Jump to content
kznamst

Hartă Prezență Vot LIVE - Alegeri Parlamentare 2016 GovIT

Recommended Posts

22 minutes ago, kznamst said:

 

Cat de sigure sunt EXIT-poll-urile astea? Nu prea cred ca au ei cum sa stie atat de sigur..

 

Mai conteaza daca sunt sigure sau nu ? PSD-ul deja a castigat.

Chiar as vrea sa vad un studiu de caz/documentar, facut pe bune, despre votul in Romania. 

Edited by tjt
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prezenta execrabila la vot, in special a celor tineri care au preferat sa pișe ochii pe Feisbuc si Tuităr. Dar este o letargie generala de 27 ani incoace, ca stare a natiunii, o stare de acceptare a flegmelor, de invidie pe vecinul, de auto-compatimire. Inca mai sper la un cutremur serios sa se lase cu mai multe zeci de mii - caci atunci, poate doar atunci, romanul se va destepta din somnul cel de moarte, chiar daca pentru o clipa scurta si apoi intra iarasi in somnu'i cryogenic. Dar cum sunt sanse (dpdv matematic) foarte mici ca sa se produca ceva radical inspre bine in viitorul apropiat, cei care vreti sa va faceti o familie si sa aveti copii, daca va doriti un viitor mai bun pentru ei, solutia este in afara granitelor.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, QuoVadis said:

Prezenta execrabila la vot, in special a celor tineri care au preferat sa pișe ochii pe Feisbuc si Tuităr. Dar este o letargie generala de 27 ani incoace, ca stare a natiunii, o stare de acceptare a flegmelor, de invidie pe vecinul, de auto-compatimire. Inca mai sper la un cutremur serios sa se lase cu mai multe zeci de mii - caci atunci, poate doar atunci, romanul se va destepta din somnul cel de moarte, chiar daca pentru o clipa scurta si apoi intra iarasi in somnu'i cryogenic. Dar cum sunt sanse (dpdv matematic) foarte mici ca sa se produca ceva radical inspre bine in viitorul apropiat, cei care vreti sa va faceti o familie si sa aveti copii, daca va doriti un viitor mai bun pentru ei, solutia este in afara granitelor.

 

De iesit la scandari si scandal in strada ies 99%, dar sa mearga la vot e prea greu. Asta denota nivelul de educatie si cultura al generatiilor noastre. Tinerilor frumosi si liberi care nu ati mers la vot, Romania va da MUIE!

Link to comment
Share on other sites

Increasingly, citizens of all ages, but particularly the young, are rejecting conventional structures like parties and trade unions in favor of a less hierarchical, more participatory system modeled in many ways on the culture of the Web.

 

“You’re looking at a generation of 20- and 30-year-olds who are used to self-organizing,” said Yochai Benkler, a director of the Berkman Center for Internet and Society at Harvard University. “They believe life can be more participatory, more decentralized, less dependent on the traditional models of organization, either in the state or the big company. Those were the dominant ways of doing things in the industrial economy, and they aren’t anymore.”

 

http://www.nytimes.com/2011/09/28/world/as-scorn-for-vote-grows-protests-surge-around-globe.html

 

 

Tinerii sunt de vina clar, noroc cu tarani ca au taiat porcul. Lipseste o parte din interviul dat de Dragnea in care zice ca de veneau tarani PSD-ul ajungea la 50%.

 

Oricum presedintele PNL-ist si alinata PNL-ista in parlament era de tot cacatul.

Poate unii nu stiu cine a castigat in 2012, PSD si PNL in alianta si acuma PNL-ul o ard pe corectitudine si alte cacaturi. Nicuros Dan ia locul lui Dan Diaconescu, cat de frumos.

 

Letargie WTF?! Nu veizi ce fericiti sunt unii ca pot merge la vot, nici nu ii intereseaza pentru ce se voteaza. Asta ii tranzitia de la comunism la democratie si va mai dura inca 25 de ani lejer, trebuie sa Doarma in Pace generatia crescuta in comunism. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gogusan said:

 

De iesit la scandari si scandal in strada ies 99%

 

Acum ceva timp, a fost organizat un protest impotriva ACTA https://ro.wikipedia.org/wiki/Acordul_comercial_de_combatere_a_contrafacerii

Pe Facebook au anuntat ca vor fi 40.000. In Piata Universitatii am fost 400. A, da, ningea afara si era cam frig, acasa pe Facebook e cald.

