Jump to content
colosal94

cum ma depisteaza ?

Recommended Posts

este un site unde eu am fost banat si de fiecare data cand fac alt cont si incep sa am activitate pe acel site, moderatorul stie ca sunt aceasi persoana si ma baneaza la loc.

Intrebarea este dupa ce ma pot detecta pentru am schimbat datele, mac si ip, pentru ca la mac am cumparat alta placa de retea si este altul iar la ip am avut ip de ipv6 care este static si am dezactivat acea functie si a ramas ipv4 cu up rotabil (net RDS)

 

Nu inteleg cum ma depisteaza si isi dau seama ca sunt aceiasi persoana. Ce pot face pentru ca moderatorul sa nu ma mai identifice prin metodele lui?

Edited by colosal94
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ganjaaa said:

Esti tu mult mai prost pentru că chiar și dacă se schimbă ultimele 2 grupe n-are de unde să știe că e el. Poate fi un alt utilizator cu acea clasa de IP

Șterge cache ,istoricul,cookies si dezactivează javascript , java, flash , webrtc . Poti încerca Tor Browser.

Tu esti prost +∞

Cum zicea si colegul de mai sus:

2 hours ago, Wav3 said:

1. Poate ai o locatie mai deosebita si sta sa verifice de unde este fiecare nou venit pe site.

 

Sterge cookie, cache, istoric apoi setează un vpn de aici, il poti seta fara sa fie nevoie de vreo aplicatie in plus.

 

Sau poti intra cu opera, are vpn integrat.

 

Edited by Sandu
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, colosal94 said:

este un site unde eu am fost banat si de fiecare data cand fac alt cont si incep sa am activitate pe acel site, moderatorul stie ca sunt aceasi persoana si ma baneaza la loc.

Intrebarea este dupa ce ma pot detecta pentru am schimbat datele, mac si ip, pentru ca la mac am cumparat alta placa de retea si este altul iar la ip am avut ip de ipv6 care este static si am dezactivat acea functie si a ramas ipv4 cu up rotabil (net RDS)

 

Nu inteleg cum ma depisteaza si isi dau seama ca sunt aceiasi persoana. Ce pot face pentru ca moderatorul sa nu ma mai identifice prin metodele lui?

 

Depinde de mai multe variabile si ar fi util daca ai da si exemplu de site si ce implica procesul de inregistrare, etc daca vrei sfaturi concrete. Insa de obicei e vorba de pattern. Cateva exemple:

- Folosesti acelasi provider de adrese de mail sau altul? (am banat pe un cretin ce isi facea conturi tot de pe @throwam.com)

- Completezi field-urile la inregistrare in mod asemanator sau ba

- Scrii cu diacritice sau nu

- Faci aceleasi greseli de exprimare si scriere sau nu. Iti poti da seama usor de o persoana dupa modul cum scrie.

- Intervalul orar cand folosesti site-ul

- Rezolutia, OS, browser, versiune Flash, versiune Java si alte detalii ce pot fi vazute live la vizitatorii unui site

- Cookies salvate (mai ales Flash cookies)

- Entry si Exit links

- Folosesc ceva gen evercookies (http://samy.pl/evercookie/)

 

Pentru a nu fi detectat trebuie sa apari ca fiind diferit insa nu foarte diferit ca sa nu bati la ochi (de ex daca intri si scrii in romaneste si apari cu IP de Swaziland si browser Tor). Pentru aceasta trebuie sa iti pui putin creierul la munca sa te gandesti cam cum apare un user "normal" cu care nu au treaba si apoi sa incepi transformarea si sa-ti acoperi pasii. Daca tii atat de mult sa faci parte dintr-o "comunitate" (care nu te vrea... :-j ) poti sa-ti faci o "persona" sau "legend" (daca te-ai uitat la serialul cu Sean Bean) care sa fie cat mai aproape de adevar dar diferita, credibila. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, QuoVadis said:

 

Depinde de mai multe variabile si ar fi util daca ai da si exemplu de site si ce implica procesul de inregistrare, etc daca vrei sfaturi concrete. Insa de obicei e vorba de pattern. Cateva exemple:

- Folosesti acelasi provider de adrese de mail sau altul? (am banat pe un cretin ce isi facea conturi tot de pe @throwam.com)

- Completezi field-urile la inregistrare in mod asemanator sau ba

- Scrii cu diacritice sau nu

- Faci aceleasi greseli de exprimare si scriere sau nu. Iti poti da seama usor de o persoana dupa modul cum scrie.

