Jump to content
alezu2000

cursuri

Recommended Posts

As dori un sfat ce cursuri as putea face pentru a obtiune o diploma/atestat care sa conteze oarecum la angajare? (stiu foarte bine ca portofoliul e cel mai important)

Am terminat liceul, apoi m-am dus la o facultate care nu m-a atras asa ca am renuntat . Acum doream sa fac niste cursuri in domeniul it, deoarece asta ma si pasioneaza (web design mai precis), tocmai de asta m-am gandit ca aici voi reusi sa primesc niste sfaturi utile. 

 

Am gasit asta: http://scoalainformala.ro/ dar nu am gasit prea multe informatii despre ei..

 

Deci ca sa se inteleaga mai bine ceea ce doresc este sa fiu lamurit mai exact ce studii trebuie sa fac sau cum sa ma dezvolt mai exact in domeniul asta ca sa pot sa fiu angajat, da stiu ca portofoliu experienta etc, insa ma gandesc daca conteaza atat de mult si "hartiile" sau nu.

Edited by alezu2000
Link to comment
Share on other sites

@alezu2000 Tocmai ce am absolvit cursul de web development de la Școala Informală, în Cluj. l-am absolvit pentru a învășa mai bine PHP și Javascript. Doar pe partea de PHP pot să zic că am învățat ceva mai mult decât știam până acum. 
Așteptările mele erau ca de la nivelul 1 să mă ducă la un nivel de 8-9; în realitate cursul m-a dus de la 3 la 6 , ca și nivel de cunoștiințe. Noroc că mi-a plătit firma cursul, în momentul de față nu cred că aș da 1250 Euro pentru ce m-au învățat.

Practic am învățat să facem un blog, de la 0, cu conexiune la o bază de date și să ne trimitem informațiile de care avem nevoie în frontend, printr-un API (care seamănă destul de mul cu șablonul MVC).

Tu ce cunoștinte ai în acest moment pe partea de web?
 

Link to comment
Share on other sites

m-as clasa la un nivel mediu, nici chiar basic dar nici foarte avansat...

legat de invatat nu e problema ca sunt destul de autodidact, mai mult nelamurirea mea era daca gasesc de munca si fara sa am cv absolvit doar liceul..ma refer cand ma duc cu cv-ul am acolo x proiecte etc...dar studii doar liceu si ma gandeam cat de multa credibilitate ar avea acel cv ca sa ma cheme la interviu

Deci practic curiozitatea mea nu era ce sa invat sau de unde sa invat ci daca poti excela in acest domeniu doar cu liceul neavand vreo facultate, ca sunt inconjurat de persoane care "pai fara facultate nu faci nimic bla bla", desi eu nu sunt de parerea asta ci pun accent pe cunostinte si sper sa nu ma insel, dar pentru siguranta mea am facut acest topic ca sa vad si parerea celorlalti care activeaza in acest domeniu si poate marturisesc din propria experienta

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, alezu2000 said:

As dori un sfat ce cursuri as putea face pentru a obtiune o diploma/atestat care sa conteze oarecum la angajare? (stiu foarte bine ca portofoliul e cel mai important)

Am terminat liceul, apoi m-am dus la o facultate care nu m-a atras asa ca am renuntat . Acum doream sa fac niste cursuri in domeniul it, deoarece asta ma si pasioneaza (web design mai precis), tocmai de asta m-am gandit ca aici voi reusi sa primesc niste sfaturi utile. 

 

Am gasit asta: http://scoalainformala.ro/ dar nu am gasit prea multe informatii despre ei..

 

Deci ca sa se inteleaga mai bine ceea ce doresc este sa fiu lamurit mai exact ce studii trebuie sa fac sau cum sa ma dezvolt mai exact in domeniul asta ca sa pot sa fiu angajat, da stiu ca portofoliu experienta etc, insa ma gandesc daca conteaza atat de mult si "hartiile" sau nu.

Facultatea si hartiile/diplomele conteaza relativ putin, insa in RO sunt necesare pentru a ocupa un post calificat, conform clasificarii COR.

