Jump to content
Xenon123

Scenariu Apocaliptic.

Recommended Posts

Salut , din lipsa ocupatiei tot ma gandesc la anumite scenari ,  ceva ipotetic , sa presupunem ca o  super furtuna solara loveste pamantul , spre deosebire de 1859 , cand ultima mare furtuna a avut loc , telegraful find singurul aparat electronic afectat  , in lumea moderna totul depinde de electricitate , sansele sa fim loviti direct de catre o furtuna sunt destul de mici dar nu inexistente , omenirea posibil fiind  trimisa inapoi in "epoca de piatra"  .

 

Scenariul.

 

Pastrarea datelor .

 In lumea moderna , nu foarte multe persoane  mai folosesc date "fizice" ,  majoritatea informatiilor sunt digitale , si aici vreau sa deschid un subiect anume , este vorba de amintirile noastre , "mostenirea tehnologica".

 

Eu personal nu detin foarte multe poze/date fizice , majoritatea se afla pe camera digitala , in telefon , sau in HDD/SSD-ul Pc-ului

 

Ce metoda credeti ca este mai eficienta in a pastra datele ? , sperand ca omenirea va rezolva problema electricitatii intr-o peridoada de timp  nedeterminata , de asemenea , capacitatea de stocare , durabilitatea in timp , viteza de transfer a datelor , si nu in ultimul rand   accesibilitatea , sunt factori importanti in a decide un castigator.

 

1. USB (flash)

2. DVD

3. HDD

4. SSD

5.Floppy

6.CD

7.SD Cards

8.Zip disk

9. Storage tape

10. Blu-Ray

11 etc "Puteti da alte exemple."

 

A.Q

 

1. "Pozele" sunt doar un exemplu , pot fi si clipuri video , audio , carti pdf , date despre planeta , cercetari stintifice, etc.

2. In urma intamplarilor relatate , guvernele nu au putut sa mentina ordinea , asta a izbugnit un razboi civil , majoritatea  guverneleor au disparut.

3. Majoritatea electronicelor ramase intacte in urma furtunilor solare , sunt folosite ca "Lemne de foc" de catre populatie , asta se aplica si pentru carti,lucrari de arta,documente.

4. Si in final , populatia este dezinformata , foarte putini stiu cauza reala a catastrofei , guvernele considerand ca informarea populatiei despre evenimentele ce vor urma pot produce un haos mai mare.

 

 

Misiunea ta este simpla , esti unul dintre cei "norocosi", si afli cu 1 saptamana inainte de catastrofa , iar obiectivul tau este sa pastrezi cat mai multe date importante , care in viitor ne vor ajuta sa ne ridicam din nou civilizatia , singura problema fiind , timpul.

 

 

 

 

 

 

Edited by Xenon123
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest limbric_mic

Au creat arme pentru a ne distruge reciproc, nu ?

Au fost create boli!

De ce ai vrea sa ai acces la asemenea chestii dupa ? Pentru a se repeta istoria?

Ce sa pastrezi? Doar povesti cu trecutul sperand la ceva mai bun.

   Totul s-a obtinut din natura !

 

(interesant subiect abordat, ai baut ceva, esti trist?)

Edited by MrW
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, MrW said:

Au creat arme pentru a ne distruge reciproc, nu ?

Au fost create boli!

De ce ai vrea sa ai acces la asemenea chestii dupa ? Pentru a se repeta istoria?

Ce sa pastrezi? Doar povesti cu trecutul sperand la ceva mai bun.

   Totul s-a obtinut din natura !

 

(interesant subiect abordat, ai baut ceva, esti trist?)

 

Este doar o pura curiozitate , pe langa altele  , desigur ca "bolile" si "armele" se vor creea oricum , este inevitabil , insa pastrand trecutul putem invata din el.

Link to comment
Share on other sites

Il invoc la apel pe tânărul caracter ezoteric @sandabot membru la Centrul de Aparare Ezoterica a Lumii Fizice a Planetei Eminesciana Impotriva Agresiunilor Civilizationale Extraterestre.

 

 

 

 

 

Răspunsul este Glass Storage.

 

The glass storage discs can hold a whopping 360 terabytes each, are stable at temperatures up to 1,000°C (1,832°F), and are expected to keep the data intact for 13.8 billion years at room temperature (anything up to 190°C, or 374°F).

Mai multe detalii aici.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

USB-ul flash se deterioreaza ft repede. (mai ales sub radiatie).

CD/DVD e o solutie buna insa citirea datelor necesita dioda laser si in instrument optic precis.