- Intervalul orar cand folosesti site-ul

- Rezolutia, OS, browser, versiune Flash, versiune Java si alte detalii ce pot fi vazute live la vizitatorii unui site

- Cookies salvate (mai ales Flash cookies)

- Entry si Exit links

- Folosesc ceva gen evercookies (http://samy.pl/evercookie/)

 

Pentru a nu fi detectat trebuie sa apari ca fiind diferit insa nu foarte diferit ca sa nu bati la ochi (de ex daca intri si scrii in romaneste si apari cu IP de Swaziland si browser Tor). Pentru aceasta trebuie sa iti pui putin creierul la munca sa te gandesti cam cum apare un user "normal" cu care nu au treaba si apoi sa incepi transformarea si sa-ti acoperi pasii. Daca tii atat de mult sa faci parte dintr-o "comunitate" (care nu te vrea... :-j ) poti sa-ti faci o "persona" sau "legend" (daca te-ai uitat la serialul cu Sean Bean) care sa fie cat mai aproape de adevar dar diferita, credibila. 

 

Foarte tare chestia cu evercookies , am aflat ceva nou. 

 

How does the PNG caching work? 
	When evercookie sets a cookie, it accesses evercookie_png.php with a special
	HTTP cookie, different than the one used for standard session data. This
	special cookie is read by the PHP file, and if found, generates a PNG file
	where all the RGB values are set to the equivalent of the session data to
	be stored. Additionally, the PNG is sent back to the client browser with
	the request to cache the file for 20 years.
Link to comment
Share on other sites

am sters cache ,istoricul si cookies am folosit si vpn, unde la geolocatie nu mai era locatia actuala si cea afisata din vpn

am schimbat si macul cu un program gasit pe net dar ip nu se schimba si de accea am cumparat alta placa de retea pentru a afisa alt ip

Inainte de a crea alt cont am formatat si pc am adaugat alt windows de cat cel anterior, datele cu care am facut contul au fost diferite de cele precedente

 

Chiar acum mi-am adus aminte ca am facut odata un cont de la un prieten de acasa cu alte date de inregistrare iar acel moderator mi-a lasat pm in care a spus ca stie ca sunt aceiasi persoana, spunandu-mi chiar pe numele contului care l-am avut prima data

 

Asta ma duce la gandul ca este ceva ce are legatura cu geolocatia (chiar daca atunci cand foloseam vpn imi afisa ala locatie cand verificam eu), dar si inca altceva care nu imi dau seama ce este

 

QuoVadis cred ca esti cel mai aproape de solutie, lasa-mi pm te rog cu adresa de skype sau ceva , ai blocat acea functie :(

 

ps: siteul este facut cu wordpress

 

 

Edited by colosal94
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa ciordesc nimic, vreau sa pot folosii acel site fara a mai fii banat, este un site cu filme online din state unde adaugi linkuri catre film(care plateste la vizualizari). Cine cunoaste stie despre ce vorbesc

 

ei au un regulament in care spune ca odata ce ai fost banat pe un cont nu mai poti face altul si sa adaugi linkuri, iar eu cand fac alt cont si incep sa adaug linkuri sunt banat

Link to comment
Share on other sites

 Inainte de a crea alt cont am formatat si pc am adaugat alt windows

 

:))

 

e bine ca ne mai distrezi putin. Asta este, ai dat ceva roni de o shaorma degeaba pe placa de retea noua, macar stii pe viitor.

 

Pune site-ul respectiv aici (eventual encoded si cu spoiler) si cand am vreme arunc o geana de curiozitate.

 

Link to comment
Share on other sites

da, asta cum ca am cumparat placa de retea acum ma face chiar si pe mine sa zambesc, am incercat si cu vpn unde la locatie era afisat alt oras, alt ip si tot am fost depistat primind si mesaj de la acel moderator care stia ca sunt exact aceasi persoana

 

Quote

Insa, din ce spui tu mai sus, cel mai probabil te identifica dupa site-ul pe care pui link-urile de afiliere, pentru ca pot vedea foarte usor de unde vine traficul.

si pe acel site afiliat lor am facut alt cont cu datele complet diferite (nume,parola,mail)

Spoiler

primewire.ag

 

ps: nu inteleg care este treaba cu ever cookie, dezvoltati putin va rog

 

 

Edited by colosal94
Link to comment
Share on other sites

Guest limbric_mic

Fa sa iti arate ca ai browserul safari si sistemul de operare de la apple.

Vpn sa fie pe aceeasi tara cu a siteului.

Cred ca tu esti singurul din ro, si ai ales la vpn locatii fictive, si poate are numai utilizatori dintr-o locatie.

Nu schimba locatia de pe vpn de 400 de ori pe zi, plm, cum dovedesti tu ca acum esti in china si peste 2 minute in franta?

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...