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Sebastian Ghiță și Bogdan Diaconu, liderii PRU, partid care nu a intrat în Parlament după alegerile de duminică, apar cântând „Noi suntem români” într-o filmare postată pe Facebook de jurnalistul Mihai Munteanu. 

Sursa: https://republica.ro/euforie-electorala-sebastian-ghita-si-bogdan-diaconu-canta-znoi-suntem-romani-si-ztreceti-batalioane-romane

 

Quote

Zece odioși pe care îi vei face fericiți dacă nu te duci azi la vot

http://www.timesnewroman.ro/politic/fotogalerie-zece-odiosi-pe-care-ii-vei-face-fericiti-daca-nu-te-duci-azi-la-vot

 

 

Fiecare doarme cum isi asterne, iar romanilor le e bine cu PSD...

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

 

Si lista poate continua...

 

Muie Rromania si celor care aveti oportunitatea sa plecati si nu o faceti (sadomasochisti)!


P.S. - ar trebui pus la intrare pe forum, celor cu IP de Rromania un mesaj de reminder/acknowledgement: "Da, sunt inca aici, sunt inca bou"

 

Gabriel_von_Max_-_Letzte_Vorstellung.jpg

Edited by QuoVadis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

A iesit PSD-ul castigator pentru ca mutu' sef si tehnocratii curului traiesc pe alta lume . Nu stiu pe ce lume taiesc , probabil doar ei stiu .

Sa va dau si cateva exemple :

1) Taxa auto : de cand a fost introdusa prima oara si pana in prezent , a fost ilegala. Romania a pierdut proces dupa proces , tehnocratii curului au preferat sa o lalaie cu scoaterea ei , Dragnea a initiat o lege care cuprinde si eliminarea acestei taxe tampite. 1-0 pentru Dragnea .

2) Taxa radio tv .Niciodata nu am inteles de ce trebuie ca eu sa platesc pentru ceva ce nu folosesc si din banii mei directorii TVR sa-si faca concedii de lux si sa incaseze salarii de invidiat .

2-0 pentru Dragnea .

 

3) Legea 209/2016 care transforma orice buticar in bancomat. Legea asta este cea mai mare aberatie intalnita vreodata . Mutu' si Ciolos si-au bagat pula in toti micii comercianti si au ciocnit un pahar de vin cu bancherii. Muie !

3-0 pentru Dragnea .

 

Exemplele pot continua ...

Asadar , PSD a castigat pentru ca romanii s-au saturat sa ia muie de la tehnocrati si s-au saturat de aberatiile din legile lor idioate , numai de ei intelese.

 

Sunt sigur ca PSD vor distruge Romania dar,din pacate, nu avem alternativa . Asta e blestemul nostru ,cum scapam de PSD ,dam de ciudati fantezisti si ne intoarcem iar la PSD .

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, daatdraqq said:

A iesit PSD-ul castigator pentru ca mutu' sef si tehnocratii curului traiesc pe alta lume . Nu stiu pe ce lume taiesc , probabil doar ei stiu .

Sa va dau si cateva exemple :

1) Taxa auto : de cand a fost introdusa prima oara si pana in prezent , a fost ilegala. Romania a pierdut proces dupa proces , tehnocratii curului au preferat sa o lalaie cu scoaterea ei , Dragnea a initiat o lege care cuprinde si eliminarea acestei taxe tampite. 1-0 pentru Dragnea .

2) Taxa radio tv .Niciodata nu am inteles de ce trebuie ca eu sa platesc pentru ceva ce nu folosesc si din banii mei directorii TVR sa-si faca concedii de lux si sa incaseze salarii de invidiat .

2-0 pentru Dragnea .

 

3) Legea 209/2016 care transforma orice buticar in bancomat. Legea asta este cea mai mare aberatie intalnita vreodata . Mutu' si Ciolos si-au bagat pula in toti micii comercianti si au ciocnit un pahar de vin cu bancherii. Muie !

3-0 pentru Dragnea .

 

Exemplele pot continua ...

Asadar , PSD a castigat pentru ca romanii s-au saturat sa ia muie de la tehnocrati si s-au saturat de aberatiile din legile lor idioate , numai de ei intelese.