Daca diploma de facultate este necesara pentru a ocupa un post, nu te chiama la interviu doar cu diploma de BAC.

Daca chiar vrei, poti face facultatea la zi sau la id, insa ai nevoie de informatica, matematica, etc pentru a te incadra ca programator.

OFF: daca tot scrii cu cratima, diacritice si alte celea, inainte de a posta verifica si ceea ce scrii.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

OFF: Sithalkes

am scris in graba postul de mai sus, nu cred ca e chiar asa o tragedie ca am gresit un cuvant din neatentie 

5 minutes ago, Sithalkes said:

Facultatea si hartiile/diplomele conteaza relativ putin, insa in Ro sunt necesare pentru a ocupa un post calificat, conform clasificari COR.

Daca diploma de facultate este necesara pentru a ocupa un post, nu te chiama la interviu doar cu diploma de BAC.

OFF: daca tot scrii cu cratima, diacritice si alte celea, inainte de a posta verifica si ceea ce scrii.

 

 

ON: multumesc mult, dar totusi am o nelamurire daca eu vreau sa activez in domeniul IT si am o facultate de ex.. facultatea de sport, ce o sa imi zica ala? pai prietene si ce vrei sa alergi in timp ce stai la pc? 

O ultima intrebare pentru cei care sunt web designeri la firme: Ce studii aveti si cum v-ati realizat in cariera? :D

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, costi said:

@alezu2000 Ți-aș recomanda să aplici la internshipuri. Recomandările din partea cuiva care lucrează în firma pentru care vrei să lucrezi, ajută. Ajută și un profil de LinkedIn. Eu am găsit jobul actual după un internship. 

PS: am absolvit Geografie-Turism

 

 

Multumesc, si in ce lucrezi mai exact?

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, costi said:

@alezu2000 Tocmai ce am absolvit cursul de web development de la Școala Informală, în Cluj. l-am absolvit pentru a învășa mai bine PHP și Javascript. Doar pe partea de PHP pot să zic că am învățat ceva mai mult decât știam până acum. 
Așteptările mele erau ca de la nivelul 1 să mă ducă la un nivel de 8-9; în realitate cursul m-a dus de la 3 la 6 , ca și nivel de cunoștiințe. Noroc că mi-a plătit firma cursul, în momentul de față nu cred că aș da 1250 Euro pentru ce m-au învățat.

Practic am învățat să facem un blog, de la 0, cu conexiune la o bază de date și să ne trimitem informațiile de care avem nevoie în frontend, printr-un API (care seamănă destul de mul cu șablonul MVC).

Tu ce cunoștinte ai în acest moment pe partea de web?
 

 

1250 Euro ? what da fack ? Dai atatia bani pentru ce ? Sa inveti ceva ce poti gasi la o simpla cautare pe google...

Eu nici 100 de Euro nu as da pentru un asemenea curs.

 

 

Daca vrei sa inveti ceva si sa obtii o "hartie" cu care sa iti faci intrarea, cumpara sau cauta pe google cateva carti si dupa poti incerca sa dai o certificare Oracle, Microsoft, LPIC, CISCO.

Nu vei invata sa faci un "blog", dar o sa intelegi mult mai bine tehnologiile ce stau in spatele blog-ului. Astfel o sa fii capabil sa porti o discutie tehnica in timpul interviului.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

@Costi - nu trebe sa dai numele firmei, dar daca poti sa dai mai multe detalii despre internship.

Cum l-ai gasit?

A trebuit ceva cunostinte de baze? Ce fel?

Te-a luat pe baza de interviu, sau au luat pe oricine?

Poti sa fi descalificat pe perioada internshipului?

Cat timp a durat internshipul?

Ce ai invatat in timpul internship-ului?

Ai lucrat la ceva proiecte? Poate imi dai un exemplu. Ce technologii ai invatat?