Eu as merge pe banda magnetica pt o perioada scurta si DVD pt o perioada mai lunga. (nu HDD pt ca nu stiu dupa cum sa mai accesez file-systemul)

 

Problema aici e ca datele(standardul in care sunt stocate) sa fie si usor de citit.

 

As include in Banda magnetica si in DVD-uri scheme despre constructia unui DVD player, o copie linux, un compilator C, arhitectura unui Intel/ARM. Si multe carti de fizica, istorie, mate, chimie si informatica.

 

Anyway toate informatiile astea ar putea fi descifrate dupa 2-3 generatii. Cand s-ar reconstrui generatoare, aparate radio etc. (Descoperirea fenomenelor electromagnetice, descifrarea benzii magnetice)

 

 

Referinta: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Voyager_Golden_Record

Edited by yoyois
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

OFF:

"

din lipsa ocupatiei tot ma gandesc"

- Daca vrei sa faci ceva mai productiv cu timpul tau (care este ireversibil) spune-mi si iti pot da idei. Decat sa elucubrezi astfel de ""

 

"In urma intamplarilor relatate , guvernele nu au putut sa mentina ordinea , asta a izbugnit un razboi civil , majoritatea  guverneleor au disparut. Majoritatea electronicelor ramase intacte in urma furtunilor solare , sunt folosite ca "Lemne de foc" de catre populatie , asta se aplica si pentru carti,lucrari de arta,documente. Si in final , populatia este dezinformata , foarte putini stiu cauza reala a catastrofei , guvernele considerand ca informarea populatiei despre evenimentele ce vor urma pot produce un haos mai mare."

- te uiti la prea multe filme! Cred ca suferi de "escapism" (the tendency to seek distraction and relief from unpleasant realities, especially by seeking entertainment or engaging in fantasy)

 

ON:

"esti unul dintre cei "norocosi", si afli cu 1 saptamana inainte de catastrofa..."

- era deajuns sa intrebi ca si idee/concept ce metode viabile ar fi pentru disaster recovery in astfel de circumstante. Din punctul meu de vedere raspunsul e simplu: ca si individ, incercarile de a stabili ceva serios, sustenabil si practic sunt futile. Insa ca si comunitate, eforturile combinate pot avea un anume efect. De exemplu astfel de buncare de seminte pentru mancare se construiesc cu multi bani si efort combinat decat pe cont propriu. Sau unele state pun la punct o strategie de actiune si raspuns, in functie de cat le pasa pe de o parte si cat de paranoici sunt de cealalta. Cu alte cuvinte tu sau orice alt individ, de unul singur nu veti avea capacitatea necesara de a face pregati semnificativ ci doar prin efort combinat si sustinut. Fie ca e ceva secret sau cunoscut, orice solutie decenta necesita fonduri si cunostinte consistente.

Link to comment
Share on other sites

Do your research

"A geomagnetic storm will induce currents that are proportional to the length of the conductor coil. While this is very bad if you're a power station connected to a 500 km set of wires, it is next to harmless if you're a home PC no wider than a few tens of inches." Sursa

 

Problema ii EMP-ul nu furtuna solara. Daca cineva baga pe noi un emp print-o racheta cu focoasa nucleara ultima problema sunt pozele si iphone-urile. Vor muri pe capete oamenii aflati prin spitale si care au nevoie de dializa, lipsa de mancare, dezorganizare, instinctul de supravietuire/care pe care gen walking dead etc etc.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, QuoVadis said:

OFF:

 

- Daca vrei sa faci ceva mai productiv cu timpul tau (care este ireversibil) spune-mi si iti pot da idei. Decat sa elucubrezi astfel de ""

 

 

- te uiti la prea multe filme! Cred ca suferi de "escapism" (the tendency to seek distraction and relief from unpleasant realities, especially by seeking entertainment or engaging in fantasy)

 

ON:

 

- era deajuns sa intrebi ca si idee/concept ce metode viabile ar fi pentru disaster recovery in astfel de circumstante. Din punctul meu de vedere raspunsul e simplu: ca si individ, incercarile de a stabili ceva serios, sustenabil si practic sunt futile. Insa ca si comunitate, eforturile combinate pot avea un anume efect. De exemplu astfel de buncare de seminte pentru mancare se construiesc cu multi bani si efort combinat decat pe cont propriu. Sau unele state pun la punct o strategie de actiune si raspuns, in functie de cat le pasa pe de o parte si cat de paranoici sunt de cealalta. Cu alte cuvinte tu sau orice alt individ, de unul singur nu veti avea capacitatea necesara de a face pregati semnificativ ci doar prin efort combinat si sustinut. Fie ca e ceva secret sau cunoscut, orice solutie decenta necesita fonduri si cunostinte consistente.