 

Sunt sigur ca PSD vor distruge Romania dar,din pacate, nu avem alternativa . Asta e blestemul nostru ,cum scapam de PSD ,dam de ciudati fantezisti si ne intoarcem iar la PSD .

 

1. In calitate de pieton, intr-un oras mega-aglomerat si mega-poluat, sunt de acord cu cat mai multe taxe pentru soferi. In Bucuresti toata lumea se plange de trafic, insa toti sunt in masini. Se plang toti ca nu ajung autobuzele si ambulantele la timp, insa strazile sunt pline de rable de 1000 de euro, pentru ca romanul vrea sa aiba masina, nu ce sa puna pe masa. Lenea si confortul se platesc.

 

2. Taxa aceea exista pentru a avea o televiziune INDEPENDENTA. Adica nu Antena 3 a lui Voiculescu, care pupa in cur PSD sau Realitatea lui Ghita. O televiziune care in principiu nu ar trebui controlata politic. Si din moment ce in masina se asculta KissFM, Radio Zu sau Manele XXL FM, mi se pare normal sa se plateasca. 

 

3. Lege ca aceea exista de ani de zile in afara si ofera avantaje pentru cetateni. Nu te obliga nimeni sa te folosesti de ea, dar daca ai nevoie, consider ca o vei gasi utila. Dar nu stii asta pana nu ai nevoie.

 

Cat despre taxe si impozite si faptul ca Dragnea vrea sa le scoata, e ca sa multumeasca prostimea. Ce nu stie nici PSD-ul, e ca acele taxe aduc bani la buget care platesc intr-un final bugetarii si pensiile. Daca incepem cu mariri de pensii si salarii (care apropo, nu sunt pentru toata lumea) o sa apara o gramada de probleme: 

1. Bugetul de la stat se duce acolo, nu tu autostrazi, nu tu investitii etc. si ne miram de ce Romania arata ca in anul 1800.

2. Daca creste salariul minim, si ei nu se gandesc, creste si numarul de disponibilizari. Patronii nu isi vor mai permite sa tina mai multi angajati si unii vor zbura (destui). 

3. Daca creste salariul minim, se incurajeaza munca la negru. Adica fara carte de munca => batrani cu pensii mici care vor vota tot cu unii ca PSD ca sa primeasca si ei o muie la pensie, ca toata viata au muncit la negru, nu ca prostii ca noi care platim zeci de milioane taxe.

 

Romanii nu s-au saturat sa ia muie de la tehnocrati, pentru ca nu au luat niciodata! Romanii isi asteapta muia calda de la PSD care se va rasfrange asupra noastra, a tinerilor. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, daatdraqq said:

3) Legea 209/2016 care transforma orice buticar in bancomat. Legea asta este cea mai mare aberatie intalnita vreodata . Mutu' si Ciolos si-au bagat pula in toti micii comercianti si au ciocnit un pahar de vin cu bancherii. Muie !

3-0 pentru Dragnea .

 

In lumea civilizata e ceva normal decat sa umbli cu teancul de cash dupa tine. Plafonul de 10k eur probabil ar trebui sa fie mai mare pana se face tranzitia si se schimba cultura (mai ales in afara oraselor) dar in rest care e problema?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Nytro said:

 

1. In calitate de pieton, intr-un oras mega-aglomerat si mega-poluat, sunt de acord cu cat mai multe taxe pentru soferi. In Bucuresti toata lumea se plange de trafic, insa toti sunt in masini. Se plang toti ca nu ajung autobuzele si ambulantele la timp, insa strazile sunt pline de rable de 1000 de euro, pentru ca romanul vrea sa aiba masina, nu ce sa puna pe masa. Lenea si confortul se platesc.

 

2. Taxa aceea exista pentru a avea o televiziune INDEPENDENTA. Adica nu Antena 3 a lui Voiculescu, care pupa in cur PSD sau Realitatea lui Ghita. O televiziune care in principiu nu ar trebui controlata politic. Si din moment ce in masina se asculta KissFM, Radio Zu sau Manele XXL FM, mi se pare normal sa se plateasca. 

 

3. Lege ca aceea exista de ani de zile in afara si ofera avantaje pentru cetateni. Nu te obliga nimeni sa te folosesti de ea, dar daca ai nevoie, consider ca o vei gasi utila. Dar nu stii asta pana nu ai nevoie.

