Jump to content
mboios

Trafic / consum de droguri (143/2000)

Recommended Posts

Bună ziua . Vin și eu cu o întrebare pe care nu știam cui să o adresez .

Din câte am citit din  legea nr 143/2000 , capitolul II , consumul de droguri / traficul de droguri este pedepsit cu 3-15 ani de închisoare :

Art. 2 (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare,
vanzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind
circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.

Cele precizate în Art. 2 (1) se aplică și în cazul minorilor ? 

Am o cunoștință care la momentul actual se află în clasa a X a  și este suspectat de trafic de iarbă în doză de maxim 10 grame + consum. Se aplică Art. 2 și riscă 3-15 ani sau ce se va întâmpla cu el în caz că va fi găsit vinovat ?

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mboios said:

Bună ziua . Vin și eu cu o întrebare pe care nu știam cui să o adresez .

Din câte am citit din  legea nr 143/2000 , capitolul II , consumul de droguri / traficul de droguri este pedepsit cu 3-15 ani de închisoare :


Art. 2 (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare,
vanzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind
circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.

Cele precizate în Art. 2 (1) se aplică și în cazul minorilor ? 

Am o cunoștință care la momentul actual se află în clasa a X a  și este suspectat de trafic de iarbă în doză de maxim 10 grame + consum. Se aplică Art. 2 și riscă 3-15 ani sau ce se va întâmpla cu el în caz că va fi găsit vinovat ?

 

 

Și cum de ai nimerit pe RST și nu pe avocatnet? Ți se pare că ăsta e forum juridic?
Întreabă un avocat sau dacă nu ai răbdare să vezi ce zice judecătorul. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. Conteaza in ce forma i-au gasit cele 10 bucati asupra lui, daca erau impachetate (pe cantitati pentru distribuire) in pliculete / puse la gramada pentru a se putea face incadrarea faptei: consum propriu sau distribuire.

 

2. Daca e la prima abatere, va scapa cu o amenda penala + ore de munca in folosul comunitatii.

 

3. Consultati un avocat!!!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, archerise said:

1. Conteaza in ce forma i-au gasit cele 10 bucati asupra lui, daca erau impachetate (pe cantitati pentru distribuire) in pliculete / puse la gramada pentru a se putea face incadrarea faptei: consum propriu sau distribuire.

 

2. Daca e la prima abatere, va scapa cu o amenda penala + ore de munca in folosul comunitatii.

 

3. Consultati un avocat!!!

Amenda primesti cand te gaseste ca fumezi pe strada si nu mai ai alta marfa la tine, sau te gaseste cu o tigara facuta asupra ta.La 10 grame esti ca si arestat indiferent de avocat, varsta sau povestea pe care o inventezi.Chiar daca e iarba, la noi se incadreaza la droguri de mare risc.

Link to comment
Share on other sites

Eu pentru 0,6 de 4mec, am luat 6 luni cu suspendare + 2 ani jumate termen de incercare + obligatii.

 

Solutia pe scurt: În baza art. 4 alin. 1 şi 2 din Legea 143/2000, cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.pr.pen., condamnă pe inculpatul L. la 6 (şase) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de deţinere fără drept de droguri de mare risc pentru consumul propriu. În baza art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei de 6 luni închisoare sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, care va curge de la data rămânerii definitive a prezentei, conform dispoziţiilor art. 92 C. pen. În baza art. 93 alin. (1) C. pen. obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Cluj, la datele fixate de acesta; B) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.În baza art. 93 alin. (2) lit. a), b şi c C. pen. impune condamnatului să execute următoarele obligaţii: să urmeze un curs de pregătire şcolară ori de calificare profesională; să frecventeze programe de consiliere antidrog; să se supună măsurilor de control, tratament sau îngrijire medicală (în scopul dezintoxicării).În baza art. 93 alin. (3) C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Asociaţiei Filantropice Medical Creştine sau în cadrul Primăriei Municipiului Cluj-Napoca, pe o perioadă de 90 de zile. În baza art. 91 alin. (4) C. pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C. pen.În baza art. 16 alin. 1 din Legea nr. 143/2000 dispune confiscarea specială de la inculpatul L.A. a cantităţii de 0,6 grame substanţă care conţine 4- MEC (Methylethcathinone) rămasă în urma analizelor de laborator, aflate în camera corpurilor delicte a IGPR, sigilate cu sigiliul tip M.I. nr. 35953. În baza art. 274 alin. 1 C.pr.pen., obligă pe inculpatul L. la plata în favoarea statului a sumei de 1300 lei cheltuieli judiciare.Cu apel în 10 zile de la comunicare.Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 13.11.2015.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...