Jump to content
Philip.J.Fry

Salut

Recommended Posts

Salut, eu sunt Fry, sunt student la AC, am vreo 20 de ani si detin cunostiinte basic de programare in C, C++, Python, Javascript, Java, da' n-am facut nimic interesant cu ele.

Acum citesc despre Linux si as vrea sa invat mai multe despre el.

 

M-ar interesa sa stiu sa scriu mallware, root-kit sau botnets da' ii prea complicat si nu cred ca se merita. Challengeurile alea pe care le rezolvati voi par foarte interesante, nu prea inteleg nimic de acolo.

 

Sper sa fac si eu niste posturi utile pe aici si invat lucruri noi.

Link to comment
Share on other sites

Invata mai bine cu ce se mananca linux. Arhitecturi, kernel modules, kernel sysinternals, securitate, daemoni, structura si pe cat posibil instaleaza-ti aplicatiile din surse la inceput. Cel putin, orienteaza-te sa faci lucruri la inceput. Nu iti pierde timpul cu stricatul.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, aelius said:

Invata mai bine cu ce se mananca linux. Arhitecturi, kernel modules, kernel sysinternals, securitate, daemoni, structura si pe cat posibil instaleaza-ti aplicatiile din surse la inceput. Cel putin, orienteaza-te sa faci lucruri la inceput. Nu iti pierde timpul cu stricatul.

O sa ma uit peste, multumesc! De ce sa-mi instalez aplicatiile din sursa?

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2016 at 11:14 AM, Philip.J.Fry said:

M-ar interesa sa stiu sa scriu mallware, root-kit sau botnets da' ii prea complicat si nu cred ca se merita. Challengeurile alea pe care le rezolvati voi par foarte interesante, nu prea inteleg nimic de acolo.

 

Sugestia mea e sa te gandesti mai bine la viitorul tau pe termen lung.

Poti face multe cu programarea. Pentru Linux, instaleaza-ti o versiune si joaca-te cu ea. Exista o gramada de tutoriale despre orice, dar poti incepe cu ce a spus aelius.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Bine ai venit!

Ia-le pe rand, citeste, invata, pune in practica ceea ce ai invatat, exerseaza.

http://www.lpic.ro/wiki/

Renunta la Windows daca intr-adevar vrei sa inveti Linux.

Cumpara-ti un server mai ieftin, joaca-te cu el, cauta un proiect pe net si du-l la bun sfarsit; spre exemplu, poti incepe cu un media streaming server. (vezi Plex, Kodi)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...