Ca saltul de la turism la programare, ii destul de mare :D

 

Poate o sa te mire intrebarile de mai sus, dar le intreb, ca sa imi fac o parere generala. Momentan studiez pentru un internship, si mi-au dat aia o carte "The Web Application's Hacker Handbook 2", ceva online web application, cu nivele, si apoi am 2 interviuri ca sa intru in internship; deci am destule pe multe cerinte. Studiez cartea in paralel cu cursul de la eLearnSecurity WAPT.

 

Edited by WarLord
Link to comment
Share on other sites

Quote

Cum l-ai gasit?

Le dădusem de ceva timp like pe facebook și așa am aflat de internship. 
 

Quote

A trebuit ceva cunostinte de baze? Ce fel?

Da, HTML + CSS

Quote

Te-a luat pe baza de interviu, sau au luat pe oricine?

Am avut un test online de parcurs, apoi ne-au chemat la interviu, apoi ne-au băgat în training 6 săptămâni, apoi ne-au angajat pe toți (19 candidați). Am auzit că au aplicat vreo 80 de persoane.

Quote

Ce ai invatat in timpul internship-ului?

Să implementez o pagină statică după un mockup sau o poză anume.

Quote

Ai lucrat la ceva proiecte? Poate imi dai un exemplu. Ce technologii ai invatat?

Am lucrat la niște site uri din oraș, plus alte 2 site uri externe. Pe proiecte am învățat să folosesc jQuery, SASS, PHP și EcmaScript5. Plus MySQL.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Man, diploma nu te ajută cu nimic (doar la impozitul pe salariu te poate scăpa de el dacă ai absolvit masteratul la un profil de IT). Diploma de la cursul de mai sus le-am lăsat-o, organizatorilor. La fel și cea de la Geografie, este la secretariat și nu mă grăbesc să le scot.. 

Link to comment
Share on other sites

pai stiu asta si nu ma intereseaza de impozit, nedumerirea mea e ca peste tot vad "cautam student sau absolvent" desi nu se mentioneaza in ce domeniu, eu ce pot sa le spun? ok.. stiu ast asta asta darr am doar liceul, ma intreb voi fi chemat la interviu sau nu pentru ca nu am absolvit nici o facultate

de asta eram curios daca exista cineva de pe rst care lucreaza neavand vreo facultate

Link to comment
Share on other sites

Eu lucrez ca si Front-end fara sa fi absolvit nici o facultate de profil. Am plecat de la un amarat de curs (HTML + CSS si atat), iar cu timpul am obtinut experienta. Cand esti la inceput si nu stai bine nici la capitolul scoala trebuie iti iti pui cateva intrebari:

1. Ce tip de plata cauti pentru jobul dorit (de la ce suma vrei sa pleci)

2. Ce tip de job cauti. Unele firme sa zicem ca streseaza angajatii si ca trebuie sa faci mult overtime ca sa isi duci munca la bun sfarsit din cauza lipsei de cunostinte/experienta.

 

 

Sigur gasesti job-uri si fara scoala cu care poti incepe. Prinzi ceva experienta iar apoi cu timpul vei fi chemat si la alte interviuri.

Ultima idee ar fi ca (vorbesc in necunostinta de cauza, nu mi s-a intamplat) daca vrei sa ajungi la o firma mare multinationala sincer nu cred ca o vei face fara o facultate de profil. Posibil sa conteze mai putin ce cunostinte acumulezi acolo dar va adauga un plus CV-ului.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@alezu2000 Nu am spus ca nu sunt multumit de salariu. Facultatea de profil se poate face dar pentru cunostinte in cazul meu pentru ca nu am nici o baza de programare.

Ce vroiam sa evidentiez e faptu ca o sa trebuiasca sa pleci de jos ca nivel salarial din moment ce nu ai scoala. In functie de firma si de ce stii sa faci, timpul o sa fie mai scurt/lung. Fiecare are asteptari diferite de la un job. Nu intotdeauna conteaza salariul. Conteaza mediu, colegii, firma. 

Facultatea sigur te ajuta la a avea un salariu pe cartea de munca, la o reducere de impozit cum spunea si altcineva mai sus, cat si avansarea intr-o functie mai inalta.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...