Jump to content
DanYeL17

Telefoane Chinezesti (renteaza sau nu)

Recommended Posts

Hai salut , RST !
De o luna ma tot gandesc daca merita sa imi cumpar un telefon chinezesc sau nu...Ma gandesc sa "experimentez" ceva nou..Pana in momentul de fata ma tenteaza Umi Plus E (detalii) .
Astept pareri sau chiar un alt model de telefon ( pana in 1500 lei ) .

(Am vazut ca mai era un topic deschis pe tema telefoanelor chinizesti , dar vreau sa stiu o parere despre acest telefon)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DanYeL17 said:

Hai salut , RST !
De o luna ma tot gandesc daca merita sa imi cumpar un telefon chinezesc sau nu...Ma gandesc sa "experimentez" ceva nou..Pana in momentul de fata ma tenteaza Umi Plus E (detalii) .
Astept pareri sau chiar un alt model de telefon ( pana in 1500 lei ) .

(Am vazut ca mai era un topic deschis pe tema telefoanelor chinizesti , dar vreau sa stiu o parere despre acest telefon)

 

Vezi si

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nytro said:

Le-am luat acum un an cred, pe langa faptul ca lor li se pare OK, si mie mi se pare ca e OK. 

Bine, acum dacă stau doar pe Facebook și plus apeluri o merge. Eu mă refer să îl folosești intens, că așa și ai mei stau pe el, dar maxim o oră pe zi, iar eu îl zăpăcesc. Plus o grămadă de aplicații. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Nytro said:

Apropo, la chinezesti e posibil ca toate datele personale (contacte, SMS-uri etc) sa ajunga la chinezi. Bine, si la romanesti, sa ajunga la ai nostri :))

Da, ramai la chinezesi, cel putin aia nu stiu sa le citeasca :D

Intrebare stupida, dar cu ce m-ar afecta faptul ca imi ajung datele personale la chinezi? :))

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Byte-ul said:

Intrebare stupida, dar cu ce m-ar afecta faptul ca imi ajung datele personale la chinezi? :))

 

Nu doar date personale: http://www.kryptowire.com/adups_security_analysis.html

 

Informatia este aur si poate fi valorificata in mai multe feluri. In unele cazuri vei simti o diferenta (negativa) in altele nu. Dar de ce sa le faci viata usoara si sa te expui unui risc? Nu imi fac iluzii, totul este colectat si ascultat de servicii anyway dar macar este local si mai poti iesi in strada, mai futi niste picioare in cap, mai iei niste pulane in mecla, mai cu circ ;)

Edited by QuoVadis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest BallsOnMyFace

Am citit comentariile din threadul asta si nu am putut sa nu remarc stupiditatea, snobia, si spalarea pe creier a unora.

 

In primul rand, idiotilor, toate Samsungurile voastre, toate HTC-urile voastre, chiar si iPhone-ul vostru iubit, sunt fabricate in... drum roll please... CHINA!!!

 

In al doilea rand, sa spui ca telefoanele chinezesti sunt naspa, dar sa recomanzi Allview, imi pare rau amice sa te informez ca brasovenii de la Allview rebranduiesc telefoane chinezesti precum Gionee, Walton, etc. Deci ai dat un rateu monumental la faza asta.

 

In al treilea rand, daca un telefon va deranjeaza ca are sistemul de operare plin de bloatware, sau ca (cica) are spyware, exista root, se poate schimba ROMul... Exista un intreg forum (xda developers) dedicat pentru asa ceva, unde puteti afla absolut orice.

 

Va considerati un forum care promoveaza researchul, informatia, dar veniti cu prejudecati si cu ineptii apocaliptice. Rusine.

 

 

Cat despre nedumerirea OP, exista branduri chinezesti bune: Xiaomi, OnePlus, Oppo, Meizu, Elephone, etc. Lista poate sa continue. Eu insumi detin o chinezarie si sunt extrem de multumit de hardware, ROMul l-am schimbat cu cyanogen nu pentru ca cel original ar fi avut ceva, ci pentru ca imi place cyanogen, si daca luam Samsung tot cyanogen ii puneam.