 

Cat despre taxe si impozite si faptul ca Dragnea vrea sa le scoata, e ca sa multumeasca prostimea. Ce nu stie nici PSD-ul, e ca acele taxe aduc bani la buget care platesc intr-un final bugetarii si pensiile. Daca incepem cu mariri de pensii si salarii (care apropo, nu sunt pentru toata lumea) o sa apara o gramada de probleme: 

1. Bugetul de la stat se duce acolo, nu tu autostrazi, nu tu investitii etc. si ne miram de ce Romania arata ca in anul 1800.

2. Daca creste salariul minim, si ei nu se gandesc, creste si numarul de disponibilizari. Patronii nu isi vor mai permite sa tina mai multi angajati si unii vor zbura (destui). 

3. Daca creste salariul minim, se incurajeaza munca la negru. Adica fara carte de munca => batrani cu pensii mici care vor vota tot cu unii ca PSD ca sa primeasca si ei o muie la pensie, ca toata viata au muncit la negru, nu ca prostii ca noi care platim zeci de milioane taxe.

 

Romanii nu s-au saturat sa ia muie de la tehnocrati, pentru ca nu au luat niciodata! Romanii isi asteapta muia calda de la PSD care se va rasfrange asupra noastra, a tinerilor. 

 

1) In calitate de posesor auto , cumparat de nou din Romania in 2006 , nu pot sa-mi vand masina pentru ca taxa e mai mare decat valoarea de piata a masinii .

Daca ti se pare normal ca o taxa sa se aplice retroactiv ...nu mai comentez nimic .

 

2) Sa existe , dar nu pe banii mei .

 

3) Daca ti se pare normal ca toate bancile sa foloseasca magazinul meu ca si bancomat ,sper sa ti se para normal ca toate bancile sa-mi dea si mie 1 mp ,sa vand si eu carnati la ei in sucursale .

Doar suntem parteneri ,nu ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, QuoVadis said:

 

In lumea civilizata e ceva normal decat sa umbli cu teancul de cash dupa tine. Plafonul de 10k eur probabil ar trebui sa fie mai mare pana se face tranzitia si se schimba cultura (mai ales in afara oraselor) dar in rest care e problema?

In toata lumea civilizata , comerciantul isi alege daca accepta plata cu cardul sau nu si daca accepta o face pentru afacerea lui , nu pentru ca e obligat de o lege . Cat despre transformarea comerciantului in bancomat ... n-am auzit .

 

PS : Scuze de dublu post .

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nytro said:

Romanii isi asteapta muia calda de la PSD care se va rasfrange asupra noastra, a tinerilor. 

 

Tu esti batran bre! :))

 

30 minutes ago, daatdraqq said:

In toata lumea civilizata , comerciantul isi alege daca accepta plata cu cardul sau nu si daca accepta o face pentru afacerea lui , nu pentru ca e obligat de o lege . Cat despre transformarea comerciantului in bancomat ... n-am auzit .

 

Daca ti se pare normal ca toate bancile sa foloseasca magazinul meu ca si bancomat ,sper sa ti se para normal ca toate bancile sa-mi dea si mie 1 mp ,sa vand si eu carnati la ei in sucursale .

Doar suntem parteneri ,nu ?

 

Aici e vorba de un serviciu adus clientului ca sa-i inlesnesti viata si sa mai vina la tine, nu de favor bancii. In UK ii zice "cashback". Si nu e vorba de bancomat (chiar daca unii instaleaza unul in sau langa magazin tot pentru convenienta). Cand merg la casa sa platesc aia ma intreaba daca vreau "cashback" - (din cate stiu e o limita de £20 sau £30) si nu o dor degetele sa bata 2 cifre in plus si apoi sa-mi dea niste cash decat sa mai trebuiasca sa merg eu pana nu stiu unde la vreun bancomat obscur. Intr-o lume unde foarte multi platesc prin contactless/nfc si cu cardul si doar putini mai umbla cu cash la ei, mi se pare o chestie normala. In Rromanika unde babuinii inca se caca in fundul curtii si tin banii care ii fac la saltea si eventual ii scot la ocazii in smocuri sa se dea "barosani" inteleg ca asa ceva pare de necrezut.

Edited by QuoVadis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...