nytro

Black Friday

Recommended Posts

Ca sa priceapa toata lumea. Pretul final al unui produs este compus din pretul de fabricatie + profitul fabricantului + profitul intermediarului + pretul transportului + taxe vamale, acize, tva + comisioane procesator plati + alte taxe (exemplu taxa verde). Intrucat taxele, acizeele si tva nu scad, singurele componente care pot fi reduse sunt adausul comerciantului si profitul fabricantului.Fabricantul reduce profitul pentru a scapa de stocuri in cazul lipsei cererii, iesirii din fabricatie a unui model/produs invechit, etc, insa nu veti vedea preturi "reduse cu x%" decat in reclame.  Astfel, eu, magazinul pulimag, cumpar produsul pulenkur cu 10 unitati monetare, ai stabilesc un adaus comercial de 300%, al listez la pretul de vanzare 30 unitati monetare, si ai aplic o reducere de 50%. In concluzie, al vand cu 15 unitati monetare, si babuinii se ingramadesc sa cumpere cu 15 produsul care costa 30.Daca ar fii publicate preturile de vanzare la poarta fabricii ati avea surprize sa constatati ca un produs pe care ati platit 15 unitati monetare la magazinul online la poarta fabricii se vinde cu 3 unitati monetare. Restul sunt toate rahaturile amintite mai sus, si cel mai mare rahat este "partea statului", adica taxe, tva, acizee, alte taxe, etc.

Edited by Sithalkes
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

10 UM cu adaos comercial 100% duce pretul de vanzare la 20 UM, deci si prin urmare 300% ii 40 UM.

Acuma chiar nu ma mira cum jumatate din societatile comerciale sunt in insolventa, cu asa mari economisti chiar ne meritam soarta.

 

@Sithalkes ce zici de asta, vand pe zi 10 laptopuri cu adaos de 200 UM vine black friday si imi reduc adaosul la 10 UM si vand 201 laptopturi. Parca am facut cu 10 UM mai mult.

Cum se zice nu ii prost cel ce cere ci acela care da.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca a trecut black fraierday am vazut 2 oferte decente de laptopuri pentru saraci la 100 GBP:

https://www.savvibuy.com/collections/laptops/products/lenovo-11-6-inch-ideapad-100s-intel-atom-2gb-32gb-laptop-red

https://www.savvibuy.com/collections/laptops/products/hp-stream-11-y051sa-11-6-laptop-purple

 

Free Europe Delivery by UPS

Edited by QuoVadis
Link to comment
Share on other sites

La eMAG sunt ceva reduceri cu voucher "eMAG16ani".

Reducerile (la multe produse) sunt mici, dar pe bune. Orice produs, reducere 5%. Ma uitasem la Huawei Mate 10 Pro, reducerea e reala de 170 RON.

La anumite categorii sunt reduceri de 10%-20%-30%. Poate va ajuta.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...