 

 

Inca o data, rusine.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Și acuma ce mai pui că tot s-a terminat cu Cyanogenul?

 

Edit: Pt Cyanogen mi-am luat și eu OPO. Așteptai o veșnicie să apară un built oficial. Apoi cei de la OP au inventat propria mizerie, OxygenOS, iar Cyanogelul a început să bage Microsoft shit în OS. Acuma s-a închis proiectul Cyanogen.

 

Dacă vorbim de partea hardware: tre să zici multe rugăciuni înainte să iei telefonul. La OPO au fost o grămadă de probleme. Mie după mai puțin de un an de folosire a telefonului mi-a apărut o dungă galbenă pe ecran. Dacă te bate ăl de sus și tre să apelezi la garanție, abia atunci o să te bucuri de serviciile chinezilor. Nu mai zic de aspectul jerpelit al telefonului...

Edited by fallen_angel
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, BallsOnMyFace said:

Am citit comentariile din threadul asta si nu am putut sa nu remarc stupiditatea, snobia, si spalarea pe creier a unora.

 

In primul rand, idiotilor, toate Samsungurile voastre, toate HTC-urile voastre, chiar si iPhone-ul vostru iubit, sunt fabricate in... drum roll please... CHINA!!!

 

In al doilea rand, sa spui ca telefoanele chinezesti sunt naspa, dar sa recomanzi Allview, imi pare rau amice sa te informez ca brasovenii de la Allview rebranduiesc telefoane chinezesti precum Gionee, Walton, etc. Deci ai dat un rateu monumental la faza asta.

 

In al treilea rand, daca un telefon va deranjeaza ca are sistemul de operare plin de bloatware, sau ca (cica) are spyware, exista root, se poate schimba ROMul... Exista un intreg forum (xda developers) dedicat pentru asa ceva, unde puteti afla absolut orice.

 

Va considerati un forum care promoveaza researchul, informatia, dar veniti cu prejudecati si cu ineptii apocaliptice. Rusine.

 

 

Cat despre nedumerirea OP, exista branduri chinezesti bune: Xiaomi, OnePlus, Oppo, Meizu, Elephone, etc. Lista poate sa continue. Eu insumi detin o chinezarie si sunt extrem de multumit de hardware, ROMul l-am schimbat cu cyanogen nu pentru ca cel original ar fi avut ceva, ci pentru ca imi place cyanogen, si daca luam Samsung tot cyanogen ii puneam.

 

 

Inca o data, rusine.

 

Ma bucur sa vad ca exista persoane ma pasionate de acest domeniu decat mine. Insa "exista brand-uri chinezesti bune" este, ca si parerea mea, o parere, doar ca e contradictorie.

 

1. Nu e atat de relevant ca sunt "facute in China". iOS-ul nu este facut in China (din cate stiu eu). Apoi, iPhone-ul si alte telefoane care se respecta nu vor instala niciodata backdoors sau software care sa fure tot ce poate dintr-un telefon (https://thehackernews.com/2016/11/hacking-android-smartphone.html) deoarece au un brand pe care vor sa il mentina. Nu stiu despre voi, dar eu nu vreau ca datele mele sa ajunga in China. 

2. Observatia legata de AllView a fost facuta pe baza unor teste facute de mine pe vreo 2 telefoane AllView. Am fost multumit.

3. Nu toti vor sa cumpere un telefon si sa isi schimbe ROM-ul. Parintii tai sunt pasionati de root-area telefoanelor? Atunci da, inteleg. Apoi, am testat Cyanogen inca de la versiunile mai vechi si nu era tocmai stabil. Adica na, iau un telefon, pun Cyanogen ca e cool si nu imi merge Camera si aplicatia de mesaj. La urma urmei, cine are nevoie de ele cat timp nu mai am bloatware?

4. Daca tu este multumit de o chinezarie, nu inseamna ca trebuie sa fim si noi.

 

PS: Rusine tie. Nu aduce acuze doar pentru ca cineva nu are aceleasi pareri ca tine. :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...