 

OFF:

 

- Ai dreptate , pot face ceva mai productiv  , tocmai de-aia este  ceva ipotetic , pot sa-i spun o curiozitate nimic mai mult .

 

- Cred ca scenariul meu este probabil, nu l-as numi "fantasy" , pentru ca deja s-a intamplat acum 150 ani , si cu siguranta se va mai intampla in viitor , desigur ca nimeni nu poate spune cand , 10 , 100 , 1000 ani , etc , aici nu vorbim de "Invazii extraterestre" sau "Godzila".

 

ON:

- Desigur , ai mare dreptate , am uitat sa precizez , informatiile salvate sunt din motivatia proprie , pur si simplu , este vorba de o persoana normala , care incearca sa-si salveze anumite date  , desigur ca guvernele au tot felul de protocoale de convervare a speciei si a informatiilor , unele la care majoritatea viseaza , specia umana este ca un virus  pentru planeta , degeaba ne trateaza , pentru ca radacinile vor ramane mereu.

Edited by Xenon123
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gaddafi said:

Do your research

"A geomagnetic storm will induce currents that are proportional to the length of the conductor coil. While this is very bad if you're a power station connected to a 500 km set of wires, it is next to harmless if you're a home PC no wider than a few tens of inches." Sursa

 

Problema ii EMP-ul nu furtuna solara. Daca cineva baga pe noi un emp print-o racheta cu focoasa nucleara ultima problema sunt pozele si iphone-urile. Vor muri pe capete oamenii aflati prin spitale si care au nevoie de dializa, lipsa de mancare, dezorganizare, instinctul de supravietuire/care pe care gen walking dead etc etc.

 

 

N-am mentionat EMP , pentru ca am considerat ca toti membrii acestui forum , au cunostinte depre efectele furtunei solare , desigur , EMP , distrugerea stratului de ozon , si daca nivelul de radiatii este prea mare , planeta isi poate pierde din puterea gravitationala , iar oamenii vor muri pe capate in orice situatie , nu uita natura fiintei noastre , nu exista un ucigas mai mare de oameni decat omanei.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yoyois said:

USB-ul flash se deterioreaza ft repede. (mai ales sub radiatie).

CD/DVD e o solutie buna insa citirea datelor necesita dioda laser si in instrument optic precis.

Eu as merge pe banda magnetica pt o perioada scurta si DVD pt o perioada mai lunga. (nu HDD pt ca nu stiu dupa cum sa mai accesez file-systemul)

 

Problema aici e ca datele(standardul in care sunt stocate) sa fie si usor de citit.

 

As include in Banda magnetica si in DVD-uri scheme despre constructia unui DVD player, o copie linux, un compilator C, arhitectura unui Intel/ARM. Si multe carti de fizica, istorie, mate, chimie si informatica.

 

Anyway toate informatiile astea ar putea fi descifrate dupa 2-3 generatii. Cand s-ar reconstrui generatoare, aparate radio etc. (Descoperirea fenomenelor electromagnetice, descifrarea benzii magnetice)

 

 

Referinta: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Voyager_Golden_Record

 

Foarte interesant , insa asta o sa tina cam 100-150 de ani , timp suficient pentru omenirea sa ajunga la nivelul de a le putea descifra.

Edited by Xenon123
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sandu said:

Il invoc la apel pe tânărul caracter ezoteric @sandabot membru la Centrul de Aparare Ezoterica a Lumii Fizice a Planetei Eminesciana Impotriva Agresiunilor Civilizationale Extraterestre.

 

 

 

 

 

Răspunsul este Glass Storage.

 

The glass storage discs can hold a whopping 360 terabytes each, are stable at temperatures up to 1,000°C (1,832°F), and are expected to keep the data intact for 13.8 billion years at room temperature (anything up to 190°C, or 374°F).

Mai multe detalii aici.

 

Tine 13,8b  , insa nu este foarte accesibil , abia o sa inventeze radio inapoi , sunt sigur ca le va lua mult timp sa poata citi datele stocate pe glass storage.

Link to comment
Share on other sites

Guest limbric_mic

Scuze de off, dar sa luam scenariul tau pe invers, si chiar s-a intamplat ce ai zis tu...

Sunt tot felul de lucruri din trecut, la cate am avut acces? Daca sunt informatii importante sunt ascunse nu ?

Edited by MrW
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...